Türkiye?nin belli bölgelerinde görülen kuş gribinin, kanatlı eti ve yumurta tüketimine kayda değer bir zarar vermediği iddia edildi.

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı ve İzmir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Bedri Girit, kuş gribi sebebiyle şu an için üretimde bir sıkıntı yaşanmadığını söylerken, 26 derecede virüsün kendisini yok ettiğini de sözlerine ekledi.

Girit, "Sıcaklıkların 26 dereceyi aştığı ortamda kuş gribi virüsü etkinliğini kaybediyor. Etkisi kısa süren, direnci düşük bir virüs. Bu hafta hava sıcaklıklarının 32 derecelere çıkacağı belirtiliyor. Havaların ısınmasıyla konunun gündemden kalkacağını düşünüyoruz" dedi.

?Sektör çok etkilenmedi?

Hastalığın sektörü geçmişte olduğu kadar etkilemediğini, daha bilinçli hareket edildiğini dile getiren Girit, "Hastalık nedeniyle iç tüketimde kayda değer bir daralma gözükmedi. Ancak şu anda en önemli ihracat pazarı olan Kuzey Irak ile ilgili sıkıntılardan kaynaklı fiyat düşüşleri var. Türkiye'de bazı bölgelerden ithalatı durduran Azerbaycan, daha sonra bu yasağı kaldırdı. Şimdi Kuzey Irak'tan da benzeri bir karar almasını bekliyoruz. Bakanlığın yürüttüğü görüşmelerin netice vereceğini ve Kuzey Irak'ın ithalat yasağını bugün yarın kaldıracağını düşünüyoruz. Bu pazarda sıkıntının devam etmesi iç piyasayı olumsuz etkiler. Çünkü sektörün geçen sene yaptığı 1,1 milyar dolarlık ihracatın yüzde 85'i Irak'a gönderildi. Kapıların kapanması onları da olumsuz etkiliyor. Türkiye'den bu ülkeye günde 250 tır yumurta ve kanatlı eti gidiyordu. Bunun gitmemesi Irak'ta fiyatları aniden yükseltti. Onlar da bu yasağı uzun süre devam ettiremez. Yasağın konmasında konuyu bir pazarlık kozu olarak görme niyetinin de bulunduğunu tahmin ediyoruz."