Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Açıkta satılan süt, zeytinyağı gibi ürünlerden uzak durun" dedi.

Zeytin, peynir, zeytinyağı, yumurta gibi çok sayıda gıda ürünü pazar tezgahlarında ambalajsız ve açıkta satılıyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli uyardı, ?Açıkta satılan süt, zeytinyağı gibi ürünlerden uzak durun? dedi.


Gıda Mühendislerinden de Bakana destek geldi. Gıda Mühendisi Kemal Özüçargil, ?Tükettiğimiz gıda ürünlerinin fabrikalarda gerekli hijyen koşullarında üretilmiş olması, ürün üzerinde bulunan etikette üretici firmanın kayıt veya onay belgesinin bulunması, kontrollü koşullar altında tüketiciye ulaşması, sağlık açısından, gıda kaynaklı hastalıkların önlenmesi açısından çok önemli ve gerekli? dedi.
Peynirin açıkta satılmaması ile ilgili yasa 2018 yılında çıktı. Yasaya göre, perakende satış noktaları teneke peyniri, küçük paketlere bölerek ama ambalajlı olmak koşuluyla satabilirler. Tek şart üzerinde etiket olması.


Özüçargil, ?Pazar tezgahlarına farklı bir çok bölgeden bir çok ürün geliyor. Nasıl üretildiğini bilmiyoruz, denetimleri yapılmış mı bilmiyoruz. Süt, süt ürünleri, zeytin, zeytinyağı, yumurta gibi ürünler hiçbir kontrolden geçmeden sofralara taşınıyor. Sağlık açısından son derece tehlikeli? dedi.


Tarım ve Orman Bakanlığı ve Gıda Mühendisleri uyarsa da, sanayileşme ve şehir hayatı, çiftliğe ve doğala olan özlemi artırıyor. Aynı zamanda ekonomik koşulları düşünen halk, pazardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Ancak sonrasında yaşanan sağlık problemleri sebebiyle, sonuç daha pahalıya mal oluyor.