7 sonuçtan 1 ile 7 arası
Ağaç Şeklinde Aç7Beğeni
  • 2 gönderen zulalk
  • 1 gönderen solway
  • 1 gönderen mutlu_571
  • 2 gönderen
  • 1 gönderen solway

Konu: Okul sütü skandalı !!

zulalk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    zulalk çevrimdışı Üyelik tarihi: 27.01.2010 Son online zamanı: 05.01.2021

Mesajları
    37
    Konuları
    22
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    160
    Harcanan
    7
    Kalan
    153

Standart Okul sütü skandalı !!

Yurt genelinde dün başlatılan "okul sütü projesi" kampanyası zehirlenmeye yol açtı.Ülke genelinde 32 bin 574 okulda, 7 milyon 200 bin öğrenciye 200 mililitrelik kutular içinde süt dağıtıldı. Ancak 13 ilde dağıtılan sütlerden içen 1686 öğrenci hastanelik oldu. Bulantı, karın ağrısı ve baş dönmesi şikayetiyle en çok öğrencinin hastaneye başvurduğu il Sivas oldu. Vali Ali Kolat, dağıtımın durdurulduğunu sütlerin bozuk olduğunu söyledi.
    Diyarbakır, Adana, Konya Edirne gibi illerde öğrenciler zehirlendi.
    (Alıntı:OKUL SÜTÜ ÖĞRENCİLERİ ZEHİRLEDİ)

omerhattab ve mutlu_571 bunu beğendiler.

solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    solway çevrimdışı Üyelik tarihi: 15.12.2008 Son online zamanı: 26.09.2019

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    gün boyu medyanın bu konuyu nasıl işlendiğine baktım. genel olarak bir iyi niyet vardı. çocuklarımıza süt dağıtılmaya devam edilsin ama sütler mikroplu, hileli... şeklinde görüşler duydum.bazı uzmanlar her zamanki gibi panik uzmanıydı.
    ben medyaya şöyle bir soru yönelterek konuyu giriş yapayım:
    sütler sakat ise neden çocuklara dağıtılmaya devam edilsin?
    haber, teyide muhtaç ise ya da bilimsel bir veri bekleniyorsa genel ifadelerle olayı anlatmak, kaba saba yorum yapmamak, hiç değilse haber içindeki mantık ilişkisini bozmamak lazım. ama bizim medyamızda bu türden etik değerlere rastlayamıyoruz.haber, karşıt görüşleri almadan, teknik veriyi beklemeden linç yapmaya girişmekle eşdeğer çoğu zaman.
    uht süt'ün mikrobiyal bakımdan en sağlıklı süt olduğu ortada.
    pastörizasyon kriteri 67 ya da 72 gibi dereceler iken uht sütte 105-120 gibi sıcaklık derecelerinden bahsedilir.
    bu sıcaklığa dayanan bir patojen yoktur.
    süt, özel ambalajında, bu mikropsuzluktan ötürü aylarca bozulmadan kalır.hatta oda sıcaklığında bile.
    ben yıllardır süt içmedim.sütün söylendiği kadar faydalı olduğuna da inanmam.
    bizim toplum da benim gibidir, genel olarak süt içmez.buna ek olarak çocuğuna bakmasını da teknik olarak pek bilmez.çocuğunda süt hassasiyeti olduğunu bir çok veli bence yeni öğrenmiştir. bu, aslında gerçek manada ilgisizliktir, sorumsuzluktur.hükümet mi öğretecek çocukta hassasiyet oldugunu.sana form dağıtmış var ise işaretle, süt içmesin cocuk demiş.
    bu süt denen şeyin çocuğun beslenmesinde büyük önemi olduğu iddia ediliyorsa, senin de bir çocuğun var ise aç kitapları, internetten-doğru ya da yanlış- bişeyler oku, emin olamadığın konuyu doktoruna sor, incele dimi.süt alerji yapar mı diye sor, süt şekeri hassasiyeti nedir de, antibiyotik olur mu sütte de, sor bakalım... doğurmasını biliyorsun ya...bunları da bilmelisin...
    bugun bir çok özel hastanede muayene ücreti 12-28 TL arası.
    git bir beslenme uzmanına yiyecekleri tanı, menü yaptır, insan evladı ne yemeli içmeli öğren.
    sevgili hükümetimizden pek hoşlanmadığım halde, süt dağıtımı öncesi bir çok önlem aldıklarını gördüm ve takdir ediyorum; ama bu önlemler topluma iyi yansıtılmamış. tek büyük hataları belki de bu. böyle büyük bir projede süt şekeri hassasiyeti ya da diğer riskler ile ilgili vaka sayısı yüksek olacağından; uyarılar, en yetkili siyasi ağızlar aracılığıyla yapılmalıydı. bunlar böylece 1-2 gün ana haber bültenlerine girebilirdi ve insanlar daha bilinçli olurdu. dimi hacı

Konu solway tarafından (04.05.2012 Saat 07:10 ) değiştirilmiştir.
    omerhattab bunu beğendi.

mutlu_571 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    mutlu_571 çevrimdışı Üyelik tarihi: 25.06.2008 Son online zamanı: 28.06.2014

Mesajları
    499
    Konuları
    34
    Eklentileri
    38
    Kredisi
    2100
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    laktoz intoleransı olsaydı aile muhakkak bilirdi. bizim toplumda süt içmek bir ritüel gibidir.. hatta bana o kadar çok içirmişler ki tiksinmişim şimdi sade süt içemiyorum.. kahveli süte bile alışalı çok zaman olmadı.

ilginç demeçler vardı.. tam bir felaket.. arınç aşırı doz dedi. vali zehirlenme değil sanıyorum süt biraz bozuk... zehirlenme demeyelim de bozuk gıdanın... kısmen psikolojik kısmende rahatsızlık.. diye açıklama yaptı. me bakanı sütü daha bugün dağıttık demekle işi elimize yüzümüze bulaştırdık mı demek istedi yoksa taze vurgusu mu yaptı anlayamadım.. daha sonra da bazı çocuklarımızın süte karşı hassasiyeti var dedi.
    ...benim güzel memleketimin sütle büyümüş bakanları, valileri ...

omerhattab bunu beğendi.
    HİÇBİRŞEY TESADÜF DEĞİLDİR.

Yine dağların sevdası düştü yüreğime anne
    Kurşunların sevdası,
    Zulümlerden bıktım usandım
    Yüreğim kanıyor anne,
    Kara bulutlar bir sağanaktır tutturmuş gider
    Dünya zulüm, zulüm kokar anne
    ...

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    valla bize bi dönem zorla balık yağı içirmeye kalktılar)
    bir de öğlen uykusu zorlaması vardı ama süt konusunda serbesttik.zaten annem de hiç sevmez süt.
    bildiğim kadarıyla türkiye'de daha cok peynir ve yoğurt yenir. lıkır lıkır süt içilmez ama nesiller sürekli değişiyor tabi.
    ben kişisel olarak velilerin çocuk yetiştirme ve çocuk beslenmesi konusunda bilinçsiz oldugunu ve çocuklarına karşı çok ilgisiz oldugunu düşünüyorum.bizde ilgi, baskı ile karıştırılıyor.her neyse derin konular bunlar.
    dediğin gibi, bazı yetkililerin dengesiz açıklamaları mevcut. şu mikrobiyoloji sonuçları en geç yarın çıkar.bir çıksın bakalım.ne yumurtluycaklar onu görelim.

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    ee hani noldu sonuçlar? işi sulandırma operasyonu yapılmıyordur umarım.

Didem SALİCİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Didem SALİCİK çevrimdışı Üyelik tarihi: 15.11.2007 Son online zamanı: 01.11.2019

Mesajları
    722
    Konuları
    152
    Eklentileri
    37
    Kredisi
    1956
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Okul sütüyle ilgili ilk rapor çıktı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü İrfan Erol, sütlerde bozulma tespit etmediklerini açıkladı.

Süt kaynaklı gıda zehirlenmesi var mı? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü İrfan Erol, merak edilen soruya cevap verdi:
    "Ön bulgular itibariyle sütlere ilişkin herhangi bir sağlık tehlikesi bozulma tehlikesi sözkonusu olmadığı yönünde. Herhangi bir enfeksiyon ya da zehirlenmeye neden olan bir bakteri veya mikrobiyolojik tehlike bulgusu da yok "

Tarım Bakanı Mehdi Eker: Şüpheli sütleri toplattık

Şüphe duyduğumuz her yerle ilgili durdurduk. Teknik incelemeyi yapıyoruz. Şu anda sütle ilgili zehirlenme şüphesiyle hastanede tutulan, tedavi gören çocuğumuz yok. Dün 4 binin üzerinde çocuk müracaat etti, hastanede tedavileri yapıldı. Gıda zehirlenmesi tanısıyla tedavi altında çocuğumuz yok. Eğer şüphe duyduğumuz sütlerin hepsini durdurduk. Onlar piyasadan çekildi.[/TD]

Uluslararası Gıda Koruma Birliği (IAFP) işbirliği ve Gıda Tarım ve Hayvancılık desteğiyle düzenlenen 3. Gıda Güvenliği Kongresi Harbiye Askeri Müzesi'nde başladı. Kongreye katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü İrfan Erol, okul sütünün çocuklarda sağlık sorunlarına neden olduğu iddiasıyla ilgili konuştu.

