Biz bilgisayarcılar ve mühendisler “işletme terimleri”ni pek sevmeyiz. Temkinli şekilde yaklaşırız o dünyanın jargonuna ve “buzzword” duyduğumuzda midemizde asit salgılanır.

Kimbilir belki “proaktif” sözcüğü de o dünya ile kolayca ilişkilendirilebilen bir sözcük olduğundan alarm zilleri çaldırmaya müsaittir.

Oysa bir sözcüğün ne önemi var, mühim olan… Mühim olan kavram ve o kavramın içini nasıl doldurduğumuz.

Proaktif davranmak demek insanlari sıkboğaz edip aynı şeyi 20 kere hatırlatmak değildir. Zamanlaması iyi yapılmış küçük etkilerle, itkilerle insanların olası kaotik durumlarını belli bir düzende, disiplinde tutma çabasıdır.

Proaktif yönetim demek insanlara sürekli kendi görüşlerini dayatmak demek de değildir, var olanı harmanlayıp belli bir kültür doğrultusunda konsantre bir şekilde hedefe doğru hareket edebilecek momentumu yarabilme beceresidir.

Bir grup insanın yönetilmesi ve kaos arasında nasıl bir ilişki vardır? Uzay boşluğundaki üç cismin hareketi bile kaotik, yaşanmadan kestirilemez, öngörülemez, başlangıç koşullarına aşırı duyarlı durumlara yol açıyorsa bir taş parçasından çok daha karmaşık fiziksel özelliklere sahip üstüne üstlük bir de bilinç taşıyan bir grup insanın davranışlarının basitçe modellenebileceğini ve kolayca öngörülebileceğini iddia etmek beyhude bir çaba değil midir?

Bir Mevlevi ayininin çağrıştırdıkları: Yıllar önce Atatürk Kültür Merkezi sahnesinde bir tören. Semazenler kısa bir süre içinde kendilerinden geçercesine fıldır fıldır dönmeye başlar, tabii sahne çok büyük degil, çarpma ya da düzeni bozma riski var. Koyu renk giyinmiş yaşlı bir derviş gelir, sessiz sedasız aralarında dolanmaya başlar. En ufak bir ses ve söz yoktur müzik haricinde. Derviş hangi semazenin yanına gitse, sanki manyetik bir alan varmışçasına o semazen hafifçe dervişe göre yeniden konumlar kendini. Sonra aynı derviş diğerlerinin yanından geçer, bir bakarız o dönen adamlar birbirlerine çarpmadan ve nerede ise homojen bir düzen içinde dağılmışlar ortama. Uyumlu bir görüntüdür, sessiz sedasız ilerler tören müzik eşliginde.

Küçük proaktif itkiler. Minimum gerilim. Karmaşık bir toplumsal organizasyonun uyumlu şekilde ve belli bir sürec içinde ilerlemesi.

Anadolu kültüründen bir örnek ile başladık, epey bir batıdaki bir bilgisayarcının epey bir doğudaki bilgelere bakarak düşündüklerine göz atalım: EA şirketindeki oyun geliştiricilerden Robin Hunicke, teknik bir ekibi yönetmenin zorlukları üzerine düşünmüş ve bir şeyler karalamış. Dikkat çeken kısımlar:

In order for people to truly realize harmony in a group, they must follow some simple rules:

* Sharing a common space

* Sharing a daily routine that is essential to their survival

* Practicing, together

* Sharing insights that come from that practice

* Respecting others’ viewpoints, and not forcing them to follow your own viewpoint.

Mutlu bir tesadüf eseri yukarıdaki yazıyı okuduktan birkaç gün sonra karşılaştığım bir başka blog girdisi de Great Mistakes in Technical Leadership başlığı altında hemen hemen aynı konudan bahsetmiş.

Hayata dair hemen her konuda olduğu gibi yönetim ve proaktif davranma konusunda da ustalık hata yapa yapa öğrenilecek, ders çıkara çıkara ilerlenecek bir şeydir.

Ne mutlu hatalarından ders çıkarıp insani problemler daha ortaya çıkmadan küçük hareketlerle bunları yok edebilenlere ve gerilimi engelleyebilenlere.

Ne mutlu içinde bulunduğu coğrafyanın kültürünü ve terbiyesini özümseyip bunu incelikle ve nezaketle kendinden sonraki nesillere aktarabilenlere.