7 Ağustos'tan itibaren Rusya; ABD, Avrupa Birliği Ülkeleri, Kanada, Norveç ve Avustralya'dan çeşitli gıda ürünleri ithalatını durdurmuştu. Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumunda bulunan Rusya Başkan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç...

7 Ağustos'tan itibaren Rusya; ABD, Avrupa Birliği Ülkeleri, Kanada, Norveç ve Avustralya'dan çeşitli gıda ürünleri ithalatını durdurmuştu. Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumunda bulunan Rusya Başkan Yardımcısı Arkadi Dvorkoviç, Rus basınına açıklama yaptı.

Gıda yasağı ile ilgili yasağı kaldırma planlarının olmadığını belirten Başkan Yardımcısı, bu konudaki tüm adımların Batılı ülkelerin yaptırımlarla ilgili alacağı kararla bağlantılı olduğunu söyledi. Yaptırımlar nedeni ile Rus üreticilerin bankaların uygun faizle kredi alamadıkları için dezavantajlı olduklarını ifade eden Dvorkoviç, ?Bu ambargo ile üreticilerimiz rekabet edebilir bir imkana sahip oluyor? şeklinde konuştu.

Rusya?nın 2015?de federal bütçede yüzde 10-15 civarında kesinti yapabileceğini hatırlatan Dvorkoviç, Rusya?nın bir kısım rezervlerinin mali istikrarın sağlanması için kullanıldığına dikkat çekti. Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerin yaptırımlarına karşılık bu ülkelerden gıda alımını durduran Rusya, kısa vadede politika değiştirmeyi düşünmüyor.