4 sonuçtan 1 ile 4 arası
    utkan çevrimdışı Üyelik tarihi: 15.02.2007 Son online zamanı: 25.02.2008

Mesajları
    99
    Konuları
    84
    Eklentileri
    0
    Kredisi
    5
    Harcanan
    0
    Kalan
    5

Saglikli okul kantini icin 'sefertasi hareketi' basladi

Saglikli okul kantini icin 'sefertasi hareketi' basladi

VELILER, 14 milyon 874 bin 496 ogrencinin egitim gordugu ilk ve ortaogretim kurumlarinda cocuklarin kantinlerden sagliksiz beslenmesini onlemek icin harekete gecti.

"sefertasi hareketi" adi verilen olusum, Milli Egitim ve Saglik Bakanligi'nin okul kantinleri yonetmeligi hazirlamasi icin kamuoyu olusturmaya calisiyor. Ancak, Milli Egitim Bakanligi'nin bu konuda herhangi bir calismasi bulunmuyor.

ASKERIYE ve emniyet teskilati gibi bircok kamu kurum ve kurulusu, personelinin sagliksiz beslenmesini onlemek icin kantinlerinde satilacak gida maddelerine yonelik ozel yonetmelikler hazirlarken, 14 milyon 874 bin 496 ogrencinin egitim gordugu ilk ve ortaogretim kurumlarinin kantinleriyle ilgili bir yonetmelik bulunmuyor. Veliler, cocuklarin kantinlerden sagliksiz beslenmesini onlemek icin harekete gecti. "sefertasi hareketi" adi verilen bu olusum, Milli Egitim ve Saglik Bakanligi'nin okul kantinleri yonetmeligi hazirlamasi icin kamuoyu olusturmaya calisiyor.

OGRENCILER SAGLIKSIZ BESLENIYOR: Arkadasimiz Aysegul Akyarli Guven'in yaptigi arastirmaya gore, sadece Istanbul'da, 1490 ilkogretim, 696 da lise bulunuyor. Bu okullardaki kantinlerin sayisi da 2 bin 100'e ulasiyor. Kantin bulunma orani ilkogretimde yuzde 98.3, liselerde ise yuzde 100. Buna ragmen, Milli Egitim ve Saglik Bakanligi'nin okul kantinleriyle ilgili herhangi bir yonetmeligi yok. Hazirlanmasi icin de herhangi bir calisma yapilmiyor. Oysa, her yil bircok okul kantininde satilan yiyecekler yuzunden ogrenciler zehirleniyor, satilan urunler sagliksiz beslenmelerine neden oluyor. Ayrica, cocuklarda gozlenen obezite, dislerde curuk ve gelisme geriligini bu kantinlerde satilan yiyecek ve icecekler tetikliyor.

SAGLIKLI GIDA KAMPANYASI: Ogrenci velileri arasinda cig gibi yayilan sefertasi hareketi, simdi "Kantinlerde saglikli ve guvenli gida icin hukuki duzenleme istiyoruz" sloganiyla kampanyaya donustu. Buna karsin, Milli Egitim Bakanligi yetkilileri ise okul kantinlerine yonelik bir yonetmelik calismalarinin bulunmadigina dikkat cekiyor. Yetkililer, "Okullarda denetim zaten okul yonetimlerince gerceklesiyor. Ancak, Saglik Bakanligi'nin karari olmadan belirli besinleri okullara sokmayi yasaklamamiz, bazi sektorlere keyfi zarar vermemiz anlamina gelebilir. Ozellikle asitli icecek ureticileri icin okullar onemli bir pazar olusturuyor" dediler.

YONETIM KARMASASI: Okul kantinlerini isletme veya ihale ile kiraya verme yetkisi, okul aile birliklerinde bulunuyor. Kantinlerin denetimi ise okul yoneticilerine birakiliyor. Isletmesi ihaleyle verilen kantinlerden elde edilen net kira gelirinin yuzde 80'i okul aile birligine, yuzde 10'u ilce Milli Egitim Mudurlugu'ne gidiyor. Kalan yuzde 10 ise Il Milli Egitim Bazi okul yoneticileri ogrencilerin sagligini koruyabilmek icin okulda kantin bulundurmamaktan, parmak iziyle alisveris yaptirmaya, belirli bir yasin altindaki ogrencilere kantin alisverisini yasaklamaktan, yemek saatlerinde kantin kapisina kilit vurmaya kadar cesitli yontemlere basvurabiliyor.

