Son zamanlarda tüketiciler, televizyon kanallarında bal satışı yapan, fakat içeriğinin bal olmadığını satın aldıklarında anladıklarında karşılarında muhattap bulamadıklarından şikayetçiler. Çoğu tüketici kampanya şeklinde tanıtılan ve cazip fiyatlarla sunulan 'bal' adı altında glikozdan üretilen bu ürünlerden mağdur olduklarını belirttiler.


Son zamanlarda tüketiciler, televizyon kanallarında bal satışı yapan, fakat içeriğinin bal olmadığını satın aldıklarında anladıklarını ve karşılarında muhattap bulamadıklarından şikayetçiler. Çoğu tüketici, kampanya şeklinde tanıtılan ve cazip fiyatlarla sunulan 'bal' adı altında glikozdan üretilen bu ürünlerden mağdur olduklarını belirttiler.Konuya, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz açıklık getirerek içeriğinin ne olduğu belli olmayan bu ürünlerin vatandaşın sağlığını tehdit ettiğini vurgulayarak, bal olmadığı anlaşılan ürünlerin anlaşılması durumunda vatandaşın karşısında muhattap bulamadığını da belirtti.

Yılmaz, ekranlardaki bu durumun arıcılık sektörüne de darbe vurduğu sözlerine ekleyerek Türkiye'de yıllık ortalama 94 bin ton bal üretildiğini açıkladı. Merdiven altında 'bal' diye üretilen bu ürünlerin sektörün adını lekelediği gerçeğini de belirtti.

Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın da bu duruma yeni tedbirler alması gerektiğini açıklayarak bu ürünlerin yasaklanması gerektiğini söyledi. Ayrıca sahte bal ticareti yapan bu kişilerin ticari hayatlarının da durdurulması gerektiğini aktardı.

Arıcının alın teriyle, zor şartlarda ürettiği balın satışını adını lekeleyen bu kişilerin ticaretten men edilmesi gerektiğini belirten Yılmaz, Avrupa'daki sistemin Türkiye'de de yapılması gerektiğini 7 yıl süreyle ticarete devam edememesi gerektiğini aktardı. Ayrıca bu kişilerin başka yakınlarının adını kullanarak da ticaret yapmalarını da engelleyecek yasaların yapılması gerektiğini de sözlerine ekleyerek konuşmasını sonlandırdı.