Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 12 Kasım'da yapılan okul sütü alımı ihalesinin onaylanmadığını açıkladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 12 Kasım'da yapılan okul sütü alımı ihalesinin onaylanmadığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, ihalede 7 coğrafi bölge 4 kısım olarak belirlenerek, her kısım için veya birden çok kısımlara teklif verme imkanı sağlandı, istekliler tarafından kısımlar ortalaması olarak 57,53 kuruş birim teklif verildi.

OCAK İHALESİ İLE YÜZDE 27 FARK

Bu yılın ocak ayında yapılan okul sütü ihalesinde kısımlar ortalaması olarak 45,38 kuruş birim teklif verildiği ve bu teklif üzerinden mal alım işinin tamamlandığı hatırlatılan açıklamada, aynı yıl içerisinde yapılan her iki ihale arasında yüzde 27 oranında fark bulunduğu belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Üretim maliyetleri, lojistik masrafları ve enflasyon oranları beraber değerlendirildiğinde aradaki farkın normal olmadığı değerlendirilmiştir. Kamu yararı gözetilerek yapılan ihale bu nedenle onaylanmamıştır. 2013-2014 eğitim öğretim yılının ikinci döneminin ilk gününde okullarımızda sütlerin bulunmasını sağlayacak şekilde önümüzdeki günlerde okul sütü alımı yeniden ihale edilecektir."

TEKLİFLER YÜKSEK GELDİ


Okul Sütü Programı kapsamında kutu süt alım işi ihalesinde Salı günü teklifler alınmıştı. En düşük teklifleri Doğu Anadolu ve Ege Bölgeleri için Dimes ve Pınar ortaklığı, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgeleri için Yavuz Gıda, Karadeniz ve Marmara Bölgeleri için Ak Gıda, Akdeniz Bölgesi için Güney Süt vermişti.

Dimes ve Pınar ortaklığı Doğu Anadolu ve Ege Bölgeleri için  57,85 kuruş, Yavuz Gıda Güney Doğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgeleri için 58 kuruş, Ak Gıda Karadeniz ve Marmara Bölgeleri 57 kuruş, Güney Süt ise Akdeniz Bölgesi için ise 57 kuruş birim fiyat önermişti.