Endüstriyel Mutfak,Çamaşırhane Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) Yönetim Kurulu Başkanı Semih Orcan, pahalı olması nedeniyle, sektörü oluşturan KOBİ’lerin AR-GE’ye kaynak ayıramadığını belirtti.

Birkaç uluslararası firmanın ve nispeten büyük yerli şirketlerin varlığına rağmen sektörün büyük ölçüde KOBİ niteliğindeki küçük ve orta boy firmalar tarafından oluştuğunu belirten Orcan, buna rağmen sektörün 80 Milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirdiğini kaydetti.
TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Semih Orcan, küçük taahhüt ve satış firmaları da eklendiğinde, Türkiye endüstriyel mutfak sektöründe 250 civarında firmanın faaliyet gösterdiğini ifade ederek, sektörün repete satışları ve servis ve kullanım malzemeleri dışarıda bırakıldığında 350-400 Milyon dolarlık bir büyüklüğü temsil ettiğini bildirdi.

“DÜNYANIN PEK ÇOK ÜLKESİNE ULAŞTIK”

Türk endüstriyel mutfak sektörünün dünyanın çeşitli ülkelerine yaklaşık 80 Milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden Orcan, ihracat yapılan ülkelerle ilgili de şu bilgiyi verdi:
“Başta komşu ülkeler ve Avrupa olmakla birlikte birçok firmamız dünyanın birçok ülkesine mallarıyla ulaşmaktadır. 1990’lı yıllarda Rusya Federasyonu ve Bağımsız Devletler Topluluğu’na yönelik proje satışları giderek bu ülkelere düzenli satışlara dönüşmüş bulunmaktadır.”

“STANDARTLARIN YÜKSELTİLMESİNDE ÖNCÜYÜZ”

TUSİD’in bir meslek grubu olarak toplumsal baskı grubu olma, üyelerinin haklarını kamu karşısında savunmasının yanı sıra, sektörün hizmet standartlarının yükselmesine de öncülük ettiğini kaydeden Orcan, derneklerinin oluşumu hakkında şu bilgiyi verdi:
“TUSİD turizm yatırımlarının yüksek boyutlara ulaştığı 1990’lı yılların hemen başında bu sektöre ürün ve hizmet sağlayan firmalar tarafından kuruldu. Kurucu firmaların önemli bir kısmı endüstriyel mutfak ve çamaşırhane sektöründe faaliyet göstermekle birlikte diğer alanlarda mal ve hizmet üreten ancak son tahlilde konaklama ve ağırlama sektörüne yönelik çalışmalar yürüten şirketlerdir. TUSİD bu üye yapısını ve kompozisyonunu bugün de korumakta ve hiçbir ayrım yapmadan bütün mensupları arasında mesleksel dayanışmayı sağlamaya çalışmaktadır.”

“SEKTÖRÜN YÜZDE 90’NINI İÇİMİZE ALDIK”

Çok az sektörde görülen bir manzaraya hakim olduklarını, sektörün yüzde 90’ını çatısı altına aldıklarını anımsatan TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Orcan, kuruldukları günden bu yana sektörün tek örgütü olmaya devam ettiklerini ifade etti. “TUSİD sektörümüzün ilk ve tek örgütü olarak kuruldu ve tek olmaya devam ediyor. Derneğimiz özellikle endüstriyel mutfak ve çamaşırhane sektörünün çok önemli bir kısmını kucaklamaktadır. Büyük ve orta büyüklükteki firmalar gözönüne alındığında tek bir dernek çatısı altında örgütlenme oranının %90’lara ulaştığını söyleyebilirim” diyen Orcan, bu sayede sektörün ayaklarını yere sağlam bastığını sözlerine ekledi