Gıda israfı karşısında harekete geçen Ordu Üniversitesi öğrencileri, ?Artık yemekler çöpe gitmesin? sloganıyla israfı önleme kampanyası başlatıldı.

ODÜ Gıda Kulübü tarafından yürütülen kampanyada, kulüp üyeleri, öğrenci yemekhanelerine afişler asarak artık yemeklerin Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezine gönderilmesi için merkezle iletişime geçti. Ayrıca Gıda Kulübü öğrenci yemekhanelerinde, başlatılan israf kampanyasının kapsamı hakkında bilgiler verdi.

Gıda Kulübü görevlileri tarafından yapılan bilgilendirme konuşmasında; Türkiye?de bir yılda 214 milyar liralık gıda israfı yapıldığı ve bu israfın yüzde 40?ının insan tüketimine uygun ve yenilebilir durumdaki gıdalardan oluştuğu ifade edildi.

Toplumun %8,6?sı ekmeği çöpe atıyor

Toplumun %8,6?sının ekmeği çöpe atma eğilimi gösterdiği; haftada kişi başı bir ekmeğin tüketilmeden çöpe atıldığı belirtilerek çöpe giden yiyeceklerin 4/1?ini kurtarılırsa dünya üzerinde açlığın biteceğine vurgu yapıldı. İsrafın önlenebilir bir sorun olduğu, bu konuda herkesin sorumluluk alması gerektiği ve öğrenciler olarak yemekhanelerde tabaklara yenilebileceği kadar yemeğin alınması gerektiğine dikkat çekildi.