Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ocak ayında ihracatı ön izne bağlanan patateste, 50 bin ton ihracat için izin verileceğini bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, iç tüketimde sıkıntı yaşanmaması amacıyla ihracatı ön izne bağlanan patateste, 50 bin ton ihracat için izin verileceğini bildirdi.

Ticaret Bakanlığının 7 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete?de yayımladığı tebliğ ile, kuru soğan ile tohumluk hariç taze veya soğutulmuş patates, ihracı yasak ve ön izne bağlı mallar arasına alınmıştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, söz konusu kararla ihracata herhangi bir yasaklama getirilmediği; ülkemizin üretim, tüketim, stok, ihtiyaç ve yurtiçi-yurtdışı piyasa fiyatlarının düzenli olarak takip edilerek, ülkemizde arz açığı oluşmaması, tüketici fiyatlarında dalgalanma yaşanmaması amacıyla, ihracatın ön izne bağlandığı açıklamasını yapmıştı.

Tarım Bakanlığının ön iznine bağlanmış olan patates ihracatı konusunda yeni bir gelişme yaşandı.

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, şunları kaydetti:

?Tarım ve gıda sektöründe, üretim, tüketim ve stok durumu ile piyasadaki fiyat değişimlerini yakından takip ediyoruz. Adana, Hatay ve İzmir?de turfanda patates hasadının başlamasıyla birlikte, yurtiçi arz güvenliğimiz güçlü bir seviyeye ulaştı.

Bugün itibariyle 50.000 ton patatesin ihracatına ön izin vermeye başlıyoruz. Her zaman olduğu gibi amacımız; ?üreticiyi korumak, tüketicimizi kollamak.?