Ben Feray Nebioğlu Gıda Mühendisiym,
Bir süre önce kimsesiz sokak çocukları için gönüllü olarak çalışan arkadaşım Azra Pehlivan ,çocukların acil gıda malzemesine ihtiyaçları olduğunu ama bir türlü bu desteği bulamadıklarından bahsetdi,bende kendisinin yazdığı metnini burada yayınlıyorum belki bu mesaj doğru kişilere ulaşır ve zamanında yardım gönderilebilir ,

HERKESİN YAPABİLECEĞİ BİRŞEY VARDIR....UMUT ÇOCUKLARI

Halkımız tarafından ,genelde hep karşılaşdığımız ve genelde duyduğumuz aynı ,yanlış ve olumsuz isim altında bildikleri
'' SOKAK ÇOCUKLARI,TiNERCİ ÇOCUKLAR '' adları altında ,bilgisizliğinde eklenmesi ile oluşan önyargılı davranışların ve düşüncelerin oluşturduğu duvarlar ile örülmüş çaresizliğin karanlığında gereken desteği bulamayarak hayatlarını kaybeden sayısız küçük çocuk ,bundan kimsenin haberi bile olmuyor,belki sadece şu duyum ,TİNERCİ ÇOCUK KARANLIK BİR SOKAK KÖŞESİNDE ÖLÜ BULUNDU YA DA BİR SOKAK ÇOCUĞUNUN KARIŞDIĞI HIRSIZLIK OLAYINDA HAYATINI KAYBETDİ, Bu haberleri duyulduğunda hep aynı oluşan düşünceler ve korkular ama kendimizie sormamız gerekn tek soru bu olmalı ;bu çocuğun orada bulunmasının nedeni nedir? ,bu neden sadece ,çaresizlik,küçük yaşda sahip olduğu yaşadığı büyük yoksulluk,

Bunun için bir şey yapılamaz mı ? elbetde yapılabilir ''HERKESİN YAPABİLECEĞİ BİR ŞEY VARDIR ''seyirci kalarak bu karanlığın bir parçası olarak masum çocuklarımızın hayatını artık kaybetmesin diyerek ilk adımı atabiliriz ,bu mevzudaki destek istendiğinde ilk akla gelen para olur ve beraberinde ,benim maddi imkanlarım buna uygun değil düşüncesi ya da çok işim var ,uygun zamanım yok düşüncesi ile geri adım atılır ,halbuki ;gelen yardım çağrılarının duyurulmasında ,sahip olduğu konumu itibari ile bilgilerin daha çok dikkate alınmasını sağlanabilir,sahip olduğunuz mevki, bağlantılar ile çocukların yardım çağrılarını bu desteği verebilecek kişilere ve yerlere duyumunu yapabiliriz, bazen bizim için çok önemsiz olan eski ikinci el ,bir kitap desteğinizle bile çocuklarımızın karanlık hayatına bir ışık yakabilir olumlu yönde değiştirebilirsiniz ,bunu sadece istememiz yeterli, bir insanın yaşam sevinci olmak ve özellikle bir çocuğun hayatını kurtararak olumlu yönde değiştirebilmenin değeri paha biçilmez verdiği mutlulukda eşsizdir ,

UMUT ÇOCUKLARI İLE İLGİLİ BİLGİ
----------------------------------------------

Çocuklarımız İstanbul ilinde ikamet ediyor, sayısı çok fazla, bunun nedeni çevrede çalışarak eğitimine devam eden , annesine ve kardeşlerine aile reisliği yapmaya çalışan sayısız küçük çocuğumuz var,hepsi çok değerli ve özeller,çünkü hayatlarında bulunan tüm olumsuzluğa çocukluklarını yaşayamamalarına ve çaresizliğe rağmen ,iyi yolda ve iyi bir insan olarak eğitimlerini bitirmek, en büyük hedefleri, bu nedenle isimleri'' UMUT ÇOCUKLARI ',ama malumunuzdur ,çok güzel projelerimiz bulunuyor ama yeterli destek ve halkımızın yapılan çalışmaları tam olarak bilmemeleri,ön yargılı aynı olumsuz yaklaşımlar nedeni ile gerekli desteği bulamıyoruz , bu nedenle ,çalışmak zorunda kalıyorlar ,

Korumasız olmaları ,sayısız kötü amaçlı gurupların dikkattini çekiyor ve onlara zarar verebiliyorlar,

