2015 yılı itibariyle Bursa organik yumurta tavukçuluğu projesine ev sahipliği yapacak. Organik kelimesinin kullanımı yaygınlaşmasıyla birlikte yatırımcılar organiğe yöneldi. Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik...

2015 yılı itibariyle Bursa organik yumurta tavukçuluğu projesine ev sahipliği yapacak. Organik kelimesinin kullanımı yaygınlaşmasıyla birlikte yatırımcılar organiğe yöneldi.

Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, Bursa?nın 13 ilçesinde bulunan 62 köyde 181 üreticinin organik tarımla ilgilendiğini açıkladı. Çelik, toplam 12 bin 500 dekar alanda 98 tür ürünle Bursa?nın diğer illerin önünde olduğunu vurgulayarak 330 bin dekar alanda da doğadan ürün topladıklarını belirtti. Çelik, organik tarımda daha fazla gelişim için benzer çalışmalara devam edeceklerinin sinyalini vererek 2015 ve 2016 yılları arasında organik yumurta tavukçuluğu projesini hayata geçireceklerini ekledi.Organik bitkisel üretimde meyve-sebze için dekar başına 70 lira destekleme verildiğini ifade eden Çelik, tarla bitkileri için dekar başına 10 lira, organik hayvani üretimde anaç sığır ve mandaya 150 lira, buzağıya 50 lira, anaç koyun ve keçiye 10 lira, arıya kovanda ise 5 lira destekleme verileceğini açıkladı.

Ayrıca Çelik, cari faiz oranından yüzde 50 indirimli 5 yıl vadeli yatırım kredisi ile 1,5 yıl vadeli işletme kredisi verileceğini duyurarak kredilerin üst limitinin 5 bin lira olduğunu ifade etti.