GIDA ZEHİRLENMESİ DEĞİL

İrfan Erol, "Şimdi bu, bazı yerlerde gıda zehirlenmesi olayı olarak değerlendirildi. Bu bir gıda zehirlenmesi olayı değil. 7.2 milyon süt dağıtılıyor çocuklara. Bunlardan bir kısmında laktoz intoleransı şeklinde bir reaksiyon oluşuyor. Bunun süt kaynaklı bir gıda zehirlenmesiyle ilgisi yok. Bunlara rağmen bu problemin görüldüğü bütün illerden örneklerimizi aldık. Gerekli tetkiklerin bir bölümü çıktı bir bölümü devam ediyor " dedi.

BOZUK SÜT YOK

Tetkikleri yapılan sütlerin ne bozuk ne de tarihi geçmiş olduğunu belirten Erol, "Bir kısmında süreç devam ediyor. Ön bulgular itibariyle sütlere ilişkin herhangi bir sağlık tehlikesi bozulma tehlikesi sözkonusu olmadığı yönünde. Herhangi bir enfeksiyon ya da zehirlenmeye neden olan bir bakteri veya mikrobiyolojik tehlike bulgusu da yok. Çok yüksek sayıda tüketim var dağıtım var. Buna ilişkin olarak bazı çocuklarımızda bazı reaksiyonlar şekillenebilir. Bu program devam ediyor. Biz yine emin olmak için tetkik sürecini başlattık. Ön bulgular itibariyle herhangi bir problem sözkonusu değil " diye konuştu.

Süt yerine ayran verilebilir
    Sağlıkta İletişim Sağlıklı İletişim' toplantılarına katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sütlerin öğrencileri zehirlediği iddialarıyla ilgili soruları cevapladı. Sağlık kurumlarından gelen verilerin süt şekerine dair hazımsızlık ve hassasiyeti gösterdiğini belirten Akdağ, bu öğrencilerin yoğurt veya ayran verilmesinin güneme gelebileceğini kaydetti.

BELLİ BÖLGELERDE BELLİ ÇOCUKLARDA
    REAKSİYON VAR

Elde kalan sütlerin ne olacağı sorusuna da yanıt veren Erol, "Etkilenen çocuk sayısı sınırlı. Eğer bir problem olmuş olsaydı bu çocukların hemen hemen büyük bir bölümünde sağlık tehlikesini görürdünüz. Ama bu belli bölgelerde belli çocuklarda reaksiyon var. Hekimlerimizin açıklamaları bu yönde. Çocuğun midesinin boş olması ve başka şeyler yemesiyle ilgili. Ama netice itibariyle bizim elde ettiğimiz bulgular yönüyle sağlık yönünden bir sıkıntı sözkonusu değil. Tetkiklerimizin kalan bölümü devam ediyor. Sonuçlar çıktıktan sonra da açıklama yapacağız " yanıtını verdi.
    EN DOĞRU SÜT UHT SÜTTÜR

Bazı uzmanların günlük süt dağıtılmasının doğru olacağı açıklamalarının hatırlatılması üzerine İrfan Erol, " Asıl risk burada olur " dedi. En güvenli sütün UHT (Uzun ömürlü süt) olduğunu belirten Erol, "Burada en güvenli olan süt UHT süttür. Çünkü UHT sütte 135 - 140 santigrat derece gibi yüksek ısı işlemi uygulanıyor. Buradaki bakteriler mikroorganizmalar hepsi inaktif hale getiriliyor. Bunu oda sıcaklığında muhafaza ediyoruz. 3 -4 ay gibi bir süre muhafaza ediyoruz. Böyle bir programda seçebileceğimiz en doğru süt UHT süttür " dedi.

omerhattab ve Ümit ÖZTEK bunu beğendiler.

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    bu ülkede hiçbi kuruma güvenmeyenleri zaman zaman anlamıyor değilim.
    ne çıkmaz sonuçlarmış bunlar böyle.hani web sayfasında açıklayacaklardı sonuçları.tarım bakanı öyle dediydi. yemedi mi?
    inkubasyonu kaç günmüş bu arada analizlerin... o sütlerden elime geçerse bizzat ben ekecem, burdan açıklayacam)

sonuçları, ekim ve analiz türüne göre cfu olarak rica edelim sayın yetkili.
    kimyasal analizler de birimi neyse o birimle açıklansın.bu yapılmadığı sürece bu, sulandırma operasyonudur.30 senelik meslek hayatımda hiç kopya çektirmedim, kül yutmam;P

Konu solway tarafından (08.05.2012 Saat 13:18 ) değiştirilmiştir.
    Ümit ÖZTEK bunu beğendi.

Advertising

Advertising