2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  bngbrk çevrimdışı Üyelik tarihi: 17.08.2011 Son online zamanı: 17.08.2011

  Mesajları
  4
  Konuları
  2
  Eklentileri
  1
  Kredisi
  55
  Harcanan
  0
  Kalan
  55

  Standart Sütle Gelen Sağlık

  Sütle Gelen Sağlık

  Süt, her yaştan insanın tüketmesi gereken önemli bir gıdadır. Türkiye’de süt ve sütlü ürünlerin lider firması Yıldız Holding Gıda ve İçecek Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü yeni yatırımları ve sütün faydaları hakkında detaylı bilgiler verdi.

  Süt konusundaki faaliyetleriniz nelerdir? Süt üretim sürecini ele alır mısınız?
  Ülker; Ak Gıda Adapazarı’nda bulunan ve Karaman’da devreye giren yeni tesislerindeki günlük 2.100 ton üretim kapasitesi ve yaklaşık 500 ürün çeşidi ile Türkiye’nin en büyük süt ve sütlü ürünler üreticisidir. Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerini içeren geniş bir yelpazeden günlük 2.000 ton civarında süt alarak tesislerinde işleyen Ak Gıda, sadece Türkiye’nin değil, komşu coğrafyanın da en büyük süt işleme tesisine sahiptir.

  Bünyenizde kaç kişi çalışıyor? Günlük üretim kapasiteniz nedir? Pazar payınız hakkında bilgi verir misiniz?
  Ülker Ak Gıda, saatte 90.000 litre üretimi ile Türkiye ve Avrupa’nın en yüksek kapasiteli UHT sistemlerinden birine sahiptir. Ülker süt ve süt ürünleri, bu kategoride BRC KALİTE BELGESİ’ne sahip olan Ak Gıda tesislerinde üretilmektedir. BRC KALİTE BELGESİ tüm dünyada geçerli bir belgedir. Ürünlerimiz, TSE ISO 9001:2000, TSE ISO 22000 ve BRC kalite belgelerine sahip modern ve hijyenik tesislerde üretilmekte Türk damak tadına uygun lezzet anlayışı ile Türkiye’nin her köşesinde tüketicilerle buluşmaktadır.

  Ürün çeşitlerinizden söz eder misiniz? Gelecek günlerde tüketicileri ne tür ürünler bekliyor? Son yıllarda ne tür ürünler ön plana çıktı?
  Ülker; İçim, Alpella, kalp sağlığı markası Kalbim Benecol ve çocuk markası İçim Smartt olmak üzere 4 marka ve geniş ürün yelpazesi ile tüm ailenin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. İçim’in geniş ürün yelpazesi altında süt, yoğurt, ayran, kefir, hazır puding, peynir, tereyağı, taze peynir, toz puding, toz tatlı, kremşanti, sıvı krema, salep kategorilerinde de çok çeşitli ürünleri bulunmaktadır. Süt pazarının en önemli oyuncularından biri ve Ülker’in en büyük süt ve sütlü ürünler markası olan İçim, marka bilinirliği açısından da akla gelen ilk 3 marka arasındadır. Birçok kategoride 1. ve güçlü bir 2. konumundaki İçim, yeni inovatif ürünleriyle fark yaratmaktadır. Yeni markalar Dolcia ve Pasifik’in yanı sıra Fidella, Smartt ve İçim Light serisinin yeni çeşitleri pazarı hareketlendirmektedir. Ülker, Süt ve Sütlü Ürünler kategorisinde gerçekleştireceği yatırımlarla İçim markasını liderliğe taşımayı hedeflemektedir.

  Süt konusundaki gelecek hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
  İçim’in en son yeniliği uzman tatlı markası Dolcia… Yepyeni lezzetleriyle tüketicilerin beğenisine sunulan Dolcia, Türkiye’de sütlü tatlılarda kahve ve karameli kullanan ilk marka oldu. Çikolata Sevdası, Fındık Bahçesi ve Muz Sevdası çeşitlerinin yanında Dolcia, Caramio ve Cafe Crown gibi güçlü ve tanınmış lezzetleri piyasaya sunması ile dikkat çekiyor. Dolcia, içindeki çocuğu hep canlı tutan, yaşama coşkusunu koruyan, kendine keyifli anlar yaratan ve onların tadını doya doya çıkarmak isteyen herkesin tercihi olmaya aday. 6 ayı AR-GE olmak üzere 1.5 yıllık bir çalışmanın ardından pazara sunulan Dolcia, 110 gr’lık ambalajlarının yanında, Türkiye’de ilk kez kullanılan 600 gr’lık ambalajı ile pazarda kendine kalıcı bir yer bulmayı hedefliyor.

