Yeni bir okul dönemi daha başlıyor. Tüm anne babaların çocukları için en büyük beklentisi tabii ki başarılı bir yıl geçirmeleri. Peki, okul başarısını etkileyen en önemli şeylerden birinin kahvaltı olduğunu biliyor muydunuz?

Kahvaltının en önemli öğün olduğu ne kadar bilinse de anne babanın işe yetişme, çocuğun servise yetişme telaşı, açlık hissetmeme, sabah erken kalkma problemi nedeniyle kahvaltılar hep atlanır.

Oysa ki, özellikle okul çağı çocuklarında beslenme açısından en önemli konunun çocuğun kahvaltı etmeden okula gönderilmemesi olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, kahvaltının okul başarısı üzerindeki etkilerini şöyle anlatıyor

Kahvaltı yapmadan okula giden çocuklarda;


Kan şekeri düşüklüğüne bağlı olarak, Uyuklama, algılama ve öğrenme zorluğu, konsantrasyon bozukluğu, gerginlik gibi belirtiler gözlenebilir. Tüm bunlar da çocuğun dersi anlama, izleme ve öğrenme süreçlerini olumsuz etkiler.

Açlığın getirdiği gerginlik nedeniyle çocuk arkadaşlık ilişkilerinde ve öğretmeni ile ilişkilerinde sıkıntı yaşayabilir.

Günün ilk öğününü atlayan çocuğun ayrıca ders aralarında kantine koşma ve kalorisi yüksek ancak besin değeri düşük gıdaları fazla tüketmesi şişmanlık, diş çürükleri gibi hastalıklara da zemin hazırlar.

Gün içinde hangi besinler tüketilmelidir?


Okula giden çocukların gün içinde üç ana (sabah, öğlen, akşam) ve iki ya da üç ara (kuşluk, ikindi, akşam yemeği sonrası) öğün almaları gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, bu öğünlerde alınması gerekenleri ise şöyle anlatıyor:

?Bu öğünlerde süt/süt ürünü, et-yumurta, tahıl ve meyve-sebze grubundan besinler dengeli olarak çocuğa verilmeli. Çocuğun bir gün içinde ekmek-tahıl grubundan altı porsiyon, süt ve süt ürünlerinden iki porsiyon, et-yumurta grubundan iki porsiyon, meyve-sebze grubundan da en az beş porsiyon tüketmesi sağlanmalıdır.?

Çocuğa doğru beslenme alışkanlığı kazandırın


Çocuğun kantinden hazır gıdalar (poğaça, açma, çikolata, gofret gibi) alması ve bunu alışkanlık haline getirmesinin sakıncalarına da değinen Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, ?Hatalı beslenme alışkanlıkları edinen çocuklarda kansızlık, kemik zayıflığı, yetersiz beslenme, şişmanlık, diş çürükleri gibi hastalıklar gelişebilir. Bunu önlemek için çocukla besinlerin yararları konusunda konuşun, sağlıklı yiyecekleri nasıl seçeceği konusunda onları bilgilendirin. Okul kantininden ara sıra peynirli tost, simit, ayran, taze meyve suyu, meyve alabileceğini ancak diğer gıdaları neden tüketmemesi gerektiğini açıklayın. Evde çocuk için uygun ana ve ara öğünler çocuğun istekleri de dikkate alınarak hazırlanıp okula gönderilebilir? diyor.

Sokaktan satın alınan gıdaların hazırlanma, saklanma ve sunulma kalitelerinin standart olmadığına da dikkat çeken Doç. Dr. Neşe Karaaslan Bıyıklı, bu besinlerin mikrop ya da toksin içerme olasılıklarının yüksek olduğunu vurgulayarak  ?bu tip gıdalar tüketen çocuklarda besin zehirlenmeleri görülebilir? uyarısında bulunuyor.