Geleceğin İşleri, Otomasyon, İstihdam ve Verimlilik? raporuna göre, 2055?e kadar mevcut mesleklerin yüzde 60?ı makineleşiyor. İlk sırada ise yüzde 73 ile ?konaklama ve gıda hizmetleri? var.

Sektörlerin makineleşme potansiyellerini mesleklerin güncel verilerinden yola çıkarak ölçülen raporda, iş dünyasına atılacak gençler için kariyerlerine şekil verirken önemli ipuçları barındırıyor.

Buna göre, mevcut işlerin yüzde 60?ı, 2055 yılına kadar artık insanlar tarafından yapılmayacak. Gelecek yıllarda otomasyonla birlikte dünya çapında insan kaynaklı hata riskleri azalacak, üretim kalitesi, hızı artacak ve verimlilik yükselecek. Kas gücüne dayanan çoğu iş aktivitesi yerini makinelere bırakacak. Ancak insanlarla iletişim, karar alma ve planlama gibi idari işlerin çok az bir kısmını makineler yapacak.

Gıdada her şey teknolojik

Raporda sektörler ve bu sektörlerdeki iş aktivitelerinin makineleşme potansiyelleriyle ilgili ayrıntılı veriler paylaşılıyor. 2055?e gelindiğinde en fazla otomasyona, ?konaklama ve gıda hizmetleri? sektörü yüzde 73 ile maruz kalacak. Özellikle ?tahmin edilebilir ortamlarda yapılan insan gücüne dayalı fiziksel işler? neredeyse tamamıyla yerlerini makinelere bırakacak. Üretim, taşımacılık ve depolama da yüzde 60 ile otomasyon potansiyelinin yüksek olduğu sektörler arasında. Onları tarım yüzde 57; perakende ticaret yüzde 53; madencilik yüzde 51 ve inşaat yüzde 47 ile takip ediyor.