4 sonuçtan 1 ile 4 arası
    Yeni Üye yavuz7779 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    75
    Konuları
    19
    Eklentileri
    8
    Kredisi
    432
    Harcanan
    14
    Kalan
    418

Thumbs up raf ömrü ve son kullanma tarihi arasındaki fark nedir??

bu konuda bilgi ve kaynaklarınız varsa bekliyorum teşekkürler...!

•    Alt 06-02-2007'den beri

Advertising

advertising
      Mesajları
      1
      Konuları
      0
      Eklentileri
      0

Ön Lisans Üye

Mesajları
    230
    Konuları
    181
    Eklentileri
    21
    Kredisi
    1124
    Harcanan
    1
    Kalan
    1123

Standart Cevap: raf ömrü ve son kullanma tarihi arasındaki fark nedir??

doğruyu söylemek gerekirse soru, çok hoşuma gitti.
    1)TGK ya göre; (http://www.kkgm.gov.tr/TGK/yonetmelik.html#27113)

Raf ömrü: Gıda maddelerinin üretim tarihinden itibaren uygun koşullarda spesifik özelliklerini muhafaza edebildiği süreyi,

Son tüketim tarihi: Gıda maddeleri için önerilen en son tüketim tarihini, ifade eder.

ben, bu açıklamayı okuduğumda;
    "raf ömrü geçen bir ürün bazı niteliklerini (aroma, tekstür, vs...) kaybeder ancak son kullanma tarihine kadar kullanılabilir. son kullanma tarihi geçmiş bir ürünü tüketmek ise sağlık açısından sakıncalıdır" diye bir yorum yaptım. benimki sadece bir yorum tabi.

Aynı yönetmelikte etiketlemeye dair bir başka ifade ise şöyle diyor:
    Üretim tarihi ve son tüketim tarihi veya raf ömrü: Gıda maddesinin üretildiği tarih, son tüketim tarihi veya raf ömrü etiket üzerinde aşağıdaki şekilde belirtilmelidir.

Raf ömrü Üretim-Son tüketim tarihi

3 aydan kısa ise gün ve ay

3 -18 ay arasında ise ay ve yıl

18 aydan uzun ise yıl

Gıda maddelerinde raf ömrü verildiğinde;

- Tarih belirtildiğinde gün içeriyorsa ; “.......Günden Önce Tüketilmelidir”,

- Mikrobiyolojik yönden çabuk bozulabilecek gıda maddeleri için “.......e Kadar Tüketilmelidir”

- Diğer durumlarda “....,..Sonuna Kadar Tüketilmelidir”

ifadesine yer verilmelidir.
    ..................................

Bu ikinci maddeden anladığım ise raf ömrü ve skt nın aynı bilgiyi ifade eden farklı kullanımlar olduğu.

bu arada yoğurt gibi üretim tarihi olmadığı halde sadece son kullanma tarihi olan ürünler nasıl oluyor, bilemiyorum. sonra evi altüst etmeme rağmen raf ömrü ifadesi yer alan birşey bulamadım maalesef

2) AB ye uyum sürecindeki değişikliklerden bahsedilen kitapçıkta; http://www.izto.org.tr/NR/rdonlyres/.../6287/GIDA.pdf
    “Raf ömrü “best before..” ibareleri ile belirtilmelidir. Tarih gün/ay/yıl sırasında yazılmalıdır. Raf ömrü üç ayında altında olan ürünler için gün ve ayın, raf ömrü 3-18 ay arasında olan ürünler için ay ve yılın, raf ömrü 18 aydan fazla olan ürünler için ise yılın belirtilmesi yeterli olmaktadır. Kolay bozulabilir ürünlerde ise “use by “ ifadesi altında gün, ay ve yıl belirtilmelidir” şeklindeki açıklamada geçen “best before” ve “use by” terimlerine baktım. Velhasıl;
    use by: gıda güvenliğine dair bir terim ve belirtilen tarih dolmuşsa bu ürünün kullanımı sağlık için sakıncalı ve satılması yasak.
    Best before: gıdanın kalitesine ilişkin bir terim ve belirtilen tarih dolmadığı takdirde ürün kalitesi ilk kalitesini koruyor. Tarih geçtiğinde ise bazı kalite kayıpları söz konusu ancak ürün halen tüketilebilecek durumda ise satışı mümkün.

