Öğrenciler başta olmak üzere vatandaşların vazgeçilmez yiyeceklerinden olan ve fakirin döneri diye bilinen simit, artık ‘simitmatik’lerden alınacak.

Bursa Hürriyet Endüstri Meslek Lisesi öğretmenleri İlhami Aran ve Semih Aydın, öğrencilerinin de yardımı ile simitmatik adlı cihaz üretti. İlk kez Bursa’da bugün kapılarını açan fuarlarda görücüye çıkan cihaz yoğun ilgi gördü. Simitmatikten ilk simidi Vali Şahabettin Harput alarak tattı.

Cihaza 50 kuruş atanlar simidini bir başkasının eli değmeden alarak yiyebilecek. Bozuk parası olmayanlar da toplu taşımada kullanılan BuKart ile simidi 40 kuruşa alabilecek.

Fuarda cihazın tanıtımını yapan öğretmenlerden İlhami Aran, “Açıkta satılan simitler hijyenik değil. Bizde bundan yola çıkarak okul kantinleri ve açık alanlarda satılan simitlerin bu otomat içinde satılmasını sağladık. Ayrıca Bakanlığımızın önergesi doğrultusunda özellikle okul kantinlerinde açıkta simit ve buna benzer yiyeceklerin satılması yasaklanacak. Biz de bundan dolayı bu cihazı geliştirdik.” dedi.

Fırınlarda pişen simitlerin el değmeden makine ile müşteriye ulaştırılacağını kaydeden Aran, “Fırından alınan simitler el değmeden bu simit kafeslere konulmakta. Bunun içinde sıcaklığını ve nemini koruyor. Öğrenciler buraya 50 kuruş attıklarında simit alıp yiyebiliyor. Parası olmayan öğrenciler ise BuKart kullanarak 400 kuruşa simit alabiliyor.” şeklinde konuştu.

Cihazın patentini aldıklarını anlatan İlhami Aran, şöyle konuştu: “Öğrenci hiç kimsenin eli değmeden simidini alarak yiyebiliyor. BuKar’tını makineye kredi kartı gibi takan öğrenci simidini alabiliyor. Bu bir örnek, Ar-Ge tanıtımı, Ayrıca Sağlık İşleri Daire Başkanlığı bizim okulumuzdan bin tane makine istiyor, önümüzdeki yıllarda bunu tamamlamayı planlıyoruz. Yurt içi ve yurt dışı patenti de onaylandı. Makine yaklaşık 300 simit alıyor. 3 kafesi var. Fırından alınan simitler hiç kimsenin eli değmeden bu makine ile öğrenci ve müşteriye sunuluyor. Öğrenci 50 kuruş atarak simidi alıyor ama Bukart ile ise simidi 40 kuruşa yiyebiliyor.”

CİHAN