Hangi okul ne satiyor?

Bilkent: Ogrencilere uc ogun yemek veriyor. Kantin bulunmuyor.

MEF: Kantini okul yonetimi isletiyor. Ogle yemegi saatinde kantin kapali tutuluyor. 1 ve 4'uncu siniflarin kantinden alisveris yapmalarina izin verilmiyor.

Ozel Yuce: Veliler internetten bilgi sistemine girip, cocuklarinin beslenme ve kantin tercihlerini ogrenebiliyor. Dilerse, cocuklarinin kantinden yaptigi alisverislere kota koyabiliyor. Bunu da parmak izi sistemiyle gerceklestiriyor. Kantinde para kullanmanin yasak oldugu okulda veliler her ay ogrenci hesabina para yatiriyor.

Zuhtupasa Ilkogretim: Okulda sadece yemek veriliyor, kantin bulunmuyor.

Istanbul Koleji: Kantinde markali gidalar kullaniliyor. Simit, pogaca gibi urunler okulun yemekhanesinde yapiliyor. Disaridan hazir urun alinmiyor.

Saint Benoit, Notre Dame de Sion, Italyan Lisesi: Bu okullarin yemekhanesi bulunmuyor. Ogrenciler kantinden yararlaniyor. Italyan Lisesi, dondurma satmiyor.

Saint Joseph, Uskudar Amerikan, Robert Koleji: Ogrenciler, yemekhanenin disinda kantinden de yararlaniyor. Satilan urunlere bir kisitlama getirilmiyor.

Veliler kantinleri sagliksiz buluyor

ISTANBUL Kantinciler Esnaf Odasi'nin Istanbul'da 2 bin veli ile goruserek yaptigi arastirmanin sonuclarina gore, velilerin yuzde 40.4'u okul kantinlerinde satilan gidalarin saglikli olmadigini dusunuyor. Velilerin yuzde 84.4'u, cocuklarinin kantinlerde satilan fast food urunlerini, asitli icecekleri tuketmesini istemiyor. Sefertasi hareketi Yurutme Kurulu Baskani Umit Sinan Togcuoglu okul kantinlerinin, gida mevzuati kapsamina alinmasi gerektigine dikkat cekerek, "Okul kantinlerinde kolali, gazli iceceklerin, yuksek oranda seker ve yag, ozellikle trans yag iceren yiyeceklerin satilmasini istemiyoruz" dedi.

Sinan COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sinan COSKUN çevrimdışı Üyelik tarihi: 06.02.2007 Son online zamanı: 26.11.2021

Mesajları
    1656
    Konuları
    4126
    Eklentileri
    51
    Kredisi
    2737
    Harcanan
    Yönetici
    Kalan
    Yönetici
    MEF: Kantini okul yonetimi isletiyor. Ogle yemegi saatinde kantin kapali tutuluyor. 1 ve 4'uncu siniflarin kantinden alisveris yapmalarina izin verilmiyor.

İlginç... hamburger, sosisli vs. gibi gıdalar oldukça sağlıklı bir kantin olabileceğini düşünmüyorum.

sssensei çevrimdışı Üyelik tarihi: 10.02.2007 Son online zamanı: 09.12.2010

Mesajları
    2611
    Konuları
    54
    Eklentileri
    14
    Kredisi
    763
    Harcanan
    0
    Kalan
    763
    böle bi sürü kural var fakat uygulanmıoki
    sefer tası muhabbeti hem sağlık hemde ekonomik açıdan çok mantıklı tabi aileler üşenmezse ayrıca bence çocuğu doğru eğitmektir bu bence ufak bişe ama çocuğa doal yemek gibi alışkanlıkları kazandırır
    şahsen bende baya bi bu şekilde yemiştim okulda

fatihalt çevrimdışı Üyelik tarihi: 12.05.2007 Son online zamanı: 18.11.2011

Mesajları
    1924
    Konuları
    184
    Eklentileri
    1
    Kredisi
    55
    Harcanan
    0
    Kalan
    55
    evet okulda gıda mühendisi yetiştiriyorsunuz, sonra veriyorsunuz ihaleye geliyor kantide neler satiliyor......... ilginç

Advertising

Advertising