3)Pof. Dr. Aziz EKŞİ nin bir ifadesi ise raf ömrü ve son kullanma tarihini aynı kefeye koyuyor:
    MEYVE SUYUNUN RAF ÖMRÜ NE KADARDIR?
    Meyve suyu, ambalajlandıktan sonra 12 ay kalitesini korumakta ve tüketici beğenisini kazanmaktadır. Bu süreye raf ömrü denilmektedir. Raf ömrünün bitmesi için meyve suyunun bozulması gerekmiyor. Renginin, tadının veya kokusunun tüketici tarafından beğenilmemesi yetiyor.
    Bu nedenle meyve suyunun raf ömrü AB’de olduğu gibi ülkemizde de 12 ay olarak benimsenmektedir. Bu amaçla dolum tarihinden sonraki 12.ay, meyve suyunun ambalajında son tüketim tarihi veya SKT kısaltması ile belirtiliyor. Eğer meyve suyu 13 EYLÜL 2006
    tarihinde ambalajlanmışsa, son tüketim tarihi, ‘SKT: 13.09.07‘ olarak yazılıdır. Son tüketim tarihi geçmese de ambalajı açıldıktan sonra meyve suyunun kısa sürede bozulacağı unutulmamalıdır.
    http://www.meyed.org.tr/content/file..._gercekler.pdf

sonuç olarak ben bu işin içinden çıktım desem yalan olur, çıkamadım sanırım
    kafanızı karıştırdıysam affola

Onursal Üye solway - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    426
    Konuları
    37
    Eklentileri
    5
    Kredisi
    276
    Harcanan
    0
    Kalan
    276

yönetmeliklerden bir iki tanım vererek söze başlayayım:

raf ömrü Gıda maddelerinin üretim tarihinden itibaren uygun koşullarda spesifik özelliklerini muhafaza edebildiği süreyi belirler.(türk gıda kodeksi yönetmeliği,madde 4)

son kullanma tarihi: Ürünün performansının garanti edilebileceği son tarihi
    Raf ömrü: Ürünün son kullanma tarihine kadar olan süreyi ifade eder(vücut dışında kullanılabilen tıbbi tanı ürünleri yönetmeliği madde 4/m ve n) (bakın bu yönetmelikte raf ömrü vücut dışı tıbbi tanı ürünlerinin kendine has özelliklerinden dolayı bu şekilde tanımlanmıştır.her üründe bu tanım geçerli olamaz)

raf ömrü üründen ürüne farklılaşıyor.raf ömrü bazen kısa bir periyodu, bazen ise son kullanma tarihiyle aynı süreyi ifade ediyor.bu açıdan genel bir tanımlama yapmak gerek ve bence tanım şöyle olmalı:
    raf ömrü, ürünün belli koşullar altında, son kullanma tarihi içindeki bir dönemini arz eder.
    örneğin x marka ilacın son kullanma tarihi 18.03.2009 olsun.ilaç bu tarihe kadar tüketilmelidir ancak kutusu açılırsa 30 gün içinde bitirilmesi gerekebilir ya da x marka konserve ton balığının son kullanma tarihi 3 yılken ton balığı, kutu açıldıktan sonra buzdolabında 2 gün saklanabilmektedir.işte bu, raf ömrüdür.
    raf ömrü tabi ki ürünün son kullanma tarihini aşamaz.ilaç örneğinden devam edecek olursak x marka ilaç, 15.03.2009'da açılsa bile 18.03.2009 olan son kullanma tarihi geçtiğinde raf ömrü de bitecektir.
    bazen, ürünün raf ömrü onun aynı zamanda son kullanma tarihidir.cunku bu ürün örneğin "oda sıcaklığında(örneğin cips) ya da kutusu açılsa bile son kullanma tarihine kadar tazeliğini korumaktadır(örneğin merck kalibrasyon sıvısı) gibi...
    konu çok gıcıkmış yalnız.kalibrasyonumu bozdu

Yeni Üye yavuz7779 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mesajları
    75
    Konuları
    19
    Eklentileri
    8
    Kredisi
    432
    Harcanan
    14
    Kalan
    418

açıklayıcı bilgilerin içi teşekkürler. gerçekten de düşündürücü ve karmaşık bir soru be nde araştırıyorum ve hala bende tem bir karşılığını bulamadım..(

Advertising

Advertising