Naylon poşetlerin önümüzdeki yıl itibariyle ücretli dağıtılacak olması, firmaları bakteri veya diğer canlı organizmalar tarafından tamamen bozunan plastiklere yöneltti.

Gelecek yıl itibariyle alışveriş noktalarında naylon poşetlerin ücretli dağıtılacak olması, ambalaj sanayicilerini harekete geçirdi. Bazı firmalar biyobozunur poşet üretimine yöneldi.

Sürece adapte olmanın kolay olmayacağı, istihdamda düşüş ve iflaslar yaşanabileceği kaydediliyor.

Naylon poşet üreten ambalaj sanayicileri, marketlerde ücretsiz dağıtıma gelen yasak sonrası gelecek yıl için yol haritalarını hazırlıyor.
Bu uygulama ya üreticilerin kapasite kullanımlarına doğrudan etki yapacak ya da yeni ürün üretimlerine yönelmesine yol açacak. Sektör temsilcileri, sürece hızlı adapte olamayacak firmaların kapasite kullanımlarının ve istihdamının azalmasını beklerken,

?Firmaların finans yapısına dikkat etmesi gereken bir dönemdeyiz. Yeni süreç iflaslara yol açabilir? uyarısını yapıyorlar. Mevcut ürünleri üretmeye devam edecek firmaların ise ihracat kanallarına yönelmesi bekleniyor.

Türkiye?de bir marketin aylık ortalama poşet tüketimi 10 ton civarında. Ölçülebilir verilere göre Türkiye?de yaklaşık 25 bin market var. Buradan yola çıkıldığında aylık naylon poşet tüketiminin en az 250 bin ton civarında olduğu söylenebilir.