Hamburgerin beşiğinin bilinenin aksine Amerika Birleşik Devleti (ABD) olmadığını iddia eden girişimci, lise yıllarında okuduğu bir tarih kitabında hamburgerin ana vatanının Anadolu toprakları olduğunu belirtti.

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinin denizi, kumu ve güneşiyle ünlü Sarımsaklı Plajı'nda fast food işletmeciliği yapan Behiç Babadostu, Osmanlı hamburgeri ile fast food tutkunlarını yepyeni bir damak tadıyla buluşturdu.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son padişahı Vahdettin döneminde İstanbul ve Bursa'da 'Somun Sokun' adı verilen ekmek arası sucuğun içine marul, domates ve ev salçası konularak büyük bir beğeniyle yenildiğini tarih kitaplarından öğrenen Babadostu, bu eşsiz tadı günümüze taşıdı.

Sarımsaklı?da iki oğluyla birlikte hakiki Ayvalık tostu, balık ekmek, köfte ekmek gibi fast food yiyecekler sattığı işletmesinde, Osmanlı sucuğu ile yaptığı yepyeni hamburgerle dikkatleri üzerinde toplayan Behiç Babadostu, bir anda yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri oldu.

Babadostu konu ile ilgili yaptığı açıklamada tostun Ayvalıklısı'nı sattıklarını belirterek, "Ayvalık tostunu orijinal hali olan kasap sucuğu ve Cunda Adası tulum peyniri ile yapıyoruz. Dahası eski zamanın hakiki tostlarını günümüze uyarlamaya çalışıyor, o dönemlerdeki unutulan lezzetleri günümüze taşımaya gayret ediyoruz" dedi.

Osmanlı İmparatorluğu?nun son padişahı olan Vahdettin döneminde Osmanlı sucuğunun son derece popüler olduğunu duyduğunu ve bunu araştırdığını anlatan Babadostu, "Geçtiğimiz hafta Afyonkarahisar'a gittim. Orada Osmanlı sucuğunu gördüm. Bu sucuğun fast food olarak kullanılabileceğini düşündüm.

Padişah Vahdettin döneminde kalın bir zırhla işlenen dana etinden yapılan sucuğun bir kısmı haşlanıp, pişirildikten sonra donduruluyordu. Ben de aynı şekilde bu sucuğu içine tıpkı orijinalindeki gibi içine çok özel baharatlar koydurarak yaptırdım. Bu sucuğun Osmanlı döneminde kesilerek ekmek arasına koyulduğunu içine de turşu, marul, domates ve ev salçası konulduğunu öğrendim. Ben de bunu günümüze uyarlayarak, hamburger ekmeği kullanarak bu hale getirdim" ifadelerini kullandı."