Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Sektör Kurulu ve Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, yeni sezon ürünler çıkana kadar limon fiyatlarının...

Türkiye Yaş Meyve ve Sebze İhracatçılar Birliği Sektör Kurulu Üyesi ve Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz,yeni sezon mahsülü çıkana kadar limon fiyatlarında bir düşüş beklemediğini ifade etti.

Kaçmaz, Ulusal Turunçgil Konseyi'nin yeni seçilen yönetim kuruluyla Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'nu ziyaret etti. Turunçgilin Mersin için çok önemli bir ürün olduğunun altını çizen Kaçmaz, konsey olarak 2023 yılında 3,5 milyar dolar turunçgil ihracatı hedeflediklerini ve bu doğrultuda çalıştıklarını söyledi.

Uluslararası Dünya Turunçgil Kongresi'nin 2020'de Mersin'de yapılacağını hatırlatan Kaçmaz, bunun hazırlıklarına şimdiden başladıklarını, bu konuda bilgi alışverişi yapmak istediklerini ifade etti.

Narenciye ihracatında 2013-2014 sezonunda yüzde 31'lik artış yaşandığını anımsatan Kaçmaz, komşu ülkelerdeki olumsuz durumlara rağmen ihracatın bu seviyede gelişmesinin sektör adına sevindirici olduğunu dile getirdi.

Kaçmaz, bir gazetecinin limon fiyatlarının yüksek olduğunu hatırlatması üzerine, şöyle konuştu:

"20 Eylül-20 Haziran arasındaki narenciye ihracatında, özellikle limonda bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Bir önceki yıla göre yüzde 18 civarında artış var. Bu da özellikle yatak limon dediğimiz stokların erimesi anlamına geliyor. Yeni mahsul ürünler çıkana kadar limon fiyatlarının bu seviyede devam etmesini bekliyoruz. 20 Ağustos'tan sonra mayer cinsi limon piyasaya girdikten sonra fiyatların biraz daha oturacağını tahmin ediyoruz."

Vali Güzeloğlu da kentin turunçgil açısından önemli bir üretim ve ihracat merkezi olduğuna dikkati çekerek, Uluslararası Dünya Turunçgil Kongresi'nin Mersin ev sahipliğinde yapılacak olmasını çok önemsediklerini kaydetti.

Bu kongrenin başarılı geçmesi için ellerinden geleni yapacaklarını vurgulayan Güzeloğlu, Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nün bu hazırlıklar için önemli bir merkez olduğunu sözlerine ekledi.