2 sonuçtan 1 ile 2 arası
Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
 • 2 gönderen pc-kopat

Konu: Organik Gıda Hakkında Bilgiler

 1. #1
  pc-kopat çevrimdışı Üyelik tarihi: 02.05.2012 Son online zamanı: 02.05.2012

  Mesajları
  3
  Konuları
  3
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5

  Standart Organik Gıda Hakkında Bilgiler

  ORGANİK GIDA NEDİR
  Seçiminizi doğru yapmak için...
  • Şimdilerde organik yiyecekler hayli gündemde. Yediğiniz meyve ve sebzelerin yetiştiği tarlaları, ürünlerin katkısız olup olmadığını biliyor musunuz?
  • Oysa ki, organik gıda tüketmenin sağlığınıza katkılarını bilmeniz ve seçimlerinizi doğru yapmanız gerekiyor.
  • Son iki senede organik gıda sektörü büyük bir patlama yaşadı. Gazetelerin manşetlerinde gıda sektöründe söz sahibi firmaların ürettiği ürünlerin sağlıklı olup olmadığı tartışıldı.
  • Özellikle yurt dışında organik ürünler rağbet görmeye başladı. Her geçen gün, sağlıklı yaşam ve organik gıda insanların hayatında daha fazla önem kazanıyor. fiimdi bazı soruların cevaplarını alarak organik gıdayı anlamamız mümkün.
  Organik gıdanın gerçek anlamı nedir?
  • Organik gıda, sebze, meyve gibi ürünlerin yetiştirilmesinde ve işlenmesinde yapay ilaçların, hormonların, antibiyotiklerin koruyucu ve renklendiricilerin, ambalajların da dahil olmak üzere kimyasal maddelerin kullanılmadığı gıdalardır.
  • Organik gıda üretimi oldukça zahmetli ve zorlu bir süreçtir. Dünya standartlarında bir çiftçinin tarlasında, organik gıda üretimine başlayabilmesi için beş yıl tarım ilaçları ve çeşitli kimyasallardan arındırması gerekmektedir. Bu oran ülkelerin belirledikleri asgari oranlara göre değişim göstermektedir.
  Organik gıdalar dahamı besleyici?
  • Organik tarım teknikleriyle hazırlanmış gıdalar, diğer gıdalara oranla daha besleyicidir. Yetiştirilmesinden paketlenmesine kadar geçen süre boyunca kimyasal etkilere maruz kalmamış olması dolayısıyla, kimyasal maddeler içeren gıdalara göre daha sağlıklı olduğu bilinmektedir.
  • Örneğin; organik tekniklerle üretilmiş bir portakaldaki C-vitamini seviyesi kimyasal bileşenlerle karışmadığı için daha fazladır. Organik gıdaların üzerlerinde kimyasal maddeler olmadığı için, diğerlerine oranla bir kere yıkanması yeterlidir.
  • Meyve, sebze, et, süt, yumurta ve organik yöntemlerle üretilmiş tüm besinler belirlenmiş Şimdilerde standartlara uygun doğal haliyle piyasaya sunulmaktadır.
  • Organik çikolata, yer fıstığı veya kahveyi seçtiğinizde hem kendinizi hem de çevrenizi zararlı böcek ilaçlarından korumuş oluyorsunuz. Organik maş fasulyesi, mısır satın aldığınızda genetiğiyle oynanmış yiyecekleri tercih etmemişsiniz demektir.  Organik tarım nasıl yapılır?
  • Avrupa ülkelerinde son beş senelik zaman dilimi içerisinde organik tarım, pazarda büyük pay sahibi olmuştur.
  • Organik tarım ürünleri her ülkenin kendi bünyesinde belirlediği yetkili kamu kuruluşları veya yetkili sivil toplum örgütleri tarafından tüketici hakları düşünülerek koruma altına alınmaktadır.
  • Üreticinin yetkili kurumlara başvurduktan sonra belirlenmiş standartlara uygun, denetimlere açık şekilde tarlasında kimyevi ilaçlar, kimyevi gübre, hormon, antibiyotik kullanmaması, paketlenmede de parlatıcı ve renklendirici gibi maddelerinde kullanılmaması gerekmektedir. Bu koşulları sağlayan üretici organik gıda sertifikası almaya hak kazanır.
  Satışa sunulmuş organik gıdalar neden daha pahalıdır?
  • Organik gıda ürünlerinin pahalı olmasının birkaç sebebi vardır. Üretimde zorlu koşulların yerine getirilmesi için harcanan çaba bunların başında gelir.
  • Fakat sevindirici bir gelişmedir ki, her geçen gün organik gıda sektörü bilinçli tüketiciler sayesinde pazarda daha geniş yer bulmaktadır. Organik tarım küçük tarlalarda yapıldığı ve maliyetinin çok yüksek olması dolayısıyla, geniş üretim sahasına yayayılmış kimyasal yöntemlerle tarım yapan üreticilerle boy ölçüşememektedir.
  • Son on yıllık zaman dilimi içerisinde Avrupa ülkelerinde doğala dönüş bilinci oldukça hızlı yayılmaya başladı. Ülkemizde de sağlıklı yaşam giderek önem kazanıyor. Organik ürünler, gıdalar ve ekolojik yaşamla ilgilenenler için birçok alternatifin bulunduğu adresleri bu ay sizin için araştırdık.

  Konu mutlu_571 tarafından (02.05.2012 Saat 16:48 ) değiştirilmiştir.
  esinclc ve gigantic bunu beğendiler.

 2. #2
  esinclc çevrimdışı Üyelik tarihi: 30.01.2014 Son online zamanı: 28.10.2014

  Mesajları
  3
  Konuları
  2
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5
  güzel yazı....


Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Süt hakkında önemli bilgiler..
  Süt ve Süt Ürünleri forum içinde, yazan nrbn
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 02.10.2009, 22:22
 2. Yumurta hakkında bilgiler
  Ders Ödev ve Raporları, Staj Raporları forum içinde, yazan md89
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 22.01.2009, 20:58
 3. zeytincilik hakkında bilgiler
  Yemeklik Yağ Teknolojisi forum içinde, yazan akkayaselcuk
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 05.10.2008, 12:21
 4. Et hakkında bilgiler
  Et ve Et Ürünleri forum içinde, yazan Gülsel ŞEN
  Yorum: 1
  Son Mesaj: 20.08.2008, 22:45
 5. tereyağı hakkında bilgiler
  Genel forum içinde, yazan mmustafaekin
  Yorum: 2
  Son Mesaj: 11.08.2008, 13:37

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed