8 sonuçtan 1 ile 8 arası
Ağaç Şeklinde Aç3Beğeni

Konu: Şeker ve Şekerli Mamüller

 1. #1
  Akın52 çevrimdışı Üyelik tarihi: 22.02.2007 Son online zamanı: 24.10.2019

  Mesajları
  2360
  Konuları
  499
  Eklentileri
  144
  Kredisi
  7213
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye

  Standart Şeker ve Şekerli Mamüller

  ŞEKER:

  Gıda maddelerine tatlılık özelliği kazandırmak amacı ile en yaygın olarak kullanılan bileşenler(İngrediyet) den biridir.Ancak şekerin tanımı ve kategorileri çeşitli ülke mevzuatlarına göre farklılıklar göstermektedir.Şeker tanımları Türkiye ve AB mevzuatlarında benzerlik göstermektedir. Ülkemizde şeker tanımı**içerisinde yer alan ürünler; Beyaz şeker, Yarı beyaz şeker, rafine şeker, şeker çözeltisi**invert**şeker çözeltisi, invert şeker şurubu, kurutulmuş glikoz şurubu, glikoz şurubu, susuz dekstroz, dekstroz monohıdrat, pudra dekstroz, pudra şeker, kahverengi şeker, laktoz, früktoz ve kamış ham şekeridir.
  [hide]Şeker, bal ve yağlar enerji verirler. Bir gram şeker 4 kalori, bir gram yağ ise 9 kalori sağlar. Gıdaların besin değeri verdikleri enerji ile ölçüldüğünde şeker “boş ve düşük kalori“ kaynağı olarak tanımlanabilir.

  ŞEKERLERİN YAPISI

  Doğada sakaroz (Sofra şekeri) dışında laktoz ve maltoz gibi farklı kimyasal yapıda şekerlerde bulunur. Bunların her biri en basit yapıdaki şekerlerin (glikoz, früktoz, ve galaktoz ikisinin yan yana gelmesi ile oluştuğunda disakkarit adını alır. Sakaroz, glikoz ve früktozun birleşmesinden oluşur. Doğada şeker kamışının yanısıra şeker pancarında, sebze ve meyvelerde de bulunur. Şeker kamışı tropikal bölgelerde şeker pancarı ise sıcak bölgelerde yetişmektedir.

  ŞEKERLİ MAMULLER;
  Çok genel olarak beş gurupta incelenebilir..

  1.Hammaddesi şeker olan, değişik doku yapısına (Sert, yumuşak, sakız gibi.) sahip şekerlemeler,örneğin akide şekeri, fondan, nougat,**taffees, karamel ve jöle,
  2.Çikolata ve Çikolata kaplı şekerlemeler,
  3.Oda sıcaklığında dayanıklı olan, doğal ve işlenmiş şekerli ürünler (şeker içeriği en az %65), örneğin bal, pekmez, reçel ve marmalet,
  4.Başlıca bileşeni şeker olan**(şeker içeriği % 40-45 ), meyve, fındık, fıstık, badem, susam ve benzeri ürünlerden üretilen mamülller,
  5.Dondurma veya sütlü, meyveli, kakaolu tatlı (puding) karışımı olarak hazırlanan toz ürünler.

  ŞEKERLİ MAMULLER ÜRETİMİNDE KULLANILAN ŞEKER ÇEŞİTLERİ

  Hammadde kaynağına göre şeker çeşitleri;
  •Sakaroz ve sakarozdan elde edılen şeker çeşitleri,
  •Nişastadan elde edılen şekerler,
  •Süt şekeri,
  •Bal,
  •Çeşitli maddelerden elde edılen şekerler, İşlem sırasında ve depolama süresince mamul maddenin karakteristik kalite özellikleri üzeride etkilidir.Bu nedenle her türlü şekerin şekerleme sanayinde geniş kullanım alanı vardır.

