Siirt Valiliği, halkın sağlıklı gıda tüketmesini temin etmek ve genel sağlığın korunması amacıyla genelge yayınladı. Genelge, ilgili birimlere gönderildi.

Genelgeye göre; pazar yerleri, cadde ve sokaklarda, yaş meyve ve sebze hariç her türlü gıdanın açıkta satışı yasaklandı. Uygulamadan İl Tarım Müdürlüğü'nün sorumlu olduğu belirtilen genelgede, kurallara uymayanlar hakkında 5326 sayılı "Kabahatler Kanunun Emre Aykırı Davranış" hükümlerini belirleyen 32. maddesi hükmü uyarınca yasal işlem uygulanacağı belirtildi.

Halkın sağlığını ilgilendiren konularda çok hassas davrandıklarını belirten Siirt Valisi Necati Şentürk, sağlıklı ve güvenli gıda konusunda üreticilere, tüketicilere ve denetimi yapan kamu görevlilerine önemli görevler düştüğünü söyledi. Hiç kimsenin üç-beş kuruş fazla kazanmak için halkın sağlığını hiçe sayamayacağını vurgulayan Vali Şentürk, "Halkın sağlıklı gıda tüketmesini temin etmek ve genel sağlığını korumak için Tarım İl Müdürlüğüne bağlı ekiplerimiz denetimlerini ara vermeden sürdürüyor. Cezalandırmadan çok esnafımızı ve vatandaşlarımızı bilinçlendirmeye yönelik olarak gerçekleştiriliyoruz bu denetimleri. Ancak bizim ısrarlı denetim ve uyarılarımıza rağmen gerekli tedbirlerini almayan, hatasında ısrar eden esnaflarımıza karşı da yasal olarak ne yapılması gerekiyorsa onu uygulayacağız. Amacımız, hijyenik, güvenli ve sağlıklı gıda satışını sağlamaktır. Halkımızın sağlığı ile oynanmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğim" dedi.