1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  ozkan36 çevrimdışı Üyelik tarihi: 23.09.2012 Son online zamanı: 22.05.2013

  Mesajları
  3
  Konuları
  3
  Eklentileri
  3
  Kredisi
  155
  Harcanan
  0
  Kalan
  155

  Standart Şarap Tanımı ve Tarihçesi

  : Şarap Tanımı ve Tarihçesi
  : Pdf
  : .......

  Şarabın temel maddesi üzümdür. Üzüm tanesinin içinde yoğun olarak bulunan şeker, su ve kabuğundaki maya, doğal bir fermantasyon ortamı oluşturur. Olgun üzüm tanesinin kabuğunun kırılması halinde içindeki şekerli su kabuğundaki doğal maya ile birleşip fermante olur. Bu fermantasyon sonucunda da ortaya insanların başını döndüren, sarhoş eden alkollü bir bileşim meydana gelir. İşte bu alkollü içeceğe şarap denir.

  Şarap M.Ö. 4000 yıllarından, Hititlerden beri, Anadolu'da farklı yapı ve çeşitliliklerde mevcuttur. Birçok araştırmacıya göre, şarabın anavatanı zaten Anadoludur. Milattan önce 3000’lerde, henüz Avrupa kıtası şarabı tanımazken, Anadolu'da şarap imal edilirmiş. Nitekim binlerce yıl önce Anadolu'yu yurt tutan Hititlerden kalma eserler, Hititlerin bir şarap uygarlığı kurduklarını gösteriyor. Bu kavmin tanrılarına sundukları şarapların altından kupaları, Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin en nadide eserleri arasındadır.

  Sadece Anadolu mu, Trakya da yeryüzünün en eski şarap bölgeleri arasındadır. Mürefte yakınlarındaki Hoşköy'de yapılan kazılarda bulunan amforalar ve amfora imalathaneleri, buranın bir şarap ihracat merkezi olduğunu gösteriyor. Hititleri takiben Anadolu’da şarap ve bağcılık daha da yaygınlaşmıştır. Türkler Anadolu’ya gelmeden şarabı biliyorlar mıydı? Eski Türklerde Göktanrı şarabı takdis ettiğinden, bağın ve şarabın bulunduğu yere kötü ruhların girmediğine inanılırdı. Yeni doğan çocuklar için düğününde açılmak üzere bir küp şarap gömülürdü. Kaşgarlı Mahmud, 11. yüzyılda Divanû Lügatü Türk adlı eserinde Türk boylarının, çocuklarının dahi şarap içtiğini söyler. İslamın Anadolu'ya yayılması ile Anadolu şarap imalatında liderlik konumunu kaybetti. Anadolu'da şarap geleneği gerçi Türklerin müslüman olmalarıyla kesintilere ugramış; ama gayri müslim azınlıklarla sürmüştür. Osmanlıda zaman zaman ünü dünyayı tutan şaraplar yapılmış, padişahlardan şarabı halka yasaklayanlar olmuşşa da saray sofralarında çoğu zaman şarap içilmiş. Şarap kimi zaman yasak, kimi zaman serbest her daim el altında olmuş. 1600’ lerin başlarında İstanbul'a gelen Polonyalı gezgin Simeon, dönünce kaleme aldığı seyahatnamesinde, "Ankara'nın koyu renkli şarabı ile Tokat'ın mayhoş şarabına doyulmaz" diye boşuna yazmamış. 18. yüzyılda Avrupa bağlarındaki bir salgın sonucunda şarap anavatanı olan Anadolu'ya tekrar döndü. Osmanlı'nın Batılaşmaya yöneldiği 1800'lerin ortalarında ise, Osmanlı şarapçılığı kayda değer gelişmeler göstermiştir. İmparatorluğun özellikle Erdek, Midilli, Samos ve Girit bölgelerinde yapılan şarapları, Fransa'daki fuarlarda madalyalar kazanmış, ihraç edilmiştir. Sadece 1873'teki Viyana Fuarı'nda Türk şaraplarının aldığı madalyalar 35'i bulmuştur. Yüzyıl sonunda asma biti hastalığı Avrupa bağlarını kasıp kavururken, Fransızlar şaraba susuzluklarını Osmanlı şaraplarıyla dindirmişlerdir.1890 yılında Osmanlı, Ege ve Trakya mahsulü 70 milyon litre şarap ihraç etmiştir. Atatürk’ün 1920'deki öncülüğü ile şarap Anadolu'da tekrar yaygınlaşmaya başladı. Cumhuriyet de şaraba sırt çevirmemiş dogrusu. Halkın sert bir içki olan rakıdan uzaklaşmasını isteyen hükümetler, şarabı desteklemişler, bağcılığın binlerce köylünün geçim kaynağı olduğunu da unutmamışlardır. Tekel idaresinin yeni kurulduğu 1940’ lı yıllarda, Anadolu'nun dört bir yanına "Şarap Deneme Evleri" kurulmuştur. Kırıkkale, Bilecik, Çorum, Nevşehir, Kırşehir, Isparta, Tokat, Elazığ, Urfa, Yozgat, Maraş, Gaziantep gibi illerimizdeki bu imalathanelerde, Fransız uzmanlar yonetiminde Türk üzümlerinden degişik şaraplar denenmiş.

       Dosya Şifresi : www.forumfood.net
   (Şifre alanına linki yazın. Link şifredir!)
   Dosya Boyutu : 372.3 KB (Kilobyte)
   İndirme Sayısı : 14 Kez

  Konu Sorumlu Yönetici tarafından (12.12.2012 Saat 22:02 ) değiştirilmiştir.

Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Çikolata Tanımı Tarihçesi ve Teknolojisi
  Özel ve Hazır Gıdalar forum içinde, yazan MNGngrr
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 11.02.2014, 09:24
 2. Biyoteknoloji nedir , tanımı ,tarihçesi , uygulama alanları ve biyoteknolojik ürünler
  Ders Ödev ve Raporları, Staj Raporları forum içinde, yazan kml_38
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 04.10.2011, 19:50
 3. Enzim Tanımı ve Enzim Araştırmalarının Tarihçesi
  Gıda Kimyası forum içinde, yazan oflufuk
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 30.06.2011, 16:00
 4. Aromatize Şarap, Aromatize Şarap Bazlı İçki ve Aromatize Şarap Kokteyli Tebliği
  Mevzuat, Kanun, Yönetmelik, Tebliğ, TGK vs. forum içinde, yazan martin eden
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 30.10.2010, 17:33
 5. Şarap hakkında mükemmel döküman ( Şarap Kültürü )
  Alkollü ve Alkolsüz İçecekler forum içinde, yazan Sinan COSKUN
  Yorum: 73
  Son Mesaj: 17.09.2007, 22:57

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed