1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  kinq_il çevrimdışı Üyelik tarihi: 03.08.2012 Son online zamanı: 12.08.2012

  Mesajları
  2
  Konuları
  2
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5

  Standart Sağlığa zararlı alışkanlıklarla ilgili genel kavramlar

  Sağlığa Zararlı Alışkanlıklarla İlgili Kavramlar

  Sağlığa zararlı alışkanlıkların daha iyi kavranılması için bu konuyla ilgili bazı kavramların bilinmesi gerekir. Sağlıkla ilgili bu kavramları aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

  Sigara : Sigara, tütünün işlenmesiyle hazırlanan, başta nikotin olmak üzere çok sayıda zararlı madde içeren ve alışkanlık yapan sağlığa zararlı maddedir.

  Alkol : Gerçekte alkol terimi birçok değişik maddeyi kapsayan kimyasal bir gruptur. Bu kimyasal maddelerden sanayide ve dezenfeksiyonda olduğu gibi çeşitli amaçlarda kullanılır. Ancak burada içki olarak kullanılan etil alkol amaçlanmaktadır.

  Uyuşturucu madde : Yatıştırıcı, keyif verici, uyarıcı etkisi olan ve bağımlılık yaparak giderek artan miktarlarda alınan, bırakıldığında yoksunluk belirtilerinin oluşmasına neden olan ilaç veya maddelere uyuşturucu madde denir.

  Bağımlılık : Keyif verici ve uyuşturucu maddelerin bazı kişiler tarafından kendilerine zarar vermesine rağmen sürekli kullanılmasına bağımlılık denir. Kısaca sağlığa zararlı maddelerin alışkanlık ve tutkunluk durumlarına bağımlılık adı verilir.
  Fiziksel bağımlılık : Fiziksel bağımlılığa bedensel bağımlılık da denir. Bedensel olarak sürekli olarak sağlığa zararlı maddelerin alınma eğiliminde olunmasına fiziksel bağımlılık denir. Fiziksel bağımlılıkta alışkanlık haline gelen sağlığa zararlı maddelerin kesilmesi durumunda yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Yoksunluk belirtisi ne kadar fazla olursa kişi alıştığı maddeye o kadar fiziksel bağımlıdır demektir.

  Psikolojik bağımlılık : Psikolojik bağımlığa ruhsal bağımlılık da denir. Keyif verici veya göreceli rahatlama veren sağlığa zararlı maddelerin aynı duyguyu yaşamak için bu maddelere karşı dürtü oluşmasına psikolojik bağımlılık denir. Alınan sağlığa zararlı maddeler bu bağımlılık türünde sürekli artma eğilimindedir. Bunun sebebi istenilen duygunun tekrar yaşanması içindir.

  Sigara alışkanlığı : İçerisinde nikotin ve birçok zararlı madde bulunan tütünden yapılan sigaraya karşı, keyif verici özelliği nedeniyle sürekli kullanılma isteğinin oluşmasının sigara alışkanlığı denir.

  Pasif içicilik : Sigara içilen yerlerde bulunarak sigara içmediği halde bulunduğu ortamdaki sigaradan zarar gören içkiye pasif içici denir. Bu nedenle sigara içmeyen kişiler sigara dumanı olan kapalı yerlerden uzak durmalıdır.

  Alkol bağımlılığı : Alkol bağımlılığı, kişinin bazı sorunlarını geçici olarak unutmak veya keyif verici özelliğinden dolayı sürekli olarak alkol almasıdır.
  Alkolizm : Alkolizm, kişiler alkolün pençesine düşerek artık alkol almadan duramayacak duruma gelmeleri için kullanılan ifadedir.

  Uyuşturucu madde bağımlılığı : Uyuşturucu maddelere olan alışkanlık ve tutkunluk için kullanılan bir ifadedir.

  Yoksunluk : Bağımlılık oluşturan maddelerin kesilmesi veya sağlanamamasıyla kişide oluşan durumlardır. Yoksunluk, alışılan maddeye bağlı olarak oluşan bir hastalık durumudur.

  Konu Sinan COSKUN tarafından (05.08.2012 Saat 23:55 ) değiştirilmiştir.

Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Yorum: 0
  Son Mesaj: 04.08.2016, 14:32
 2. Fazla çay içmek sağlığa zararlı mı?
  Sağlık forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 22.01.2016, 15:11
 3. Zayıflama çayları sağlığa zararlı mı?
  Sağlık forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 24.06.2015, 14:03
 4. Çiğ köfte sağlığa zararlı mı?
  Sağlık forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 10.06.2015, 09:27
 5. ISO 22000 genel kavramlar ve akış diagramları
  ISO 22000 (HACCP) forum içinde, yazan hi_axy07
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 28.09.2009, 09:15

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed