1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Buseerce çevrimdışı Üyelik tarihi: 03.03.2019 Son online zamanı: 27.09.2020

  Mesajları
  1
  Konuları
  1
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  5
  Kalan
  0

  Standart Polifenollerinn Zeytinyağında Önemi

  Polifenoller bitkilerde bulunan kimyasal bileşenlerdir. Hücrelerin aşınmasını ve yok olmasını önleyici etkilerinden dolayı dokuların daha genç kalmasını ve iyi çalışmasını sağladıkları için önemli antioksidanlardır. “Poli” Latincedeki “çok” anlamından gelmektedir ve polifenol kelimesi çok sayıdaki fenol halkası gruplaşmaları anlamını taşır. Bir bitkinin içerdiği her polifenolün farklı bir biyolojik özelliği vardır. Polifenoller bitkilerin renklenmelerinde görev alırlar. Güzel bir örnek olarak sonbaharda ağaç yapraklarının renklerinin sararmasına polifenoller neden olurlar.

  Polifenoller insan vücudunda bulunan serbest radikalleri temizlerler, ağır ve radyoaktif metallerin vücuttan uzaklaştırılmasında görev alırlar. Ayrıca, hücreleri reaktif oksijen türlerinden uzaklaştırırlar ve metabolizmayı zinde tutarlar. Oksijen türleri (hidrojen peroksit, serbest oksijen gibi) kontrol altında tutulursa, enflomasyonun önüne geçilmiş olur.

  Polifenollerin zeytinyağı için önemi çok fazladır, çünkü zeytinyağı polifenol içeren tek bitkisel yağdır. Zeytinyağının antioksidan içeriği tamamen polifenollerle ilgilidir. Fakat zeytinyağı üreticilerinin zeytinyağındaki polifenol miktarını şişe üzerindeki etikete koymamaları, hangi zeytinyağının daha kaliteli olduğunu anlamak konusunda tüketiciyi yanıltmaktadır. Zeytinyağı üreten önemli markalar, bu konuda tüketiciyi bilgilendirmemektedirler.

  Marketten alınan bir zeytinyağı minimum 130 mg/L polifenol içermelidir. Türkiye’de polifenol değerlerini içeren tesis sayısı çok kısıtlıdır ve sadece iki tanedir. İyi tesislerde kaliteli şekillerde üretilen zeytinyağındaki polifenol miktarı, diğer meyve ve sebze türlerine göre daha fazla oranda bulunur, dolayısıyla antioksidan özelliği çok daha fazladır. Bu antioksidanlar hücre yenilenmesinde ve hücre yıpranmasının önlenmesinde görev alırlar. Polifenollerin zeytinyağı içerisinde zarar görmeden, sağlıklı bir şekilde muhafaza edilebilmeleri için, zeytinyağının düşük ısıda üretilmesi zorunludur. Üretim sırasında 28° derecenin aşılması, asit ve peroksitlerin çoğalmasına ve antioksidanların yani polifenollerin kaybolmasına neden olur.

  Zeytinyağı hariç, sert kabuklu meyvelerden elde edilen yağlar, ayçiçek, mısır, susam yağı gibi yağlarda polifenoller bulunmazlar. Polifenol konsantrasyonunun zeytinyağı içerisinde 200 mg/L’yi geçmesi tadın acılaşmasına ve keskinleşmesine neden olur. Genellikle bu durum erken hasat zeytinyağlarında gözlemlenir, tam olarak olgunlaşmayan zeytinler yoğun klorofil içerdikleri için yağa yeşil renk verirler. Polifenol oranı yüksek soğuk sıkım sızma zeytinyağının, kalp-damar hastalıklarını önleyici etkisi ve hücre yenileyici özelliği yapılan araştırmalar sonucunda birçok tıbbi çevrelerce doğrulanmıştır.

  Konu Sorumlu Yönetici tarafından (07.03.2019 Saat 17:17 ) değiştirilmiştir.

Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Zeytinyağında köpürme
  Diğer Sorunlar Üzerine Destek forum içinde, yazan esmblt90
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 13.06.2020, 13:19
 2. Zeytinyağında iş birliği!
  Ekonomi forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 23.02.2017, 15:10
 3. Zeytinyağında PAH Tayini
  Yemeklik Yağ Teknolojisi forum içinde, yazan vital
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 01.12.2015, 13:55
 4. Zeytinyağında hedef Çin
  Tarım forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 04.06.2015, 05:53
 5. Zeytinyağında Degustasyon
  Sektörel Pratik Bilgiler forum içinde, yazan Şengül PARLAK
  Yorum: 4
  Son Mesaj: 25.10.2007, 13:11

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed