Türkiye `nin ilk entegre tavuk eti tesisi olarak kurulan Mudurnu , 2001 krizi sonrası iflas etmişti. Yarım asra yaklaşan Mudurnu `nun son sahibi sektörün içinden bir isim. Pak Piliç , `Özlediğiniz Lezzet` sloganıyla sofralarda...

Bolu "nun Mudurnu ilçesinde 1967"de eski milletvekili Tevfik Türesin tarafından kurulan, ancak 2001 krizinden kapatılmak durumunda kalan Mudurnu Tavukçuluk , sektörü iyi bilen yeni sahibinin elinden tekrar atağa geçti. "Özlediğiniz Lezzet" sloganıyla tekrar sofralara gelen Mudurnu Piliç"in yeni Zuhal Daştan şirketin son durumu ile ilgili bilgi verdi.

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayı sonunda İlçem Taşımacılık"ın satışa çıkardığı Mudurnu Piliç"in isim hakkını 4 milyon YTL "ye satın alan Pak Piliç , Mudurnu "yu tekrar eski konumuna getirmeye çalışıyor. Yarım asrı deviren Mudurnu markasını satın alan Pak Piliç `in sahibi Zuhal Daştan , yarım asırdan bu yana bu sektörün içinde olduklarını vurguladı.


Mudurnu marakasına yeniden hayat verme kararlığında olduklarını vurgulayan Daştan , şunları kaydetti: Kuş gribi çıkana kadar ülkemizde piliçler genellikle domates, biber gibi açık ,dökme satılır iken kuş giribinden sonra ambalaja girmek durumunda kalınca markanın önemi ortaya çıktı.


Mudurnu piliç markası satışa arz edilince talip olup satın aldık ve ürünlerimizi Mudurnu piliç markası ile piyasaya arz etmeye başladık. Bolu ,Düzce ,Sakarya ,Kocaeli ,İstanbul ,Kırklareli ,Edirne illerinde üretim yapmaktayız.


Pazar payımız yüzde 6 olup bu payı 5 yıl içinde yüzde 10"a çıkartmayı planlıyoruz.


Bütün piliç yanı sıra tüm parça ürünleri piyasaya arz eden firmamızın en önemli özelligi lezzeti piliç üretmesidir. Günde 120.000 piliçi a dan z ye entegre zincir içerisinde üreten firmamız yılın 365 günü 24 saat üniversitelerin,sivil toplum kuruluşlarının,medyanın denetimine açıktır. Kendi çocuklarımıza,torunlarımıza yedirmeyeceğimiz ürünü üretmeme prensibi ile çalışırız.


41 yıl önce Tevfik Türesin kurmuştu


Mudurnu Tavukçuluk beyaz et üretiminin en çok yapıldığı illerin başında gelen Bolu `nun Mudurnu ilçesinde 1967`de Tevfik Türesin tarafından kuruldu.


Türkiye `nin ilk ve en büyük etlik piliç entegrasyonu olan firma, ilk piliç eti ihracatını da yaptı. Mudurnu , iç ve dış pazarda nihai tüketiciye daha yakından ve ilk elden hizmet etmek amacıyla, 1987`de Uğur ve Oktay Türesin kardeşlerin girişimciliği ile Gülhane Parkı etkinlikleri esnasında kurulan çadır restoran ile bu sektöre girdi. 1988`de İstanbul Aksaray `da açılan ilk yerleşik restoranın ardından, 90`lı yılların başında benimsenen franchising sisteminin uygulanmasıyla Mudurnu restoranları büyüdü ve ülke genelinde yaklaşık 85 şubeye ulaştı. Firma, 2001 krizinde girdiği ekonomik darboğazdan çıkamamıştı.


Ancak 2001 krizden aldıkları banka kredisini ödeyemeyen aile zor durumda kaldı, aile sonunda, Mudurnu İlçesi ile özdeşleşmiş, binlerce ailenin geçim kapısı olmuş Mudurnu Tavukçuluk `un kapılarına kilit vurarak satışa çıkarmak zorunda kaldı. Bir dönem bölgenin en büyük istihdam kaynağı olan Mudurnu Tavukçuluk , Kasım 2001 krizinden önce kullandığı 13 milyon YTL "lik banka kredisi nedeniyle 2002 yılında iflas etmişti. Mudurnu `nun 13 milyon doları bankalara, 15 milyon doları tedârikçilere olmak üzere toplam 35 milyon dolar borcu bulunuyordu.


