1967 yılından günümüze naturel olarak üretimine devam ettiğimiz Rumeli Peynir Mayası,ülkemiz mezbaalarında islami şartlara göre kesilmiş itinayla seçilen süt danası, süt kuzusu, süt oğlağı şirdenlerinden, proseslerle ekstrakte (özel işlemlerle saflaştırılarak) edilerek, dünya standartlarına göre (gıda laboratuvarlarının denetimi altında) hazırlanmaktadır.


Şirden geviş getiren hayvanlarda, çiğnenmiş besinin bir kez daha mide sularıyla sindirildiği, dört bölümlü midenin dördüncü bölümüdür. Şirden hacim bakımından işkembe ile kırkbayır arasında sayılır ve kırkbayırın sağında yer alır, yem lokmaları kırkbayırdan şirdene geçer. Çeperleri çok kalın ve kırışıktır, mide kapısı ile onikiparmak bağırsağına bağlanır. Geviş getiren hayvanlarda gelişip büyüyen ilk mide burasıdır, geviş getirme daha yokken, yani hayvan süt emerken yalnız bu mide vardır. Bunun düzensiz bir şekilde kırışık olan iç yüzü durmadan mide suyu ile ıslanır, bu durum maya için gerekli olan pepsinlerin oluşmasını sağlar. (Pepsin mide mukozasının salgıladığı albüminli besinleri peptona çeviren enzimdir)

Yalnızca anne sütüyle beslenen süt danası-süt kuzusu-süt oğlağının sütten başka hiçbir besinle tahriş olmamış 4.bağırsağı yani şirdeni organik mayanın hammaddesini oluşturur.

Mayanın özü sütü pıhtılaştıran enzim olan kimozindir.
Aktif enzimler; doğal kimozin, dana, kuzu ve oğlak pepsinidir. Tamamıyla naturel şirdenlerden organik olarak hazırlanan Rumeli Peynir Mayası, üretiminde asitborik, sitrik asit, timol, kültür, renklendirici, tatlandırıcı kullanılmamaktadır, ayrıca mikrobiyal kaynaklı pıhtılaştırıcı enzimleri içermez.
Peynire kuvvetli randıman ve en iyi aromayı veren doğal kimozin ve pepsin, koruyucu olarak da, sodyum benzoat içermektedir.

Üretimimizde DOMUZ şirdeni ve pepsini kesinlikle KULLANILMAMAKTADIR

Peynir Mayamız Helal sertifikasına sahip olup, HACCP, İSO 9001-2000 Kalite , İSO 22000-2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemlerine Sahip Tesislerimizde ,T.C Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının 27.11.2006 tarih ve 34-00184-00001-7 sayılı izni ile üretilmiştir.
İstanbul Hıfzısıha Müdürlüğü’nün 13.02.1967 tarih ve 1155 sayılı21.04.1972’de No:362 Gıda Maddeleri oluruyla 1/10.000 Kuvvetinden fazla olduğu tasdik olunmuştur. (Mevsimine göre takribi 1/15.000-1/18.000)


Uzun süre bekleme gerektiren klasik beyaz peynir, eski kaşar gibi peynir çeşitlerinde sentetik maya kullanımı sonrasında üretimden itibaren ilk olgunlaşma döneminde acıma başladığı bilinmektedir. Bu acıma peynir üretimi sonunda peynirin tadını etkilemektedir, dolayısıyla Türk Tüketicisi bundan 20-25 sene evveline kadar yediği peynirlerin tadını ve lezzetini aramaktadır. O seneleri yaşamış Tüketicilerimiz bugünlerde yenilen peynirin tadındaki farklılığı çok daha iyi bilir. Bunun nedeni o senelerde NATUREL PEYNİR MAYASI kullanımı ve içindeki katkı maddeleri sayesinde üretim sürecini kısaltan ve maliyeti daha düşük olan Sentetik mayanın henüz keşfedilmemiş olmasıdır.

Organik olarak üretilmiş olan maya (Naturel Maya) peynirde acıma, koku gibi üreticisini ve tüketicisini zor durumda bırakacak sorunlara yol açmadığı gibi peynirde randımanı yükseltir, üstün kaliteyi garanti eder ve buzhane bekleme süresini son kullanma tarihine kadar sorunsuz olarak sunar.

Dünyanın gelişmiş, insan sağlığına herşeyden çok önem veren ülkelerinde, detaylı araştırmalar, gözlemler neticesinde gıda maddelerinde kullanılan yapay (sentetik) katkı maddelerinin uzun vadede insanlar üzerinde zararları kanıtlanmıştır.Bunun üzerine bilinçlenen üreticiler organik üretime, dolayısıyla tüketicilerde doğal, katkısız ürünlerin tüketimine yönelmişlerdir. Günümüzde ise ülkemizde malesef hala bu şekilde zaman ve maliyetten tasarruf etmek amacıyla insan sağlığı ile oynanması, aynı zamanda gelecek nesillerimizinde sağlığının tehdit altında olduğunun bilinmesi ne kadar acı ve düşündürücü....

Naturel Maya kullanılarak üretilen Peynir Türk tüketicisinin aradığı lezzetin kaynağıdır. Bu lezzetin sağlanabilmesi için 50 yıla yakın süredir % 100 Yerli Naturel Maya üretimi yapan firmamız, bizi ve bizim gibi Naturel Maya üreten fabrikaları tercih eden peynir üreticilerine Türk Tüketicilerinin damak zevkine hitap ettiklerinden ve herşeyden önemlisi insan sağlığına gösterdikleri özenden dolayı teşekkür eder.

Doğaldan gelen Lezzet sloganıyla hareket eden firmamız siz tüketiciler için ve siz peynir üreticileri için her zaman en iyiyi ve kaliteli ürünü üretmeye ilk günkü heyecanından bir şey kaybetmemiş şekilde devam edecektir.

Detayları www.rumelimaya.com.tr web adresimizden inceleyebilirsiniz.

Saygılarımızla;