Günlük iki gram tuz yeterli oluyor SU dışındaki her türlü gıdada tuz bulunduğunu belirten uzmanlar, sağlıklı ve uzun bir yaşam için gıdalara katılan tuz miktarının sınırlanmasını istiyor

Su dışındaki her türlü gıdada tuz bulunduğunu belirten uzmanlar, sağlıklı ve uzun bir yaşam için gıdalara katılan tuz miktarının sınırlanmasını istiyor.

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nezihi Küçükarslan, yaşam için parolanın "tadında tuzunda sağlıklı kalbimle uzun bir hayat sürebilirim" olması gerektiğini söyledi. Küçükarslan, "Cipslerden, tuzlu konservelerden, renkli ambalajlarla süslenmiş ömür kısaltan bol tuzlu kuru yemişlerden lütfen uzak duralım. Sağlıklı yaşam için tuz tüketimini göz önünde bulunduralım" dedi. Küçükarslan, tuzun insan hayatı için önemli bir faktör ve çok önemli bir elektrolit olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Dünya Sağlık Örgütü'nün günlük ihtiyacı olan bir kişi için belirlemiş olduğu tuz miktarı 2 gramdır. Su dışındaki her şeyin içerisinde tuz bulunmaktadır. Tuza bağlı hipertansiyon rahatsızlığı sonucu felç, kalp ve damar hastalıklarından ölüm olabiliyor."