Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen BICOPOLL projesi kapsamında 7 ülkede yürütülen ?Bal Arılarının Bitki Hastalıkları ile Biyolojik Mücadele Kullanımı? çalışması Erzincan?da meyvelerini vermeye başladı.

Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen BICOPOLL (Targeted precision biocontrol and pollination enhancement in organic cropping system) ?Organik Bitki Yetiştiriciliği Sisteminde Hedeflenmiş Hassas Biyokontrol ve Tozlanmanın Arttırılması? projesi kapsamında 7 ülkede yürütülen ?Bal Arılarının Bitki Hastalıkları ile Biyolojik Mücadele Kullanımı? çalışması Erzincan?da meyvelerini vermeye başladı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünün iş birliğinde yürütülen çalışma çerçevesinde, bal arılarının tozlanma ve taşımacılık yapmasından istifade edilerek, organik tarımın gelişmesi, kaliteli ürün ve verim kaybının azalmaması için Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda organik çilek üretim faaliyetleri kapsamında çiçeklerin aniden solup kurumasına ve verim kaybına yol açan kurşuni küf hastalığıyla mücadelede bal arılarından faydalanıyor.

Yürütülen projeyle ilgili bir açıklamada bulunan Vali Abdurrahman Akdemir, son yıllarda gerek tarımsal ilaçların, gerekse gübrelerin bilinçsizce kullanımı bitkisel üretimde artışın yanında kalitesiz ve insan sağlığını tehdit edecek ürünlerin ortaya çıkmasına neden olduğunu, bundan dolayı tarımsal ilaçların çevreye verdiği zararlar nedeniyle insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından zararsız yöntemler üzerine çalışmalar yapıldığını belirterek yapılan bu çalışmalardan birinin de ?Bal Arılarının Bitki Hastalıkları ile Biyolojik Mücadele Kullanımı? çalışması olduğunu ifade etti.Açıklamasında Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen bu projenin Türkiye dahil 7 ayrı ülkede uygulandığını dile getiren Vali Abdurrahman Akdemir, Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmaların olumlu sonuç verdiğini ve kurşuni küf hastalığında önemli ölçüde azalma meydana geldiğini, bu projenin Erzincan tarımına katkı sağlaması ve üretimde kalitenin artırılması açısından önemli bir uygulama olduğunu kaydetti.