Hindistan'ın Doğu eyaleti Bihar'da en az 21 çocuk okul yemeğinden zehirlenerek öldü, onlarcası da hastanede tedavi altına alındı.

Hindistan'ın Doğu eyaleti Bihar'da okul yemeğinden zehirlenerek ölen en az 21 çocuğun cenazesi bugün protestolarla toprağa verildi.

Çocukların dün okulda yedikleri pirinç pilavı, soya fasulyesi ve bakliyattan oluşan yemekten sonra zehirlendiği açıklandı. Saran bölgesindeki Masrakh köyündeki okulda meydana gelen zehirlenmeler sonucunda onlarca çocuk hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili bir soruşturma açıldığı ve kurbanların ailesine 200 bin rupe (3370 dolar) tazminat önerildiği belirtildi.

Hindistan'da çocukların okula devamını teşvik etmek amacıyla bedava öğle yemeği veriliyor. Ancak yemeklerin hijyen kurallarına uygun hazırlanmadığı ifade ediliyor. Tümü 12 yaşın altında olan çocukların bazıları kritik durumda olduğundan ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Doktorlar çocukların ölüm nedenini "gıda zehirlenmesi" olarak açıkladı. Üst düzey bir eğitim görevlisinin BBC'ye yaptığı açıklamada, "Bunun, sebze ya da pirinçteki böcek ilaçlarından kaynaklanan bir zehirlenme olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Patna'da çocukları tedavi eden bir doktor, bozuk sıvı yağın zehirlenmeye yol açmış olabileceğini belirtti.

Hindistan'ın en kalabalık ve en yoksul eyaletlerinden biri olan Bihar'daki okullarda daha önce de benzer zehirlenme oalylarının yaşandığı kaydediliyor.

Hindistan hükümeti, 1,2 milyon okulda uygulanan bedava yemek programının 120 milyon çocuğa ulaştığını ve dünyanın en büyük okul beslenme programı olduğunu ifade ediyor.