  Sakaroz ve sakarozdan**elde edilen şeker çeşitleri:
  Sakaroz: endüstriyel olarak şeker pancarı veya şeker kamışından elde edilir. Kaynağı ne olursa olsun kimyasal özellikleri değişmez. Sakaroz saf halde kristal yapıda, beyaz renklidir. Şekerin kristal iriliğine ve içerdiği yabancı maddelerin cins ve miktarına göre belirlenir. Pudra şekeri, beyaz şeker,**kahverengi şeker gibi.

  İnvert şeker: Sakarozun hidrolizi ile elde edilir.Eşit oranda glikoz ve früktoz ihtiva eder..

  Karamel: Şekerin kontrollü olarak ısıtılması ile elde edılır.

  Nişasta ve nişastadan elde edilen şekerler:
  Nişasta kimyasal olarak glikoz zincirinden oluşan bir polımerdır. Nişasta hidrolizi ile farklı özeliklere sahip çok çeşitli ürünler elde edılır.Bu amaçla genellikle mısır nişastası ham madde olarak kullanılmaktadır.Ancak buğday,patates, pırınç**nişastaları da kullanılabilir.

  Maltodekstrinler; Parçalanmış nişasta şurubudur. Tatsız veya çok az tatlıdır.
  Maltoz şurubu; İki adet glikoz molekülünden oluşan bir şekerdir. Maltoz oranı %40-60 arasında değişir.
  Aşırı hidrolize elde edilen şuruplar;Nişastanın daha çok parçalanması sağlanarak, maltoz şurubundan farklı olarak maltoz v glikoz içeren şuruplardır.
  Glikoz şurupları, Teknik olarak elde edilebilen maksimum oranda d-glikoz içeren şuruplardır.
  Yüksek oranda früktoz içeren şuruplar,Glikoz şuruplarının izomerizasyonu ile elde edilir. Normal olarak %42 früktoz içerir.
  Früktoz şurupları, Yüksek oranda früktoz içeren**şeker şuruplarından früktoz ve glikozun kromatografik olarak ayrılması sureti ile elde edilir. Früktoz içeriği %55-90 dır.

  Laktoz şekeri,
  Saf halde peynir alt suyundan elde edılır. Suda çözünürlüğü çok azdır. 20 C**de %16 konsantrasyonunda çözelti hazırlanabilir.Laktoz iri kristaller halinde krıstallenır..

  Türk Gıda Kodeksi Şeker Tebliği**(Tebliğ:99/10)
  •Beyaz şeker,yarı beyaz şeker, refine şeker,
  •Şeker çözeltisi, invert şeker çözeltisi, invert şeker şurubu,
  •Glikoz şurubu,kurutulmuş glikoz şurubu,susuz dekstroz,dekstroz monhıdrat, toz dekstroz
  •Pudra şekeri
  •Kahverengi şeker, laktoz,früktoz,
  •Ve ham kamış şekerini kapsamaktadır.

  ŞEKERLEMELER,

  Şeker şurubundan hazırlanır. Şuruba ilave edilen diğer fonksiyonel maddeler (Mısır şurubu,invert şeker,süt tozu,emülsifiyanlar,nişasta jelatin,bitkisel yağ v.b ) asitlik,( PH)
  Kaynatma sıcaklığı (su içeriğini kontrol eder.)kullanılan çeşniler (meyve özü,fındık ve benzeri yemişler,aroma ve renk maddeleri, kakao)**soğutma hızı ve soğutma sırasında karıştırma işleminin uygulanması veya uygulanmaması,çok çeşitli şekerlemeler üretimine olanak sağlamaktadır.