Biz ,AKA-Arama Kurtarma Araştırma Derneği ,AKA-ÇOCUK BİRİMİ ,olarak ; en azından ,çocukların yüklerini bir nebze olsun azaltmak için destek çalışımı başlattık,o kadar çok ihtiyaçları bulunuyor ki ,en önemlileri GIDA( okul giysileri ve kışlık giysiler )giysi,okul malzemeleri,çalışmaların yapıldığı yerde mutfak malzeleri,şimdilik ilk etapda normal bir aylık mutfak ihtiyaçları listesi oluşturduk bu listeyi yönlendirdim,giysiler ve diğer malzeme desteği için ben ve arkadaşlarım yeni bir liste daha oluşturduk ,Desteğin verileceği Umut çocuklarının ,BAKIRKÖY' DE bulunan bir bakımevi bulunuyor malzemelerin bir kısmıda buraya yönlendirilecek,listesinin yayınladığım temel ihtiyaçlar, bunun miktarının fazla olması çok önemli çünkü gerekli gıda desteğini bulmak çok zor ve zaman alıyor ,gönül isterdiki düzenli iyi bir destek bulunsun ama malumunuz ,

UMUT ÇOCUKLARI---GİYSİ VE GIDA DESTEĞİ

UMUT ÇOCUKLARI DERNEĞİ BAKIRKÖY GENÇLİK EVİ VE
DOLAPDERE GÜNDÜZ BAKIMEVİ İÇİN GEREKLİ İHTİYAÇ
GIDA MADDELERİ LİSTESİ:

(TOPLAM 100 KİŞİ ) (1 Aylık MALZEME GEREKSİNİMİDİR)

GIDA

TUZ - 24 Küçük Paket
ŞEKER - 64 Kg
MERCİMEK 50 Kg
UN - 16 Kg
MAKARNA - 280 Paket
BULGUR - 74 Kg
PİRİNÇ - 80 Kg
KUSKUS - 48 Kg
TAZE MEYVE - 8 kasa elma 8 kasa portakal Toplam 16 kasa
TATLI-yeterki çocukların sevdiği çeşitlerden olsun
SOĞAN - 4 Çuval
PATATES - 4 Çuval
FASULYE - 80 Kg
HAZIR PAKET ET KIYMA - 60 Kg
KONSERVE - (karışık) 160 Kg
TURŞU - 40 Kg
BEYAZ PEYNİR - 80 Kg'lık 8 teneke
KAŞAR PEYNİRİ - 80 Kg
REÇEL - 10 Kg
YUMURTA - 1000 adet
HAZIR ÇORBA - 240
SALÇA - 20 Kg
ZEYTİN - 10 Kg 8 teneke
AYÇİÇEK YAĞI 10 Lt 3 teneke

GİYİM

AYAKKABI
BOT
SPOR AYAKKABI
TERLİK (erkek)
PANTOLON
ÇORAP
KAZAK
HIRKA
KAPİŞONLU PARKA
İÇ ÇAMAŞIR
EŞOFMAN

DOLAPDERE UMUT ÇOCUKLARI BARINAĞI UMUT ÇOCUKLARI -- BARINAKDA KALAN GENÇLERİN ,PANTOLON BEDENİ AZRA HANIM :

32, 33 beden 20 adet

33, 34 beden 20 adet

36, 38 beden 10 adet

T-SHIRT BEDENİ

S………. 10 adet

M………10 adet

L………..10 adet

XL……..5 adet

AYAKKABI NUMARASI ÇOCUKLARIN VE GENÇLERİN KARIŞIK NOLARI ,SİZİN BURADAN ALDIĞINIZA EK OLARAK

28 numara 7 adet

36 numara 6 adet

32 numara 10 adet

40 numara……5 adet

41 numara……10 adet

42 numara……10 adet

43 numara……5 adet

44 numara……5 adet

* 50 adet çorap siyah ve beyaz spor çorap

----------------------------------------------- -----------

Önemli bu çalışmalarda, gelin el birliği ve güzel yüreklerinizin katılımı ile birlikde yapalım , UMUT ÇOCUKLARI ve UMUT MELEKLERİ için
UMUT OLALIM ,

Destek Malzemelerinin gönderimi için adres;
------------------------------------------------------

Kadıköyde bulunan AKA-Arama Kurtarma Araştırma Derneği
Afet Kriz Merkezi AKA-Depo,
Kadıköy/İSTANBUL

İletişim için:
---------------
AKA-ÇOCUK-KARDEŞİNİ SEÇ-UMUT ÇOCUKLARI
Mimar
Azra Pehlivan
umutmelekleri@mynet.com
www-aka-arama.org
http://www.umutcocuklari.org.tr

Destek çalışımlarımızda Umut Çocuklarıyla birlikde olduğunuz ve onları yanlız bırakmadığınız için AKA-Arama Kurtarma Araştırma derneği ve çocuklarımız adına teşekkür ederim,

Saygılarımla

Aka-Arama Kurtarma Araştırma Derneği
Mimar
Azra Pehlivan