1 sonuçtan 1 ile 1 arası
    Yeni Üye

Mesajları
    1
    Konuları
    1
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    5
    Kalan
    50

Post Mandira tesisi proje tanitim dosyasi

: MANDIRA TESİSİ PROJE TANITIM DOSYASI
    : PDF
    : .....

MANDIRA TESİSİ PROJE TANITIM DOSYASI
    [33.941 LİTRE/GÜN SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İŞLEME KAPASİTELİ]

1.PROJENİN ÖZELLİKLERİ
    a)Projenin ve yerin alternatifleri (proje teknolojisinin ve proje alanının seçilme nedenleri),
    b)Projenin iş akım şeması, kapasitesi, kapladığı alan, teknolojisi, çalışacak personel sayısı,
    c)Doğal kaynakların kullanımı (arazi kullanımı, su kullanımı, kullanılan enerji türü vb.),
    ç)Atık miktarı (katı, sıvı, gaz ve benzeri) ve atıkların kimyasal, fiziksel ve biyolojik özellikleri,
    d)Kullanılan teknoloji ve malzemelerden kaynaklanabilecek kaza riski.

2.PROJE YERİ VE ETKİ ALANIN MEVCUT ÇEVRESEL ÖZELLİKLERİ
    a) Mevcut arazi kullanımı ve kalitesi (tarım alanı, orman alanı, planlı alan, su yüzeyi ve benzeri),
    b) EK-5’deki Duyarlı Yöreler Listesi dikkate alınarak korunması gereken alanlar

3. PROJENİN İNŞAAT VE İŞLETME AŞAMASINDA ÇEVRESEL ETKİLERİ VE ALINACAK ÖNLEMLER

PROJENİN TEKNİK OLMAYAN ÖZETİ

Bursa İli, Karacabey İlçesi, Taşpınar Mahallesi, Aktopraklar Mevkii, 3-6 Pafta, 601 Parsel üzerinde SANDALCI TURİZM GIDA ET VE SÜT ÜR. TAŞ. İNŞ. TAR. HAYV. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. tarafından 33.941 litre/ gün (35 ton/gün) kapasiteli Süt ve Süt Ürünleri İşleme Tesisi (Mandıra Tesisi) kurulması planlanmaktadır. Söz konusu tesis; 7.700 m2 yüzölçümlü alan üzerinde, 2.310 m2 yüzölçümlü taban alanı üzerine kurulacak ve toplam 4620 m2 kapalı alana sahip olacaktır.

T.C. Bursa Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ nden 05/03/2015 tarih ve 4941 sayı numarası ile alınan Tarım Dışı Kullanım İzni konulu görüşte;

“Yapılan değerlendirmede; söz konusu Bursa İli Karacabey İlçesi Taşpınar Mahallesi sınırları içerisinde “Bursa Uluabat AT ve TİGH Projesi” başlamış ve devam etmekte olup, 3083 sayılı Sulama Alanlarında Arazi Düzenlenmesine Dair Tarım Reformu Kanununun 19. Maddesi, buna bağlı Uygulama Yönetmeliği’ nin 65. Maddesi ve Tarım Arazisinin Korunması ve Değerlendirilmesi Teknik Talimatı ve diğer ilgili mevzuat çerçevesinde yapılan yazışma ve hazırlanan Komisyon Raporu da dikkate alınarak;

Söz konusu talep ile ilgili; “Tarım Arazisinin Korunması ve Değerlendirilmesi Teknik Talimatı” nın 9. Maddesinde yer alan Kamuya Yararlı Tesisler içerisinde yer almadığı, 10.5 Maddenin (ç) bendi olan Hayvansal Üretim İşletmeleri/Tesisleri Başlığı içerisinde yer aldığı Teknik Talimatın 11. Maddesinde yer alan Tarım Dışı Amaçla Kullanım Kısıtlamaları dışına çıkarılabileceği, Bursa İli Karacabey İlçesi Taşpınar Mahallesi içerisinde bulunan 3-6 pafta, 601 parsel numaralı 7.700,00 m2 yüzölçümlü (tapu kayıtlarında tarla vasıflı) hali hazırda tarımsal üretim yapılmadığı ve D.S.İ. 1. Bölge Müdürlüğünce master plan aşamasındaki “Uluabat II. Merhale Sulama Sahası” içerisinde kaldığı yapılacak olan tesisin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ nün kontrolünde geçerli deşarj iznini alması, gerek inşaat aşamasında gerek personel gerek işletme kaynaklı her türlü katı ve sıvı atıkların tabi zemin ile temasının kesilmesi, sızdırmazlık sağlanarak depolanması ve yer altı suyu kirlenmesini önleyici bütün tedbirlerin alınması, katı ve benzeri tüm kullanımlarla ilgili yönetmeliklere bağlı kalınması,”Yeraltısularının Kirlenmeye ve Bozulmaya Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik” ve “ Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği” hükümlerine tam riayet edilmesi ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Tarım ve Hayvancılık Amaçlı Yapı ve Tesisler” tebliğine uyulması, yer altı suyuna olumsuz etkinin saptanması durumunda zararın işletmeciden temin edilerek engellenmesi gerektiği belirtilen tedbirlerin alınması ile talep edilen parselde mandıra yapmak üzere bina yapılacağından, oluşturulacak tesisin yapımı ve işletimi esnasında çevre tarım arazilerine zarar verilmemesi, projesine taahhütnamesine bağlı kalınması ve toplulaştırma şartlarını kabul etmesi kaydıyla; 3-6 Pafta, 601 numaralı parselin 7.700,00 m2’lik alanın “Mandıra Tesisi” olarak (Marjinal Tarım) 2.310,00 m2 lik kısmının Tarım Dışı Amaçlarda kullanılması konusunda Komisyonumuzca bir sakınca bulunmadığı kanaatine varılmıştır…”

:
          Dosya Şifresi : www.forumfood.net
      (Şifre alanına linki yazın. Link şifredir!)
      Dosya Boyutu : 1,90 MB (Megabyte)
      İndirme Sayısı : 8 Kez

Konu Sinan COSKUN tarafından (14-04-2020 Saat 13:13 ) değiştirilmiştir.

•    Alt 06-02-2007'den beri

Advertising

advertising
      Mesajları
      1
      Konuları
      0
      Eklentileri
      0

Advertising

Advertising