Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 700 bin adet faydalı böcek (parazitoit) buğday tarlalarına salındı.Kırklareli Merkez Karahıdır Mahellesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ümit Ortan, Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, kurum teknik görevlileri ve çiftçinin katılımı ile buğday tarlalarına 700 bin adet faydalı böcek salımı gerçekleştirildi.

Ortan, "Kimyasal mücadele yerine kullanılabilecek çevre ve insan sağlığı açısından riskleri en aza indirilmiş yöntemleri geliştirmek tarımsal araştırmanın görevlerinden birisi olarak değerlendirilmektedir. Bu alanda kullanılabilecek yöntemler içerisinde ?Biyolojik Mücadele? önemli bir yer tutmaktadır.

Biyolojik mücadele, zararlı, hastalık ve yabancı otların başka canlılar yardımıyla ekonomik zarar seviyesinin altında tutulmasıdır. Yani doğada zararlı olan canlıları tamamen yok etmeden, doğal dengeyi koruyucu, onarıcı ve destekleyici önlemler almak, bir başka deyişle doğada zararlı ve faydalı organizmalar arasındaki dengenin korunmasıdır. Faydalılar, doğada zararlılar ile belli bir denge içerisinde yaşamaktadır. İnsanoğlunun doğaya müdahalesi sonucu bu denge faydalılar aleyhine bozulmuştur. Kural olarak her canlının en az bir zararlısı vardır ve biz bu zararlıyı kullanarak bir denge oluşturabiliriz.?

?2016 yılında 1 milyon adet süne parazitoit üretildi?

Geçen yıl süneyle biyolojik mücadele için daha fazla faydalı böcek üretildiğini hatırlatan Kırklareli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ümit Ortan, ?2016 yılında 1 milyon adet süne parazitoit üretildi. 2017 yılında soğukların uzun sürmesi özellikle nisan ayındaki yağmurlar ve soğuk periyot süne bulunmasını zorlaştırmış ve parazitoit üretiminin geçen yıla göre az olmasına sebep olmuştur. 2017 yılında 700 bin adet parazitoit üretildi cd Karahıdır köyünde salımı gerçekleştirildi? şeklinde bilgi verdi.