Manisa mesir macunu gıda kodeksine uygun hale getirilerek etiketinin üzerine içindeki her şeyin yazılacağı kaydedildi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu, kentin 477 yıllık geleneği olan mesir macununun kimyasal bileşenini ortaya çıkardıklarını belirtti.

Tokuşoğlu, yaptıkları çalışmaların ardından mesir macununun gıda kodeksine uygun hale getirildiğini ve ihracat standartlarına kavuştuğunu açıkladı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Tokuşoğlu, mesir macunuyla ilgili Dokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde (DEPARK) 3 yıldır yürüttükleri çalışmalarda bilimsel onay aşamasının tamamlandığını açıkladı.

Tokuşoğlu, Manisa mesir macununun kimyasal bileşim yapısını aydınlattıklarını da belirtti.

Yapılan çalışmalarla mesir macununun insan sağlığına olumlu etkilerinin de bilimsel olarak onaylandığını kaydeden Tokuşoğlu, geleneksel mesir macununun şifa kaynağı ve antioksidan olduğunun ortaya çıktığını ifade etti.

Patent başvurusu yaptıklarını kaydeden Tokuşoğlu, ardından ürünün Türk Gıda Kodeksine gireceğini ifade etti. Türk Gıda Kodeksi'nin önemine dikkat çeken Tokuşoğlu, etikete kavuşacak olan mesir macununun içindeki her şeyin yazılacağını ve diğer ürünler gibi satışının kolaylaşacağını belirtti.