Besinlerin doğal olup olmadığını bazı püf noktalarıyla anlamamız mümkün olabiliyor. Özellikle de tereyağının doğal olup olmadığını anlamak hiç de zor değil.

Tereyağı*Türk mutfağının en çok kullanılan besinleri arasında neredeyse ilk sırada yer alır. Son yıllarda*doğal*olması şartı ile sağlıklı beslenme adına kullanılması önerilen ve diyet listelerinde yer alan tereyağının*sağlık*için sayısız faydası bulunmakta. Kısacası tereyağının sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için*doğal*ve kaliteli olması gerekiyor. Peki, doğal*tereyağı*nasıl anlaşılır diyorsanız işte cevapları?

DOĞAL TEREYAĞININ KIVAMI NASIL OLUR?
Tereyağının doğal*olup olmadığını anlamanın bir yolu kıvamıdır. Oda sıcaklığına geldiğinde hemen sürülebilir kıvama gelen ve eriyen*tereyağı, doğal olarak nitelendirilebilir. Ayrıca tavada eridiğinde çıkan köpüklerde*tereyağının doğal*olduğunu gösterir.

DOĞAL TEREYAĞININ GÖRÜNTÜSÜ NASIL OLUR?
Kaliteli ve*doğal*tereyağının sapsarı olması gerekir algısı kesinlikle yanlıştır. Köy yerinde yapıldığından eminseniz haklı olabilirsiniz. Ancak markette satılan ve rengi altın sarısına dönen tereyağının içinde bol miktarda katkı maddesi olabilir. Bu nedenle rengi ışıkta beyaza dönen ve çok açık renkli olmayan tereyağını almaya özen göstermelisiniz.

DOĞAL TEREYAĞI KOKUSU NASIL OLUR?
Kaliteli tereyağını kokladığınızda paketinden dahi kokuyu hissedebilirsiniz. Paketi kokladığınızda hiçbir koku gelmiyorsa*tereyağı*sahte olabilir. Doğal*tereyağında koku paketin dışına kadar çıkacaktır. Aynı zamanda pişerken yaydığı iştah açıcı, acıktırıcı bir*tereyağı*da doğal olarak tanımlanabilir.