ABD?nin New York şehrinde 30 Haziran-2 Temmuz 2013 arasında düzenlenen dünyanın en büyük gıda fuarlarından Summer Fancy Food&Confectionery Show?un Türkiye milli katılım organizasyonu, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından yapılıyor.

EİB Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, fuarın 59 yıldır aralıksız düzenlendiğini belirterek, bu sene 16. milli katılımları olduğunu bildirdi.

Her yıl yaklaşık 50 bin profesyonel ziyaretçinin gittiği, 150 binden fazla ürünün sergilendiği, 80 bölgeden yaklaşık 2 bin 400 katılımcının yer aldığı fuarın iki sene aradan sonra tekrar New York?ta düzenlendiğini kaydeden Türkmenoğlu, ?Bu seneki katılımımızda da zeytin, zeytinyağı, kuru domates, domates ürünleri, konserve, dondurulmuş, işlenmiş. közlenmiş ve marine edilmiş sebze ve meyveler, hazır gıdalar, sirke, soslar, baharatlar, un ve unlu mamuller, bulgur, tahin, helva, fındık, kuru meyve, içecek, organik gıda, meyve suyu, koşer ve şekerleme gibi ürünler sergileniyor.? dedi.

ABD?nin dünyanın en büyük işlenmiş gıda ithalatçı ve ihracatçısı olduğuna dikkat çeken Türkmenoğlu, şunları kaydetti: ?Bu sene 46 Türk firmasının bulunduğu milli katılım organizasyonunda, her yıl daha güzel sonuçlar alıyoruz. Bünyesinde pek çok eğitim programının düzenlendiği bu fuar gıda alıcıları, tedarikçileri ve önemli şirket yetkilileri tarafından dünyanın en önemli ticari fuarları arasında değerlendiriliyor. Yiyecek ve içecek işleme sektörünün, ABD imalat sanayisinin yaklaşık yüzde 17?sini oluşturduğu gözönüne alındığında ihracatçılarımız için bu ülke, her geçen sene daha cazip bir pazar haline gelecek gibi görünüyor.?