  Türkiye’de bir ilke daha imza atıyor. Geleneksel bir içeceği yepyeni bir form ve lezzet ile birleştiren İçim, Pasifik Ayranlı İçecek’i pazara sunuyor. Türk tüketicilerinin serinlemek için soda ve ayranı karıştırarak içme alışkanlığını göz önünde bulundurarak 8 ayda geliştirilen Pasifik, özellikle 250 ml’lik ince teneke kutu ambalajı ile dikkat çekiyor. Modern görünümü ile pazarda fark yaratan ve bu sayede süt ve sütlü ürünleri gelenekçi olmaktan çıkaran İçim, farklı bir tercih yaratmayı ve pazara yepyeni bir lezzet sunmayı hedefliyor. Sürülebilir peynir pazarında Fidella markasını canlandırmaya karar veren İçim, yeni ürünleri ile bu pazara da renk katıyor. Türk damak tadına en uygun ürünleri geliştirmek hedefi ile yola çıkan İçim ekibi, 6 aylık çalışmanın ve seri tüketici testlerinin Fidella, yepyeni lezzetleri ile kahvaltıdan, akşam sohbetlerine, günün her anına keyif katıyor. İçim markasının özellikle formuna özen gösteren ve lezzetten ödün vermeyenlerin tercihi olacak diğer bir ürün serisi de İçim Light. Enerjisi yüzde 25 azaltılmış yoğurt, beyaz peynir, kaşar ve krem peynirden oluşan serinin yağ ve kalori oranı, tam yağlı peynirlerin yağ oranından oldukça düşük, lezzetleri ise şaşırtacak kadar iyi.

  Yeni ve farklı ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Türkiye’de içerdigi Omega 3 - DHA ve vitaminlerle doğal sütü birleştiren ve çocuklarda hem zihinsel hem de bedensel gelişimi destekleyen ilk ve tek ürün serisi İçim Smartt, şimdi 2 yeni çeşidi ile ürün gamını genişletiyor. İçim Smartt, farklı lezzetler arayan çocuklar için orman meyveleri ve bebe bisküvisi küplerini piyasaya sundu. Özellikle okul öncesi çağda; süt ve sütlü ürünlerin tüm faydalarının yanı sıra doğallık, lezzet ve çocuklar için eğlenceyi birleştiren Smartt serisi, dünyadaki trendler, bilimsel/klinik çalışmalar, uzman görüşleri, kantitatif ve kalitatif araştırmalar doğrultusunda 2 yılda geliştirildi. İçim Smartt, içeriğindeki Omega 3-DHA, prebiyotik, 10 vitamin ve doğal sütten gelen kalsiyum ile çocukların hem zihinsel ve fiziksel gelişimine, hem de bağışıklık sistemini güçlendirmeye destek oluyor. Gıda sektörüne her zaman yenilikleriyle renk katan, alanında öncü Laktaz Süt ve kolesterolü doğal yoldan düşürmeye yardımcı olan Benecol gibi ürünleri ile özellikle Süt ve Sütlü Ürünler kategorisini sürekli geliştiren Ülker, yepyeni ürünleri ile pazarı hareketlendirmeye devam edecek.

  Halen merdiven altı üretim devam ediyor mu? Bununla ilgili bir değerlendirmede bulunur musunuz?
  Türkiye’de kişi başı süt tüketimi 24 litre seviyelerindedir. Tüketilen sütün %62'sini de, 1930'lardan beri satışı yasak olan ve sağlığı tehdit eden açık süt oluşturmaktadır. İşlenmiş ve paketlenmiş süt tüketimi ise yıllık kişi başı 8 litredir. Süt doğası itibari ile çok çabuk bozulan ve zararlı mikroorganizmaların çoğalması için uygun zemin oluşturan bir besin maddesidir. Modern yöntemlerle işlenmediği takdirde süt bulaşıcı hastalıklara ve besin zehirlenmelerine yol açabiliyor. UHT işlemi; sütün tamamen hijyenik bir ortamdan, sağlıklı bir şekilde tüketicilere ulaşmasını ve evlerde korunmasını sağlar. Böylelikle süt, ambalajı açılmadığı takdirde dört ay süresince tazeliğini korur. (KAYNAK Tetrapak).