"Yeter ki 5 bin aile mağdur olmasın"


Uzun bir süre krizden çıkmak için ortak arayan Mudurnu "nun sahibi Tevfik Türesin , Global İç ve Dış Yatırım Proje Uygulamaları AŞ "yle protokol imzaladıklarını, paranın temin edilmesinin ardından satışın tamamlanacağını söylemişti. Türesin , "Global 36 milyon dolarlık proje kredisi getirecek. Bu krediyle borçları ödeyecek ve 15 milyon dolar da işletme sermayesi koyacaklar. Ben fedekarlık yapıyorum. Yeter ki Mudurnu "dan geçinen 5 bin aile mağdur olmasın. Mudurnu Tavukçuluk tekrar üretime geçmeli. Banka ve tedarikçilerin de yardımcı olmasını istiyorum ki bu parayla hem borçlar ödensin hem de üretime başlanabilsin" açıklaması yapmıştı.


Türkiye `nin en büyük tavuk üreticisiyken krize giren Mudurnu Tavukçuluk `un yüzde 51`i satıldı. Eski milletvekili Tevfik Türesin `in sattığı Mudurnu `nun yeni sahibi Global A.Ş. Ancak Global AŞ "nin ortaklarında ilginç isimler vardı. Bu şirketin yönetim kurulu üyesi ve ortağı da ABD gizli servisi CIA `in eski Başkanı James Woolsey olduğu anlaşılmıştı.


Annesine vefa borcunu ödeyemedi!


Ancak Mudurnu Tavukçuluk yine ayakta kalamadı ve tekarar kapatılması gündeme geldi. 2005"te Doğuş Holding eski otomotiv grubu başkanı İlhan Çetinkaya , Mudurnu Tavukçuluk `u satın aldı. Çetinkaya , Doğuş Otomotiv Grubu Başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra Nallıhan `da organik tarım işine girmişti.


Annesinin memleketi olan Mudurnu ile bağı olan Çetinkaya , Mudurnu Tavukçuluk dosyasını inceledikten sonra kurduğu İlçem Tavukçuluk aracılığıyla, Mudurnu markası ve 34 ayrı tesisi satın aldı. Çetinkaya , profesyonel yönetici olarak başladığı iş hayatında taşımacılık ile uğraşan İlçe Holding`i 1982 yılında kurarak firmayı dışarıdan yönetti.


Ancak Mudrunu Tavukçuluk"ta işler yine yolunda gitmiyordu; ve yeniden satışa çıkarıldı. Mudurnu Tavukçuluk `u, İlçem Piliç`in Başkanı İlhan Çetinkaya Haziran 2005`te 10.5 milyon YTL `ye satın almış ancak çeşitli nedenlerle işletemeyerek 10 Mart 2007`de kapatarak satışa çıkardı.


Mudurnu parça parça satıldı


Eskidji Gayrimenkul `de 11 Mayıs`ta düzenlenen ihalede Kılıç Deniz Ürünleri marka dahil olmak üzere 19.115 milyon YTL ile en yüksek teklifi vermişti. İlhan Çetinkaya marka haklarını Pak Tavukçuluk`a sattığı Mudurnu `nun tesislerini ise 16 milyon YTL `ye Kılıç Deniz Ürünleri`ne satmayı kabul etti.


Mudurnu `da kurulu Mudurnu Tavukçuluk , ilçe ekonomi içen de büyük bir önem taşıyor. Zira Fabirkada çalışan işçiler, fabrikaya yem tedariki yapan çiftçiler, bu yemi taşıyan kamyoncuları da düşündüğümüzde, bir fabrikanın kaderi ile bir ilçenin kaderinin nedenli iç içe geçtiği daha iyi anlaşılabilir.