1 sonuçtan 1 ile 1 arası
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
  • 1 gönderen onrkocademir

Konu: Laboratuvar Teknikleri, Genel Kurallar ve İlk Yardım

onrkocademir çevrimdışı Üyelik tarihi: 09.11.2014 Son online zamanı: 18.03.2021

Mesajları
    11
    Konuları
    1
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    14
    Kalan
    41

Question Laboratuvar Teknikleri, Genel Kurallar ve İlk Yardım

: Laboratuvar Teknikleri, Genel Kurallar ve İlk Yardım
    : Ppt
    : Yavuz YÜKSEL

Laboratuvar Teknikleri

LABORATUVAR: Fransızca’dan dilimize geçen laboratuvar sözlük anlamıyla; ‘‘türlü araştırma, inceleme ve deneylerin yapıldığı, bunlar için gereken araç, madde ve aygıtların bulunduğu yer’’ demektir.

İLK ve TEMEL KURAL

LABORATUVARDA HER ŞEY EN BAŞTA DÜŞÜNÜLMELİDİR..!

Laboratuvarlarda meydana gelen kazaların büyük bir bölümü insan hatalarından kaynaklanmaktadır.

•Laboratuvarlar iş yeri olarak tehlikeli mekanlar sayılır. Bu yerlerde çalışanların, potansiyel tehlikeyi ve acil durumlarda ne yapacaklarını bilmeleri gerekir.

Laboratuvar güvenliği

Çalışan kişinin ve çalışma materyalinin korunması için; çalışma sırasında belirli laboratuar kurallarının, yöntemlerin, altyapı ve cihazların kullanılmasıdır.

Laboratuvar ortamında çalışanların sağlık ve güvenliği için temel güvenlik kurallarına uyulması büyük önem taşımaktadır.

Bu sebeple laboratuvarda çalışan kişilerin laboratuvar sorumluları tarafından yapılacak uyarılara uyuması gerekmektedir.

...............................................

GENEL LABORATUVAR GÜVENLİĞİ

•PİPET: Belirli ölçüde sıvıları bir kaptan diğerine aktarmada kullanılır. Pipetlerin içine sıvı alınması pipet içindeki havanın emilmesi ile olur. Emme işlemi lastik puarla yapılmalıdır. Toksik veya korrosiv maddelerin (asit gibi) çekilmesinde mutlaka puar kullanılmalıdır.

Pipetler dar cam borular olup alt uçları, ufak bir delik bırakacak şekilde aşağı doğru koniktir.

Mikropipetler ise çok ufak hacimler için kullanılırlar.

•Pipetlerin kullanılışı: Mümkün olduğu kadar pipetle ağıza sıvı çekilmemelidir. Bunun yerine pipetin ağzına takılan ve sıvı çekmeye yarıyan pipetleyiciler (puar) kullanılmalıdır. Puarlar;
    1)Üçyollu puar
    2)Makro pipet puarı
    3)Mikro pipet puarı
    olarak sınıflandırılabilir.

...........................................

İLK YARDIM
    Bölgesel Yıkama Üniteleri :
    Kimyasal maddeler, cilt ile temas ettikleri durumlarda yanık oluşumuna sebep olabilirler. Bu gibi durumlarda, oluşacak zararı en aza indirmek için kimyasal madde derhal bol su ile yıkanarak uzaklaştırılmalıdır. Kullanımı kolay duşlar ve banyolar bu amaç doğrultusunda geliştirilmiştir.

Laboratuvar kazalarında ilk yardım
    1.Ağız yoluyla olan zehirlemelerde ilk yardım
    Ağız yolu ile gerçekleşen zehirlenmelerde İlk yardım, kaza geçiren kişi/kişilerin hızlı bir şekilde ilk yardım merkezine ulaşımı sağlanmalıdır.
    2.Solunum sistemi üzerinde iritan etkili gazlarla zehirlenmelerde ilk yardım
    Krom, brom, HCl gibi kimyasalların buharları doğrudan solunduğunda zehirlenmelere yol açar. Bu durumda zehirlenen kişinin hemen en yakın sağlık kuruluşuna nakli sağlanmalıdır.
    3.Yanıklarda İlk Yardım
    Yanıklara su ile temas ettirilmemelidir. Yanık üzerine hemen vazelin sürülüp hemen en yakın sağlık merkezine nakli sağlanmalıdır.

Dosya Şifresi : www.forumfood.net
      (Şifre alanına linki yazın. Link şifredir!)
      Dosya Boyutu : 5.31 MB (Megabyte)
      İndirme Sayısı : 18 Kez

Konu Çiğdem Coşkun tarafından (10.11.2014 Saat 09:15 ) değiştirilmiştir.
    yusufcukur bunu beğendi.

Advertising

Advertising