Bitkilerin mucizevi kralı Reishi Mantarı özünden zararlı bir kimyasal kullanmadan kapsül elde etmeyi başaran Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, bu özütün ekmek yapımında kullanımını sağladı.

Yrd. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, ekmek tüketimine sağlıklı bir çözüm getirdi. Uzel, Japonya Kumamato Üniversitesi?nde, Reishi Mantarından (Ganoderma Lucidum) kapsül elde etti. Uzel?in bu özüt ile yaptığı ekmek ise Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimcilik Akademisi tarafından düzenlenen
4. Girişimci Proje Yarışması'nda da birincilik ödülü aldı.

Uzel, ?Toplumumuzda ekmek tüketiminin etkin olduğu bir beslenme modeli mevcut. Ancak ekmeğin bilinçsizce ve çoğu zaman fazla miktarda tüketilmesi beraberinde pek çok sağlık sorunlarını getiriyor. Bu nedenle fonksiyonel gıda kavramı konusunda farkındalık yaratmak ve kullanıma sunma yollarının şekillendirilmesi gereği duyduk. Proje fikri kapsamında ilaç yerine bu taşıyıcı gıdanın lezzet gibi duyusal özelliklerinden yararlanarak insanların kolayca ve pratik olarak tüketmelerine olanak veren bir sistemi geliştirmeyi düşündük.

Projede tıbben etkileri kanıtlanmış Reishi isimli ölümsüzlük mantarından elde edilen biyoaktif maddelerin ekmek içinde kullanıma sunulmasını amaçladık.? dedi.

[ucluhaber]