  Sütün sağlığa faydaları nelerdir?
  Kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum, süt grubu besinler tüketilmeden sağlanamaz. Başta yetişkin kadınlar, çocuklar ve gençler olmak üzere tüm yaş gruplarının süt grubu besinleri her gün tüketmesi gerekmektedir. Yetişkin bir kimsenin günlük alması gereken kalsiyum miktarı ortalama 800mg’dir. Günlük kalsiyum ihtiyacını gebelik, osteroporoz, hormonal durum ve fiziksel aktivite durumu gibi çeşitli faktörler belirlemektedir. Önerilen bu miktarlar kişisel ihtiyaçlara göre farklılık gösterebilir.

  Süt yaşamımızın ilk besinidir ve bize doğanın sunduğu en mükemmel içecektir. Yapılan araştırmalar, özellikle kadınlarda menopoz sonrası sıklıkla görülen kemik yoğunluğundaki kayıpların ve dolayısıyla osteoporoz gelişiminin, bebeklikten itibaren yeterli miktarda süt tüketen bireylerde, süt tüketmeyen veya sınırlı tüketenlere kıyasla çok daha az olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla çok erken yaşlardan itibaren yeterli miktarda süt içmek osteoporoza karşı alınacak en etkili yöntemdir. En zengin kalsiyum kaynağı olan süt, kronik hastalıkların da önleyicisidir. Osteoporozun yanı sıra yüksek tansiyon, kanser, diyabet gibi diğer kronik hastalıklarının önlenmesinde önemli işlevi vardır.

  Sağlıklı süt tüketimi hakkında bilgi verir misiniz? Bebeklerin ve gelişmekte olan çocukların süt tüketimi nasıl olmalıdır?
  Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimleri için vücudun ihtiyaç duyduğu protein, karbonhidrat, B grubu ve D vitaminleri, mineraller, potasyum ve kalsiyumu alması için, süt en önemli besin kaynaklarından biridir. Çünkü süt, protein, karbonhidrat, yağ gibi makro besin öğeleri ile mikro besin öğeleri, vitaminler ve mineralleri içeriyor. İlk altı ay bebeğe sadece anne sütü verilmesi gerekiyor. İnek sütüne geçiş ise idealde 1 yaşından itibaren tavsiye edilmektedir. Sonrasında bebeğe verilen besinler bedensel ve zihinsel gelişim açısından önem taşıyor. Günde iki bardak süt 6 yaşında bir çocuğun kalsiyum ve fosfor ihtiyacının tümünü, B2 ve B12 vitamin ihtiyacının tamamına yakınını, günlük protein gereksimin ise yüzde 70’ini karşılıyor. Süt içerek alınan protein ve vitaminlerin çocuklarda boy uzaması ve gelişimine, sütün, çocuk gelişimine ve yetişkinlerin sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmalarına olumlu etki yaptığı bilinmektedir. Sütün bileşiminde bulunan laktoz, vücudun aç kaldığında değerlendirdiği glikojen depolarına destek sağlayarak, enerji ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Süt, bileşimindeki yağ sayesinde tokluk duygusunun uzun sürmesini sağlar. Sütün yapısında yer alan kaliteli, biyolojik değeri yüksek protein, yağ ve laktoz ile tüm mineral ve vitaminler, bağışıklık sisteminin korunması açısından büyük önem taşıyor. Kanser, kalp-damar hastalıkları ve osteoporoz gibi kronik hastalıklardan korunmak için de süt içmek gerekiyor.


 2. #2
  salvadorhasan çevrimdışı Üyelik tarihi: 18.05.2021 Son online zamanı: 23.05.2021

  Mesajları
  6
  Konuları
  1
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  0
  Kalan
  5
  sütle ilgili şöyle bir teori vardı. Her anne kendi yavrusunu emzirir. Bebekliğinden sonra Süt içen tek canlı insanlardır. Kediye bile inek sütü içmeyi biz alıştırdık. O yüzden ben anne sütü haricinde inek veya farklı bir sütün insana çok faydalı olduğunu düşünmüyorum


Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. Tarihten gelen sağlık
  Tarım forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 25.06.2015, 09:29
 2. Afrika?dan gelen sağlık
  Beslenme forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 16.06.2015, 09:52
 3. Soya İle Gelen Sağlık
  Meyve, Sebze ve Türevleri forum içinde, yazan aliment
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 15.11.2008, 22:08
 4. Acıyla gelen sağlık
  SAĞLIK forum içinde, yazan Gülsel ŞEN
  Yorum: 3
  Son Mesaj: 22.06.2007, 14:38
 5. Bitkilerle Gelen Sağlık
  Türk Siteleri forum içinde, yazan Şengül PARLAK
  Yorum: 2
  Son Mesaj: 26.04.2007, 16:41

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed