4 sonuçtan 1 ile 4 arası
    yasarkemal çevrimdışı Üyelik tarihi: 08.06.2007 Son online zamanı: 09.07.2017

Mesajları
    49
    Konuları
    18
    Eklentileri
    11
    Kredisi
    572
    Harcanan
    0
    Kalan
    572

Super Size Me (Şişir beni)

[align=center]
    [/align][align=justify]
    En İyi Belgesel Film Oscar Ödülü’nün en kuvvetli adaylarından biri olarak gösterilen ve 2004 Sundance Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödüllü ‘Super Size Me’, hem eğlendiren hem düşündüren etkili bir film.

22 Ekim 2004 — Türkiye’de ‘Şişir Beni’ adıyla vizyona giren film, Kuzey Amerika’da, tüm zamanların en çok hasılat elde eden 3. belgesel filmi oldu. “Şişir Beni” milyar dolarlık reklam bütçeleri, pazar araştırmaları, emlak imparatorlukları, akıl almaz lobi faaliyetleri, kapalı kapılar ardında geliştirdikleri gıda teknoloji ile dünyanın en önemli endüstrilerinden birisi olan fast-food sanayinin, ipliğini pazara çıkarıyor.

Özel çocuk menüleri, doğum günü kutlamaları, ayda bir değişen oyuncak çeşitleri, palyaçoları, oyun parkları, çizgi filmleri ile yetişecek yeni nesli kendine bağımlı kılmaya çalışan fast-food dükkanları gerçekte ne kadar masum? Amerika’nın en büyük asgari ücretle çalışan insan grubunu barındıran fast-food endüstrisi, çalışanlarına ne kadar adil davranıyor.

Nüfusun yüzde 60’ını tehdit etmeye başlamış olan obezite ve aşırı kilo sorunları hakkında fast-food zincirleri ne kadar kabahatli. Fast-food tüketiminin en yoğun olduğu eyaletlerde, aynı zamanda obezitenin de rekor seviyede olması tesadüf mü?

Fast-food üreticilerine, özellikle de McDonald’s yetkililerine göre firmalarının bu konuyla ilgili en küçük bir sorumluluğu yok. 3 yıl önce 14 ve 19 yaşındaki iki genç kız, yaşadıkları obezite sorunlarından ötürü McDonalds’a dava açtılar. McDonalds’ın avukatları kızların şişmanlıklarının sebebinin ürünleri olduğunun ispatlanamayacağını öne sürdüler ve davayı düşürdüler.

“Şişir Beni”nin aynı zamanda yönetmeni de olan Morgan Spurlock bunun üzerine McDonalds’ın iddiasını çürütmeye yönelik bir deney için gönüllü kobay oldu. Spurlock 30 gün boyunca McDonalds’da satılmayan hiçbir şey yemeyeceği ve kasiyerlerin soracakları her “büyük seçim ister misiniz?” sorusuna evet diyeceği bir diyete girdi. Morgan daha diyetin 21. günündeyken vücudundaki pek çok değer tehlike sınırlarını aştı. 30 günlük bu rejim yönetmene 12 kiloya mal oldu. Diyet sonunda Morgan’ın karaciğer değerleri bir alkoliğinki ile eşdeğerdi.
    [/align][align=center]
    [/align][align=justify]
    “Şişir Beni” sağlığı doktorlarca tescilli sıradan bir bireyin 30 gün boyunca kimyasal olarak işlenmiş gıdalara maruz kalınca vücudunun ne gibi tepkiler verdiğini şok edici bir biçimde ortaya koymakla kalmıyor; izleyiciye küresel bir tehdit olan fast-food kandırmacasının iç yüzünü de göstermiş oluyor.

Sundance Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kucaklayan Morgan Spurlock, izleyicinin kahkalarla izleyeceği ancak insanın kanını donduran bir belgesele imza atmayı başarmış.
    Filmin Künyesi
    Yönetmen: Morgan Spurlock
    Senaryo: Morgan Spurlock
    Kurgu: Stela Georgieva, Julie Bob Bombardi
    Müzik: Steve Horrowitz, Michael Parrish,
    Şarkı: Doug Ray ‘Super Size Me’
    Yapımcı: Morgan Spurlock
    Yapım: 2004, ABD
    Tür: Belgesel
    Süre: 96 dk.
    Dağıtım: Bir Film
    Oyuncular: Morgan Spurlock Bridget Bennett Alexandra Jamieson [/align]

yasarkemal çevrimdışı Üyelik tarihi: 08.06.2007 Son online zamanı: 09.07.2017

Mesajları
    49
    Konuları
    18
    Eklentileri
    11
    Kredisi
    572
    Harcanan
    0
    Kalan
    572
    filmin fragmanını "http://beyazperde.mynet.com/fragman/2045" izleyebilirsiniz...
    gerçekten ilginç bir belgesel yapmışlar...sanırım yakın bi zaman içinde ntv'nin belgesel kuşağında gösterilmişti..

tuanabelit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tuanabelit çevrimdışı Üyelik tarihi: 28.04.2008 Son online zamanı: 29.07.2012

Mesajları
    1161
    Konuları
    302
    Eklentileri
    23
    Kredisi
    1177
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    fragmanı izleyemedim açılmadı o bölüm sanırım bilden kaynaklanıyor ama görüntüler güzel görünüyo anlamlı birbelgesel olmuş cidden günümüz sorunlarına yönelik paylaşım için teşekkürler

phryne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    phryne çevrimdışı Üyelik tarihi: 04.02.2008 Son online zamanı: 17.04.2017

Mesajları
    416
    Konuları
    31
    Eklentileri
    9
    Kredisi
    572
    Harcanan
    Onursal Üye
    Kalan
    Onursal Üye
    muhtemelen forumda farklı bir yerde de yazmış olabilirim ama fastfood korkunç birşey...
    nasıl doyurduğuna aklım ermiyor... büyük seçim şahane kızarmış tavuklu burgerimi mideye indiriyorum... patatesleri acı sos eşliğinde yedikten sonra koşa koşa yoga dersime gidiyorum... yemeğin üzerinden yaklaşık 1 saat geçmiş oluyor. dersin ortasında midemde kocaman bir top olduğunu fark ediyorum ve işin ilginç tarafı bu sindirilememiş kütleye rağmen "açım?!!"
    bir daha yemeyeceğim diyorum her defasında ama bir türlü sözümü tutamıyorum...

hala dvdsine denk gelmediğimden izleyemedim, çok merak etmeme rağmen...

Advertising

Advertising