  Şekerleme Üretimi;
  •Formulasyon
  •Kaynatma
  •Şekil verme (Ekstrüzyon veya kalıplara dökme)
  •Şartlandırma (Sabit sıcaklık ve bağıl nemde bekletme)
  •Ambalajlama

  Kalite Özellikleri;
  •İçerik: Sakaroz**, mısır şurubu,invert şeker,süt tozu,emülsüfyanlar,nişasta,jelatin,bitkisel yağ,sitrik asit,askorbik asit süt tozu,meyve özü, aroma ve renk maddeleri ile kakao.
  •Toplam şeker katı maddelerin %98 ‘ i kadar
  •Su oranı sert şekerlerde %2 veya daha az,diğerlerinde,ürün tipine göre %8-15 veya %15-22

  ÇİKOLATA VE ÇİKOLATA KAPLI ŞEKERLEMELER;

  Kakao;
  Kakao, kakao ağaçların meyvesinden elde edılır. Kakao ağaçları ekvatorun 10 derece kuzey ve 10 derece güneyini içine alan tropik bölgede yetişmektedir. Kakao çekirdeklerinden**kakao elde etmek için**öncelikle yabancı maddelerden arındırılır.. Temizlenen çekirdekler ya kavrulur kırılır**ve sert kabukları ayrıldıktan sonra elde edilen çekirdek içi ( Buna “ NİP” denilmektedir.) kakao tozu elde etmek için kullanılır. Veya kırılır ve sert kabuklarından ayrıldıktan sonra kavrulur ve kavrulmuş nıb kakao tozu elde etmek için kullanılır. Bunun için önce nib öğütülerek kakao likörü elde edılır. Sonra kakao likörü preselenerek kakao kitlesi ve kakao yağına ayrıştırılır.Daha sonra kakao kitlesi öğütülerek kakao tozu elde edılır.

  Türk Gıda kodeksi Kakao ve Kakao Ürünleri Tebliği Kapsamı ( Tebliğ No: 2000/10)
  •Kakao çekirdeği,
  •Kakao nibi,
  •Kakao kitlesi,
  •Kakao keki,
  •Kakao**tozları ve kakao tozlarının şeker ile karışımları

  Çikolata Üretimi;

  1. Melanjörde karıştırma

  Beyaz çikolata: şeker, vanilya, kakao yağı, süt tozu veya koyulaştırılmış süt
  Siyah (bitter ) çikolata: Kakao likörü,şeker vanilya,lesitin, süt tozu veya koyulaştırılmış süt.
  Yukarıda belirtilen ham maddeler10-15 dakika karıştırılarak homojen bir karışım elde edilir.

  2. İnceltme (Silindirden geçirme)

  Homojen karışım öğütülerek 20-25 mikrona kadar ufalanması sağlanır. Bu amaçla beşli döner silindirler kullanılır.**Silindirler içerisinde dolaştırılan su yardımı ile silindirlerde sıcaklık 20-40**C**arasında tutulmaktadır. İsteğe göre inceltilmiş karışım yoğurma (konçlama) kazanlarına**aktarılır.
  1. Yoğurma (Konçlama)
  Karışımın uzun süre ezilerek yoğurması işlemidir. Bu işlem sonunda karışımdan uçucu yağ asitleri ve su uzaklaştırılır. Düzgün bir doku yapısı elde edılır. Erime ve tat özellikleri gelişir. Karışım daha akışkan bir hal alır. Konçlama işlemi 6-24 saat olabilir. Konçlama sırasında sıcaklık 60-65 C dır.
  2. Temperleme;
  Konçlama işleminden sonra çikolata karışımının kontorullu**bir şekilde soğutulması işlemidir. Temperleme işleminde çikolata önce 27-29 C ye soğutulur. Sonra tekrar 31-32 C ye kadar ısıtılır. Bu işlemle kakao yağına stabil kristal yapı kazandırmaktır.**Hiç temperlenmemiş veya yanlış temperlenmiş çikolata yüzeyi mattır. Ve beyazlanma olarak bilinen kusur gelişir.
  3. Kalıplama ve soğutma:
  Temperlenmiş çikolata kalıplara doldurulur. Kalıplama sırsında hava kabarcıkları uzaklaştırılır. Kalıplar 10-15 C deki soğuk hava tünelinde soğutulur. Bu sırada hava bağıl nemi %60-65 olmalıdır.
  4. Paketleme;
  Kalıplardan çıkarılan çikolata uygun ambalaj malzemeleri ile ambalajlanır. Paketleme odasının sıcaklığı, çikolatadan daha soğuk olmalıdır.
  5. Depolama;Çikolata 16-28 C de % 60 bağıl nemli depolarda saklanır.

  DOĞAL VEYA İŞLENMİŞ ŞEKERLİ ÜRÜNLER

  Bal;

  Türk Gıda kodeksi Bal Tebliğinde ( Tebliğ No:2000/39 ) Bal ve çeşitleri aşağıda verildiği gibi tanımlanmaktadır.
  “ Bal, bal arılarının çiçek nektarlarını, bitkilerin veya bitkiler üzerinde yaşayan bazı canlıların salgılarını topladıktan sonra, kendine özgü maddelerle karıştırarak değişikliğe uğratıp,bal peteklerine depoladıkları tatlı maddedir.

  Bal orijinine göre;
  •Çiçek balı: Arıların bitki çiçeklerindeki nektarlardan ürettikleri bal,
  •Salgı balı : Arıların bitkilerin canlı kısımlarından veya bitki üzerınde yaşayan canlıların salgılarından ürettikleri bal.

  Piyasaya sunuluş şekline göre;•Petekli bal : Petek içinde piyasaya sunulan bal,
  •Doğal petekli bal : Tamamı ile arılar tarafından üretilen doğal peteği içinde tüketime sunulan bal,
  •Temel petekli bal : Gerçek bal mumundan çeşitli metotlarla, iki tarafı preslenerek hazırlanmış, sterilize edilmiş, işçi ve erkek arı petek hücrelerinin temelini teşkil eden ince levha şeklindeki peteği içinde piyasaya sunulan bal,
  •Süzme bal : Ortam sıcaklığı 35 C i geçmeyecek biçimde petekli balın santrafüj metodu**veya dinlendirilerek süzülmesi ile elde edilen bal,
  •Kristalize süzme bal ; Kristalizasyon metotlarının herhangi birine tabi tutularak veya balın kristalleşmesi için her hangi bir işleme tabi tutulmaksızın tamamen veya kısmen şekerleşmiş, krema veya fondan kıvamdaki bal,
  •Pres bal : Petekli balın basınç altında ortam sıcaklığı 40 C ı geçmeyecek biçimde sızdırılması ile elde edilen balı ifade eder.

  Früktoz ve glikoz balda bulunan şekerlerin %85-90 nını oluşturur. Balda bulunan diğer şekerler sakaroz, maltoz, izomaltoz, laktoz gibi disakkaritler**ve rafinoz gibi oligosakkaritlerdır. Balda ayrıca organik asitler, amigo asitler, mineral maddeler, enzimler ve vitaminlerde bulunmaktadır.

  Türk Gıda kodeksi Bal Tebliği ( Tebliğ No: 2000/39)

  Bu tebliğ bal arıları tarafından üretilen balı kapsar.

  Kalite Kriterleri;
  İnvert şeker miktarı: Çiçek balında %65, salgı balında**%60
  Balda rutubet miktarı : %20
  Sakaroz çiçek balında : %5**Salgı balında %10
  Suda çözünmeyen madde miktarı: Balda %0,01 , pres balında ise %0,5
  Mineral madde –kül miktarı : çiçek balında %0,6, salgı balında %1,2
  Balda asitlik miktarı 40meq/Kg.

  Pekmez;

  Pekmez çeşitli meyvelerin,özellikle üzümün suyunu buharlaştırma yolu ile koyulaştırılarak elde edılır. Pekmez % 60-80 kuru madde (Şeker ) , organik asitler, demir, fosfor, kalsiyum minarelileri, B gurubu vitaminleri ve az miktarda C vitamini içeren değerli bir besin maddesidir.
  Pekmez akıcıdır. Pekmez içerdiği şeker kristalleştırılerek katı halde de satışa sunulmaktadır. Katı pekmeze Kırşehir yöresinde “Çalma” Balıkesir’de “Bulama” Gaziantep de “Ağda” Zile de “Zile Pekmezi” denilmektedir.Katı pekmez üretimi ,teknik olarak sıvı pekmez şeker kristalleri ilave etmek sureti ile pekmezdeki şekerin krıstallendırılmesi işlemidir. Kristallendirme sırasında döverek karıştırma, şeker kristallerinin ufak ve renginin açık olmasını sağlar. Pekmeze şeker kristalleri ilavesi mayalama**olarak adlandırılır. “Maya” bir yıl önceden elde edilen katı pekmezden**bir miktar alınıp, taze pekmezle karıştırılarak elde edılır.
  Zile pekmezi için maya, yumurta akı,yoğurt tozu, veya (Nişasta) ve taze pekmezin iyice dövülüp karıştırılması sureti ile hazırlanmaktadır.

  Reçel, Marmelat, Jöle Üretimi,

  Reçel, Marmelat, Jöleler normal atmosfer sıcakığında ve tamamen steril olmayan koşullarda, fiziksel ve mikrobiyolojik kalite özelliklerini koruyabilen dayanıklı meyve ürünleri olarak tanımlanabilir.
  Reçel, Marmelat, jöle: Meyve, meyve ezmesi (pulpu) veya meyve suyunun şekerle kaynatılması sureti ile elde edilir. Pişirme sırasında pektin ve asit ilave edilerek arzu edilen kıvam sağlanır.

  Bu tür ürünlerde aranan kalite özellikleri, başlıca iki kısımdır.

  1. Mamul madde üretim-tüketim süreci içinde fermente olmamalı, üründe küf**gelişimi****ve diğer mikro biyolojik bozulmalar gözlenmemelidir.
  2.**Ürün tüketim süresi içinde ürüne has fiziksel özellikler korunmalı, ürünün rengi ve kıvamı değişmemeli, şeker kristalleşmesi (şekerlenme) olmamalı jet kıvamındaki ürünlerde jelin parçalanarak su sızdırması gözlenmemelidir.
  Bu ürünlerde mikrobiyolojik dayanıklılık üretimin tamamen hijyenik koşullarda**gerçekleşmesi koşulu ile mamul maddenin içerdiği çözünür madde konsantrasyonunun**yüksek oluşuna bağlıdır. Bu ürünlerle ilgili Türk standartları ve diğer ülkelere ait standartlara göre çözünür katı madde oranı en az %68 olmalıdır.

  Üretimin akım şeması:
  1. Ham madde temini,
  2.Ham maddenin yıkanması, temizlenmesi, sınıflandırılması
  3.Reçeteye uygun olarak meyve,şeker ve diğer katkıların tartılması,karıştırılması
  4.Pişirme
  5.Sıcak dolum ve kapakların kapatılması,
  6.Soğutmadır.

  BAŞLICA BİLEŞENİ ŞEKER OLAN ( ŞEKER İÇERİĞİ %40-45 ) MAMULLER,

  Tahin Helvası;

  Tahin helvasının (veya kısaca helva) ham maddesi tahin ve şekerdir. Teknik olarak tahinin, konsantre şeker şurubu ile karıştırılması sureti ile elde edilir. Tahin yaklaşık %50 oranında yağ içermektedir, Tahin-şeker şurup**karışımında yağ sızmasını önlemek için karışıma Emülgatör ilavesi gerekmektedir. Genel olarak bu şeker şurubuna**çöven suyu ilave edilerek sağlanır. Sade, meyveli, çeşnili çeşitleri vardır. (fındık,fıstık,kakao,vanilyalı )

  Helva için belirtilen kalite özellikleri;

  •Tahin**> % 50************************
  •Şeker**<%**45
  •Yağ****> %****9.00
  •Su****** <%**** 3.00
  •Kül**** < %****1.75
  •Ham selüloz**< % 1.65
  •Saponın********< % 0.01
  •Asitide (yağda)**< % 2.00
  •Acılık ( yağda) (-)
  •Nişasta katılmamalıdır.
  •Metalik kontaminantlar sınırlı

  DONDURMA**VEYA SÜTLÜ, MEYVELİ, KAKOLUTATLI ( PUDİNG) KARIŞIMI OLARAK HAZIRLANAN**TOZ ÜRÜNLER;

  Bu ürünler toz halde sayıldıkları için nemden korunmalı ve buna uygun ambalajlarda pazarlanmalıdır.

  ŞEKERLİ MAMULLERİN KALİTESİ VE DENETİMİNDE DİKKAT EDİLECEK** HUSUSLAR;

  Şekerler, şekerli mamullerin üretiminde ve depolama süresince mamul maddenin karakteristik kalite özelikleri üzerinde etkilidir. Şekerli mamullerde kullanılan şekerlerin fonksiyonları şunlardır.
  •Sıvı gıdaların kıvamını artırır,jel oluşumunu sağlar veya jel yapısını değiştirerek ürüne farklı bir doku kazandırır.
  •Mikrobiyal bozulmaların kontrolunu sağlar.
  •Donma noktasının kontrolü için gereklidir.
  •Kristal yapının kontrolünü sağlar.

  Şekerli mamullerde tüketici beğenisine sunulan duyusal kalite,reçeteler,pişirme ve işleme tekniği, şekil verme,ambalajlarla sağlanmalıdır. Şekerli mamullerin dayanma özellikleri, esas olarak yüksek şeker içeriği ile sağlandığından ayrıca koruyucu katkı kullanımına gerek yoktur.
  Şekerli mamullerin üretim ve pazarlanmasında, ürünlerin genel bileşimi itibari ile yasal standartlara ve düzenlelere uygun olması zorunludur. Duyusal kalite ve standartlara**uygunluk, gıda işletmelerinde uygulanan kalite kontrol sistemi ile sağlanmaktadır.
  Üreticinin amacı, her hangi bir ürün için önceden belirlenmiş mamul madde özelliklerini sağlayan üretim**teknolojilerinin sorunsuz uygulanmasını sağlamaktır.,

  Bu amaçla üretici,
  1.Üretimde kullanılan ham maddelerin kaliteli ve amaca uygun olmalı
  2.Üretim hattında ürün kalitesını etkileyen kritik noktaların, örneğin; pişirme sıcaklığı ve süresi, pH,ilave edilen katkıların miktarı, karıştırma hızı vb. kontrolü,
  3.Mamul maddenin istenilen özellikte olduğunun kontrolünden sorumludur.

  Gıda işletmelerinde**ürün kalitesi ve ürün güvenliği toplam kalite anlayışı çerçevesinde sağlanmaktadır.

  Bu kapsamda ele alınan konular ana başlıklar halinde şöyledir.

  1.Üretim teknolojisinin genel tanımı,
  2.Ham maddeler
  3.Akım şeması
  4.İşletmede sanitasyon ve hijyenin hangi sistemle sağlandığı,
  5.Atık ve artıkların ne şekilde uzaklaştığıdır.

  •Üretimin yapıldığı kapalı alanlar ve binanın dışı her zaman temiz olmalıdır. Temizleme şekli ve sıklığı ürüne göre değişebilir.
  •Bina iyi havalandırılmalıdır.
  •İşletmede alet temizliği, mamul maddenin soğutulması veya ürün reçetesine uygun olarak ürüne katmak üzere bol ve temiz suya ihtiyaç vardır.
  •Üretim sırasında ürün akışı, kros kontimanisyonu engelleyecek şekilde planlanmış olmalıdır.
  •Çalışanların giysilerının,ellerin ve tırnaklarının temizliğine dikkat edilmeli,işçiler bu konuda eğitilmelidir.

  Şeker:

  •Rafine edilmiş şeker veya tatlılar ( baklava, kadayıf v.b.) yenirse vücutta ekşime yapar. Sirke asidi, karbondioksit ve alkol oluşumuna neden olur.Bilindiği üzere Sirke asidi ciltteki siğillerin yakılmasında kullanılmaktadır.Bundan daha hassas olan bağırsakların iç kısmının nedenli etkileneceği düşünülmelidir.
  •Şeker ağızdan alınırsa zararı daha da artar. Çünkü sinir dokusundaki yağ ile kimyasal birleşme yaparak felce varan durumlara sebep olabilir.
  •Şekerden meydana gelen alkolün zararı yukarıda ifade edilen Zaralardan daha fazladır. Böbrekleri tahriş eder.
  •Sağlığını düşünen kişi vücudunun**şeker ihtiyacını**şeker ve şekerden mamul tatlıların yerine tabii olarak bal,hurma,kuru incir,kuru üzüm ve pekmez ,kuru kayısı,dut pekmezi ve taze meyveden sağlayabilir.[/hide]

  my1981, hzlhnc ve Bilim hayattır bunu beğendiler.

 2. #2
  Eagleking06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Eagleking06 çevrimdışı Üyelik tarihi: 21.02.2007 Son online zamanı: 20.08.2014

  Mesajları
  1820
  Konuları
  201
  Eklentileri
  5
  Kredisi
  322
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye
  özel gıdalar dersi için iyi bi kaynak saol


 3. #3
  sssensei çevrimdışı Üyelik tarihi: 10.02.2007 Son online zamanı: 09.12.2010

  Mesajları
  2611
  Konuları
  54
  Eklentileri
  14
  Kredisi
  763
  Harcanan
  0
  Kalan
  763
  azım sulandı okurken çok saol


 4. #4
  t_dikmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  t_dikmen çevrimdışı Üyelik tarihi: 14.02.2007 Son online zamanı: 10.04.2018

  Mesajları
  204
  Konuları
  59
  Eklentileri
  11
  Kredisi
  555
  Harcanan
  0
  Kalan
  555
  paylaşım için sağol


 5. #5
  hilal çevrimdışı Üyelik tarihi: 23.02.2007 Son online zamanı: 14.12.2009

  Mesajları
  29
  Konuları
  6
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5
  sekerler haskkinda bnr sorunuz olursa yanitlamaya calisirim. sakiz fabrikasinda calisiyorum


 6. #6
  ilknur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  ilknur çevrimdışı Üyelik tarihi: 16.05.2007 Son online zamanı: 06.12.2008

  Mesajları
  50
  Konuları
  1
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5
  teşekkürler


 7. #7
  tuanabelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  tuanabelit çevrimdışı Üyelik tarihi: 28.04.2008 Son online zamanı: 29.07.2012

  Mesajları
  1161
  Konuları
  302
  Eklentileri
  23
  Kredisi
  1177
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye
  Forum Kuralları....

  Mesaj kirliliğini önlemek için; açılan konular hakkında yapacağınız farklı bir yorumunuz yoksa “Teşekkür Butonu” nu kullanınız, yalnızca teşekkür mesajı yazmayınız.


 8. #8
  Bilim hayattır çevrimdışı Üyelik tarihi: 04.03.2019 Son online zamanı: 10.03.2019

  Mesajları
  1
  Konuları
  0
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  3
  Kalan
  2
  Elinize ve biliminize sağlık.


Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Şeker ve şekerli ürünler teknolojisi sorular (OMÜ)
  Sınav Soruları forum içinde, yazan enderun
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 17.03.2012, 19:11
 2. Şekerli ve Çikolatalı Mamüller
  Şeker ve Şekerli Gıdalar forum içinde, yazan haandayı
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 02.04.2011, 23:15
 3. Şeker ve Şekerli Ürünlerde MİKROBİYOLOJİK BOZULMALAR
  Ders Ödev ve Raporları, Staj Raporları forum içinde, yazan hoceg
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 15.01.2009, 22:09
 4. Şekerli mamuller ve üretim yöntemleri
  Şeker ve Şekerli Gıdalar forum içinde, yazan arzu
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 28.03.2008, 14:33
 5. Bisküvi, Gofret ve Şekerli Mamüller
  Şeker ve Şekerli Gıdalar forum içinde, yazan sibelkural
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 04.01.2008, 20:37

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed