10 sonuçtan 1 ile 10 arası
    forklif çevrimdışı Üyelik tarihi: 09.02.2007 Son online zamanı: 30.12.2020

Mesajları
    35
    Konuları
    18
    Eklentileri
    2
    Kredisi
    108
    Harcanan
    Yönetici
    Kalan
    Yönetici

Piyale Fabrikası Kapanıyor

İzmir´in köklü fabrikalarından Piyale makarna fabrikasının kapatılacağı, fabrika arazisi üzerinde alışveriş merkezi ya da turizm tesisi kurulması için görüşmelerin yapıldığı belirtildi. Üretim, GıdaSa´nın Sakarya´daki tesislerinde devam edecek.

GıdaSa yetkililerinden edinilen bilgiye göre, İzmir´in Bayraklı semtindeki fabrikanın, bölgenin yeni imar planlarında turizm ve ticaret alanı olarak belirlenmesi nedeniyle taşınması yönünde karar alındı.

Kapanma işlemlerinin sürdüğü fabrikanın alışveriş merkezi ya da turistik tesis olarak değerlendirileceği belirtildi.
    Yapılan açıklamada, Piyale fabrikasının bulunduğu arsada ürün kalitesinin sürdürebilmesi için ihtiyaç duyulan yatırımları yapmanın artık mümkün olmadığı kaydedildi. Üretimin son teknolojiyle kurulan Hendek tesislerinde sürdürüleceğinin kaydedildiği açıklamada, yeni fabrikanın dünya standartlarında üretim yapma imkanı vereceği ifade edildi.
    Açıklamada fabrikanın bulunduğu alanın imar planına uygun olarak alışveriş merkezi ve/veya turizm tesisi şeklinde değerlendirileceği kaydedilerek “İzmir´e yakışan bir proje gerçekleştirilmesi için potansiyel yatırımcı çok sayıda firmayla görüşmeler sürdürülmektedir” denildi.

FABRİKANIN GEÇMİŞİ

1922 yılında Hasan Tahsin Piyale tarafından kurulan Piyale, Türkiye´de ilk kez fabrikada makarna üretimine başladı. Üretilen makarna çeşitlerini İtalya´dan getirilen makinalarla artıran firma, zaman içinde “Türkiye´yi makarna ile tanıştıran marka” olarak tanındı. Piyale´yi bugüne taşıyan yeni fabrika, 1953 yılında Bayraklı´da 2 milyon 500 bin lira sermaye ile 2 bin metre karesi kapalı, 49 bin metre karelik alana kuruldu. Dönemin en modern fabrikaları arasında yer alan tesisle üretim çeşitliliğini artıran firma 1987´de Alman Oetker firmasıyla bazı ürünlerde üretim ortaklığına gitti. 2001´de yaşanan ekonomik krizden büyük darbe alan firma, 2003 yılı başında Sabancı Holding sermayesiyle kurulan GıdaSA Grubu tarafından satın alındı. 400 işçinin çalıştığı fabrikada yıllık 50 bin ton üretim yapılabiliyordu.
    Kaynak: Hürriyet

sssensei çevrimdışı Üyelik tarihi: 10.02.2007 Son online zamanı: 09.12.2010

Mesajları
    2611
    Konuları
    54
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    763
    Harcanan
    0
    Kalan
    763
    ii olur hemde fabrika baştan aşağı yenilenmiş olur :P

cihan çevrimdışı Üyelik tarihi: 09.03.2007 Son online zamanı: 22.02.2013

Mesajları
    42
    Konuları
    1
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5
    HARBİDEN İYİ OLMUŞ.AMA AYNI MARKAYLA DEVAM EDERLERSE DAHA GÜZEL OLUR.

stumpforte çevrimdışı Üyelik tarihi: 06.04.2007 Son online zamanı: 03.06.2012

Mesajları
    19
    Konuları
    3
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5
    Geç bile kalmış bir adım...
    Zira İzmir'deki fabrikanın durumu ve kurulu olduğu yeri biliyorum, keza Adapazarı'ndaki yeni fabrikayı da (en azından dışarıdan) gördüm ve bu yeniliğin çok daha önce yapılması gerektiğini düşünüyorum. İzmir'deki arazi artık şehir içinde kalmış durumda, bir o kadar da eski ve yenilenmesi zor! Ama, fabrika İzmir'de kalsaydı, farklı bir yere yeniden kurulsaydı niye Adapazarı'na gidiyorlar derseniz, buna katılırım, bu İzmir için büyük bir kayıp çünkü...

hedjaz çevrimdışı Üyelik tarihi: 06.06.2007 Son online zamanı:

Mesajları
    80
    Konuları
    11
    Eklentileri
    8
    Kredisi
    405
    Harcanan
    1
    Kalan
    404
    Adapazarı onlar için gıda üretim üssü olarak seçildi. Birçok fabrikayı oraya kurmayı düşünüyorlar. Çok büyük bir projeleri var. Sanırım izmirdeki fabrikanın yerine otel inşa edilecek.

Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oğuz Pelikli çevrimdışı Üyelik tarihi: 21.02.2007 Son online zamanı: 26.09.2016

Mesajları
    2504
    Konuları
    345
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Bir izmirli olarak ben bu karradan hiç memnun değilim.
    gıdasa piyaleyi zaten ismi ve arsası için aldı. işletmenin eski olduğu ve yenilenmesi gerektiğine katılıyorum ama neden izmir'den ve egeden gidip sakaryaya açılıyor. istanbul ve kocaeli bölgesi sanayiden nefes alamaz noktaya geldi şimdi sıra sakaryaya geldi.
    Ayırca makarna ve türevleri ürünleri için sakarya ne açıdan stratejiktir tartışılır. Bir konya veya karaman deseydiniz daha mantıklı karşılıyabilirdim ama sakarya çok mantıksız. hem oraya fabrika kuracaksanız gidip sıfırdan kursaydınız. nerdeyse cumhuriyet kadar eski bir firmayı izmir'den alıp götürmenin mantığını anlamış değilim. ama kabahat bizim anadolulu iş adamalrımızda, sen bütün zor şartlara katlan belirli bir noktaya getir ondan sonra iki kuruş para için onca emeğini sat ve istanbullu bir adam gelsin alsın işletmeyi ve kapatsın. Biz bu zihniyetle gittikçe bu ülke gelişemez. ayrıca ülkenin bütün üretim merkezlerini aynı coğrafyaya toplamak ne kadar mantıklı hele o coğrafyada çok ciddi bir deprem beklentisi varken.
    anadoludaki bütün iş yapan fabrikaları kapatıp amrmaraya taşırsanız anadoluda kalan insanlar ne ile geçinecek acaba? bu mantıkla gidersek boşaltalım anadoluyusadece köylü kalsın hepimiz gidelim marmaraya yerleşelim. bu ülkede çok ciddi milli bakın altını çizerek bir daha söylüyorum """milli""" sanayi politikası yapılması gerekiyor. İnasanlara doğdukları yerde yaşama hakkını tanıyacak iş imkanları sağlamazsanız bu ülkenin hiçbir sorununu çözemezsiniz. Devletimiz bunun için bir yönlendirme yapmazsa, zaten özel sektör voleyi vurup cebini doldurma sevdasında, özel sektör hibirşey yapmaz.
    yine tekrar ediyorum işletme kesinlikle yenilenmeliydi, bulunduğu yerden kaldırılmasıda çok doğru ama izmir ve egeden gitmemeliydi. Ben bir izmirli olarak bu kararı duyduğum günden beri kesinlikle piyale ürünleri almıyorum. bundan sonrada bana hiçbir kuvvet piyale ürünü aldıramaz. izmirin gelişimine böyle bir darbe vuran bir firmanın kesesine benim cebimden gidecek bir kuruş dahi olmaz.

milkybon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    milkybon çevrimdışı Üyelik tarihi: 27.04.2007 Son online zamanı: 26.12.2010

Mesajları
    718
    Konuları
    12
    Eklentileri
    3
    Kredisi
    155
    Harcanan
    0
    Kalan
    155
    bu konuda çok bilgim yok
    ama daha öncede bunları yaşadık
    filiz satılmadımı italyanlara
    panda yı kim bu hallere düşürdü
    yerli sermayemiz
    daha bi dolu şey şimdi aklıma gelmiyo çok yaşadıkbunları
    dahada çok yaşarız
    başımıza öyle insanları getiyoruz ki
    ülke topraklarını satıyoruz
    yabancılara
    işletme hakkı vermiyoruz
    direk satıyoruz
    o yüzden tepki göstermeyi
    ve oğuz beyin dediği gibi milli bilinci geliştirmeliyiz
    sadece maçlarda TÜRKİYE demekle olmuyo bu işler

burcu burcu çevrimdışı Üyelik tarihi: 23.08.2007 Son online zamanı: 05.02.2011

Mesajları
    39
    Konuları
    3
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55
    bende katılıyorum bence de fabrika egeden taşınmamalıydı..çünkü ben o bölgede okuyorum ve doğru dürüst gıda fabrikası yok..marmarada yaşıyorum ve burda da yaşanacak yer kalmadı...yakında o da özelleştirilir ve satılır zaten..marmaraya taşımaları belki de bu yüzdendir,aynı marka yine olur ve bu markayla yabancılar işi götürür.bence kimse marmara ya taşınmasın çünkü burda bizim olan kara parçası çok az artık..parsel parsel sattılar marmarayı..

myilmazer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    myilmazer çevrimdışı Üyelik tarihi: 11.06.2008 Son online zamanı: 21.10.2009

Mesajları
    8
    Konuları
    0
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5
    benım bıldıgım kadarıyla pıyale yı dr oetker aldı hatta ılk once % 50 sonra tamamını aldı dıe bılıorum

Oğuz Pelikli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oğuz Pelikli çevrimdışı Üyelik tarihi: 21.02.2007 Son online zamanı: 26.09.2016

Mesajları
    2504
    Konuları
    345
    Eklentileri
    70
    Kredisi
    3608
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    Keşke dr oetker alsaydı da izmirde kalırdı en azından
    sayın sabancı aileis nerdeyse cumhuriyetle yaştı olan ve izmir ile özdeşlmiş markamızı alıp götürdüğü yetmiyor gibi bir de şimdi önümüzdeki yıllarda gıda sektöründen çekilmeyi planlıyormuş. sabancıya günden güne iyice sinir olmaya başladım.
    Adamlar gidip elin yabancılarını Türkiye pazarına soktu şimdi bir de kendi çekilip bu firmaları yabancılara bırakıyor. Bence sadece gıda sektöründen değil Türkiyeden komple çekilip gitsinler. Belki sermaye veya güç kaybederiz ama uzun vadede şirketlerimizin ve kaynaklarımızın yabancıların kontrolüne geçmesini önlemiş oluruz.

“Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Advertising

Advertising