2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Didem SALİCİK çevrimdışı Üyelik tarihi: 15.11.2007 Son online zamanı: 01.11.2019

  Mesajları
  722
  Konuları
  152
  Eklentileri
  37
  Kredisi
  1956
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye

  Standart "Mustafa"yı 150 bin kişi seyretti

  Atatürk'ün askeri, siyasi ve insani yönlerini, resmi dilin dışına çıkararak anlatan 'Mustafa' filmini vizyona girdiği ilk gün 150.026 kişi seyretti.

  Cumhuriyet Bayramı'nda Türkiye'nin dört bir yanında sinema salonlarına akın eden genç, yaşlı sinemaseverler gişelerde zaman zaman uzun kuyruklar oluşturdu. Film tüm Türkiye'de 193 kopya ile 206 salonda gösteriliyor.

  SABANCI'nın katkıları ve NTV - KO'MEDYA ortaklığıyla hazırlanan "Mustafa" filmi, 70. ölüm yıldönümünde Atatürk'ü seyirciye yeniden tanıştırmayı amaçlıyor. Can Dündar'ın yazıp yönettiği filmin müziklerini Goran Bregovic besteledi.

  15 yıldır Atatürk belgeselleri yapan, "Sarı Zeybek"le seyirciyi Ata'nın insani yüzüyle tanıştıran Can Dündar ve ekibi şimdi onun bütün hayatını sinema diliyle anlatıyor.

  Atatürk'ün ölümünün 70. yıldönümünde Selanik'ten Dolmabahçe'ye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alarak, onu şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatmayı amaçlayan "Mustafa" filmi, seyirciyi, özellikle de yeni nesli Atatürk'ü yeniden keşfe davet ediyor.

  Film için özel izinle açılan Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı bir çok arşivden derlenen Atatürk'ün daha önce görülmemiş fotoğrafları, hatıralarını yazdığı not defterleri, yakınlarına yolladığı çok özel mektuplarından, günlüğüne, elyazmalarına kadar pek çok belge filmde yer alıyor. Bütün bu belgelerle Atatürk'ün kendisini anlattığı bir filme ulaşılıyor.

  Çekim ekibi, ciddi bir hazırlık aşamasından sonra Atatürk'ün ayak bastığı Selanik'ten Manastır'a, Şam'dan Berlin'e, Sofya'dan Karlsbad'a kadar her coğrafyaya giderek, doğduğu odadan, öldüğü odaya dek her mekana girerek onun hayatını yerinde görüntüledi.

  Geniş ve deneyimli bir kadro, Atatürk'e dair yazılmış kitapları, yerli yabancı basını, diplomatik yazışmaları tarayıp onlardan sahici, objektif, sıcak bir hayat hikayesi anlatmaya çalışıyor. Ondan kalan eşyalar, onu anlatan anılar, çalıştığı karargahlar, yaşadığı evler, geride bıraktığı belgeler, sevdiği müzikler, söylediği sözler titizlikle derlenip filmde ustaca kurgulanıyor.

  Atatürk'ün kendi sesinden çok önemli konuşmalarının yer aldığı "Mustafa"da, kişilik özelliklerini çok net ortaya koyan özel mektuplar oldukça dikkat çekiyor. Mustafa Kemal'in okullarda okutulsun diye yazdığı bir takım eserler de gün ışığına çıkarılıyor. Çok özel fotograflar ve filmler de belgeselde yer alıyor. Atatürk'ün kendi fotoğrafçılarının arşivlerinden derlenen çok özel fotoğraflar "Mustafa" ile seyirciye ulaşacak. Atatürk'ün şu ana kadar bilinen en eski fotoğrafını seyirci ilk defa filmde görecek.

  Yeni kuşağın okulda öğrendiği klasik bilgilerden ve eski, siyah beyaz görüntülerden sıkılmış olacakları varsayımıyla filmde samimi bir dil ve modern animasyon teknikleri kullanılıyor. Filmin dağıtımını ise Warner Bros üstleniyor.


 2. #2
  Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Didem SALİCİK çevrimdışı Üyelik tarihi: 15.11.2007 Son online zamanı: 01.11.2019

  Mesajları
  722
  Konuları
  152
  Eklentileri
  37
  Kredisi
  1956
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye
  Bende izleyenler arasındayım.
  Bence çok güzel olmuş.Ben daha farklı bir şey bekliyordum. Hep Atatürk!ün zamanından fotolar videolarla anlatım yapılmış. Hiç biryerde görmediğim fotoları gördüm. Mektupları günlüğü... Hepsi Atatürk'e ait. Beni etkiledi herkes izlemeli.


Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. "Meyve Sularının Üretimi: Enzimler Ve Önemi" konusunda yardım
  Meyve, Sebze ve Türevleri forum içinde, yazan emreyılmazoğlu
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 06.12.2012, 10:14
 2. Yorum: 0
  Son Mesaj: 22.06.2010, 14:37
 3. Yorum: 0
  Son Mesaj: 10.04.2009, 15:31
 4. Yorum: 0
  Son Mesaj: 02.09.2008, 11:07
 5. Yorum: 0
  Son Mesaj: 23.06.2008, 09:53

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed