Ordu?da tarımsal bilgi ve yeniliklere daha etkin bir şekilde ulaşabilmeleri amacıyla ilk kez 2009 yılında uygulamaya konulan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri kapsamında danışmanlık hizmeti alan çiftçi sayısı her geçen gün artıyor.

Ordu'da tarımsal bilgi ve yeniliklere daha etkin bir şekilde ulaşabilmeleri amacıyla ilk kez 2009 yılında uygulamaya konulan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri kapsamında danışmanlık hizmeti alan çiftçi sayısı her geçen gün artıyor.

Buna göre, ilk kez 2010 yılında 45 tarım danışmanı 2 bin 271 çiftçiye tarımsal danışmanlık hizmeti verirken bugün 112 tarım danışmanının 5 bin 619 çiftçiye tarımsal danışmanlık hizmeti veriliyor. Halen hizmet veren bu 112 tarım danışmanının 6'sının serbest danışmanlık, 106'sının ise Ziraat Odaları ve Fındık Tarım Satış Kooperatifleri bünyesinde hizmet verdiği belirtildi. Verilen bu hizmet karşılığında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın danışmanlara 2013 yılında yaklaşık 3.5 milyon TL destekleme ödemesi yaptı. Bu rakamın 2014 yılı sonu itibariyle önemli ölçüde artacağı belirtildi.