Çarşıda, pazarda, markette "organiktir" yazısıyla karşılaştığımız gıdalara güveniyor musunuz? Sayısı artan organik adı altındaki ürünlerin organik üretimle ilgisi olmadığını açıklayan Türk Veteriner Hekimleri Birliği Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız?

Organik ürün etiketiyle vatandaşın kandırıldığını iddia eden Yıldız, çiftliklerden alınan yumurtaları saman ve hafif tavuk dışkısına bulaştırarak organik köy yumurtası diye satanların olduğunu açıklayarak, sebzelerde de aynı durumun yaşandığına dikkat çekti. Yıldız, organik olmayan birçok sebzenin sadece üzerine "organik" etiketi konarak haksız kazanç sağlandığını vurguladı. Organik ürünlerin gözle bakarak anlaşılmadığını ifade eden Yıldız, organik ürünü şu şekilde tanımladı: "Organik ürün tohumdan tüketimine kadar ilaç, zehir ve hiçbir şekilde kimyasal bulaşmamış, GDO?suyla oynanmamış ürün demektir. Ama bu gün gidin çarşı pazara ortalık organik üründen geçilmiyor. Denetimler yapılsa bu ürünlerin büyük çoğunluğunun organik olmadığı tespit edilecektir."

Kamu kuruluşlarının gerekli denetimleri zamanında yapmaları gerektiğini de belirten Yıldız, kaynağından satışa kadar ürünlerin organik olduğunun belgelenmesi gerektiğini, böylelikle önüne gelen herkesin "organiktir" sertifikasını kullanamayacağını açıkladı.

Organik ürünün ihracatı yüksek bir sektör olduğunu da ifade eden Yıldız, organik pazarın son yıllarda önemli bir pazar haline geldiğini, bu sektörden dünyada iyi pay almak için de kaliteli, organik ürünler üretilmesi  ve  denetimlerinin de çok iyi yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.