Samsun'da, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi tarafından yetiştirilen organik hindiler, yılbaşı sofralarında yerini almak için satışa sunuldu.

Üniversitede bilimsel amaçlı büyük-küçük baş ve kanatlı hayvan üretimi yapan Ziraat Fakültesi'nde yetiştirilen hindiler satışa sunuldu. Öğretim üyeleri tarafından deneme amaçlı tüm teknik ve doğal uygulamalar kullanılarak üretilen 500 hindi, yılbaşı sofralarında yerini alması için 5.8 YTL'den satışa çıktı. Tamamen organik olan hindilerin dişileri ortalama 4-6, erkekleri 8-10, beyaz hindilerin dişileri 8-9, erkekleri ise 15-17 kilogram arasında geliyor. Yoğun ilgi gören hindilerin 150 tanesi yılbaşına 1 hafta kala satıldı.
OMÜ Ziraat Fakültesi Döner Sermaye Sorumlusu Doç. Dr. Tekin Kara, hindilerin öğretim üyeleri tarafından titizlikle, tüm uygun beslenme ve yetiştirme teknikleri uygulanarak doğal ortamlarda yetiştirildiğini söyledi. Ziraat Fakültesi'nin Samsun'un hindi piyasasını belirler duruma geldiğini vurgulayan Kara, açıkladıkları fiyatların piyasada baz alındığına dikkat çekti.

Bu yılbaşında da 500 hindinin satış için hazırlandığını, 150 adetinin satışının gerçekleştiğini dile getiren Kara, "Hindilerimizi kilogramını 5.8 YTL'den satışa sunduk. Yılbaşı yaklaşıyor, güvenli besicilik işlemleriyle büyütülen hindilere bu yıl daha ayrı bir özen gösterdik. Satışlarımız bu yıl daha yüksek. Yılbaşına 1 gün kala taze hindi satışının yanında bizim tercih ettiğimiz ve önerdiğimiz dondurulmuş hindi satışı da yapıyoruz. Kanatlı hayvanların vücut ısısı düşürüldükten sonra yine halen
dondurulmayarak, belli bir sıcaklığın altına düşülmemesi halinde hindilerde bazı hastalık olabileceğini göz önüne alıyoruz. Genelde dondurulmuş, paketlenmiş ürünlerimizi satmayı tercih ediyoruz. Ama biz vatandaşlarımızın tercihine bırakıyoruz" dedi. Kara, hindilerin et yoğunluğunun yüksek olduğunu, vatandaşların güvenle yiyebileceğini de sözlerine ekledi.


iha