Cam ambalaj, ürün formunu bozmaması yönüyle gıda maddesinin tat ve kokusunu değiştirmeden muhafaza edilmesini sağlıyor.

Cam ambalajın diğer gıda ambalajlarının aksine geçirgenlik özelliği bulunmayan doğal kaynaklardan üretilen bir ambalaj maddesi olduğunu söyleyen Park Cam A.Ş Soğutma Sonu Şefi Seçkin Tokgöz, ?Bu nedenle insan sağlığını riske atacak hiçbir zararlı kimyasal katkı maddesi içermemektedir.

Ayrıca muhafaza ettiği gıda maddesi ile kimyasal ve mikrobiyolojik etkileşimi söz konusu olmayan önemli bir ambalajdır. Gıda ile temas yüzeyine ilave koruma kaplaması gerektirmeyen tek ambalaj cam ambalaj. Karton kutu, alüminyum kutu, teneke kutu gibi cam hariç diğer tüm ambalaj malzemelerinin gıda ile temas eden iç yüzeyinde koruyucu kimyasal kaplamalar kullanılması zorunludur? dedi.

Gıda ambalajının ürünün formunu bozmadan tüketicilere ulaşmasını sağlayan bir ambalaj olması gerektiğini belirten Tokgöz, ?Bu bakımdan cam ambalaj, gıda maddesinin; tat, koku ve aroma özellikleri değişmeden uygun koşullar altında üreticiler tarafından belirlenmiş olan raf ömründe kalitesini ve tazeliğini tam olarak muhafaza ederek tüketiciye ulaşmasını sağlar. Besin değerinde de bir değişime neden olmaz. Aynı ürün farklı gıda ambalajları içinde raflara yerleştirildiğinde, belirli bir süre sonra cam ambalaj dışındaki ambalaj malzemelerinin yakın raflarda muhafaza edilen temizlik vb. malzemelerinin kokularını içine aldığını görmekteyiz.