Çin sarmısağı, tescilli olan Taşköprü sarımsağını nasıl etkiliyor? Ayrıntılarıyla...

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde bazı üreticilerin yetiştirdiği Çin sarımısağına karşı bölgeye özgü ürünün tescillli diş sayısı arttırılarak korunması hedefleniyor.

Türk Patent Enstitüsünün "Coğrafi İşaret Tescil Belgesi" olan Taşköprü sarımsağının ucuz olduğu bölgelerde yetiştirilen Çin ürünlerine karşı toprağa ekilen dişlerin de sertifikalandırılmasına yönelik çalışmalar yapılıyor.

Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğünce "Taşköprü56" olarak tek tescili bulunan yöre, kendine özgü sarmısak dişi için sertifikaların çoğalması için çağrı yapıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman, yaptığı açıklamada sarımısak piyasasında marka değeri olan Taşköprü sarımsağının korunması gerektiğinin altını çizdi.

Geçen yılın rakamlarına göre, il genelinde 20 bin 540 dekar alanda 14 bin 408 ton sarımsak üretildiğini ifade eden Yaman, "Yani, dekarda 701 kilogram üretim yaptık. Kentte 4 bin aile sarımsaktan geçimini temin ediyor. Şu anda 'Taşköprü56' adında tescilli sarımsak dişi var. İyi bir tohumluk firma veya enstitü devreye girerek tescil sayısı mutlaka fazlalaşmalı" diye konuştu. 

Osman Yaman, Bazı üreticilerin tarlalarına kaliteli sarımsak dişi dikmelerine ragmen Çin ürünlerine ilgi gösterdiklerinide dile getirdi.

Taşköprü sarımsağının kaliteli olduğunu söyleyen Yaman, şunları kaydetti:

"Çiftçinin yapması gerekenin, Çin sarımsağını ekmemektir. Ekildiği takdirde de 'Bu Çin sarımsağı, bu Taşköprü sarımsağı' diye tüketiciyi bilgilendirmesi çok önemli. Aksi durumda 'Taşköprü sarımsağı' diye Çin ürünlerini satarsanız güvenirlilik azalır. Yani kendi ayağımıza kurşun sıkarız. Bu açıdan sertifikalı ürünler hem tüketici hem de üretici açısından önem taşıyor. Tüketici bugün markete gittiğinde ambalajlı sarımsak alamıyor. Tescil sayısı arttığında ürünler paketlenebilecek, üzerinde bilgiler olacak. Böylece kalitesiz ürünlerden Taşköprü sarımsağı ayrılacak."