4 sonuçtan 1 ile 4 arası
 1. #1
  bayraktar28 çevrimdışı Üyelik tarihi: 16.03.2007 Son online zamanı: 13.11.2020

  Mesajları
  273
  Konuları
  13
  Eklentileri
  0
  Kredisi
  5
  Harcanan
  1
  Kalan
  4

  Standart Tarım Bakanlığı Kaldırılıyor

  Kaynak : mühendisevi

  Geçen hafta Ankara'da Sayın Başbakanımızla bir arada olma imkânımız oldu. Mesleğimizin Ziraat olmasından dolayı konu döndü dolaştı Tarım'a geldi. Dedim ki;
  -Sayın Başbakanım ne olacak bu Tarımın durumu? 80'li yılların başında, Tarımda Türkiye Dünya'da kendi kendine yeten nadir ülkelerden biri iken maalesef bugün neredeyse A'dan Z'ye ithal eder duruma geldi.

  Sayın Başbakanımız biraz durakladı belli ki oda bu konudan oldukça rahatsızdı. Kafasından bir şeyler tasarlıyordu. Fakat sorularımız karşısında fazla gizlemeden açıkladı.

  - Arkadaşlar, önümüzdeki seçim programına yetiştirilecek şekilde bir sistem üzerinde çalışma yapıyorlar. Maalesef "TARIM BAKANLIĞINI KALDIRACAĞIZ" Yeni sistemde Hem Ülkemizin Tarım ürünlerinde dışa bağımlılığını kaldıracak hem de Çiftçilerimiz bugünkü kazandığının en az 5 kat daha fazlasını kazanacak. Bunu çok detaylı bir şekilde Genel seçim programımızın tanıtımında anlatacağız.

  Çünkü dedi , Tarım Bakanlığının kaldırılması için çok nedenimiz var ancak bazılarını sizlere açıklayayım.

  1. Bakanlık işlevini tamamı ile kaybetmiş. Her konuda özel kuruluşlar bakanlığı geçmiş. Bakanlık Cumhuriyetin ilk yıllarındaki öncülük görevin tamamlamış, şimdileri özel kuruluşlara öncülük değil neredeyse her konuda köstek oluyor.İlçelerde ve İllerde Çiftçilere vereceği bir şey kalmamış.Çünkü Özel kuruluşlar Zamana çok hızlı ayak uydurmasına rağmen Bakanlık elemanları biraz bürokrasi biraz siyasi nedenlerden geri kaldılar.

  2. Bakanlık Yıllardan beri Toprak Reformuna bir çözüm bulamadılar. Araziler miras hukukundan dolayı bölüne bölüne Halı kadar kaldı bu gidişle 20 sene sonra mendil büyüklüğünde araziler olacak. Böyle olunca hiç kimse araziye yatırım yapmıyor, yapamıyor çünkü arazi içinde ne Traktör ne Biçerdöver dönüyor. Yeni sistemimizde buna çok köklü ve kalıcı çözümlerimiz var.

  3. Yıllarca çiftçiye verilen Destekler bir türlü yerine ulaşmıyor ve istenilen sonuç elde edilemiyor. Demek ki burada da bir yanlışlık var. Bu konuda da çok ciddi önerilerimiz var.

  4. Dünyada bizim bazı illerimiz büyüklüğündeki devletler tarımda bizi geçer oldu. Tarım Bakanlığımızdaki elemanlardan bir çözüm düşünmüyorlar. Neden böyle oluyor denilince " Efendim girdiler çok fazla" deniliyor. Oysa Avrupa da çoğu devletlerin girdileri bizden daha fazla. Asıl sıkıntı bizim birim m2 den düşük verim almamız. Demek ki sen Bakanlık olarak yeterince ıslah çalışmasını yapmamışsın veya yapamıyorsun.

  5. Bakın size bir Örnek vereyim ; Çoğu ilçelerde aşırı derecede eleman birikimi var. İlçe Tarımda hiç Traktör yok ama 4 tane Traktör operatörü alınmış. Hiç Boğa yok 4 tane Boğa bakıcısı alınmış .Bunun gibi yığılmalar var bakanlık olarak kaydırma veya rotasyon yapılamıyor. Bir İl'e eleman yığılmış oturacak yer yok, diğer İl'de eleman yok. Bu şekildeki bir sistemin hiç kimseye faydası yok. Buna da köklü bir çözüm getiriyoruz.

  6. Hayvancılık neredeyse ölmek üzere , iç piyasada korkunç rekabet var, artık kedi köpek besler gibi iki inek bir tosun besleyerek hayvancılık da rekabet edemezsin. Bedava mazot, bedava yem versek bile zarar edersin. Artık Tarımın bir işletmeye dönüştürülmesi zamanı geldi ve geçiyor. Yeni sistemimiz tamamı ile işletme ve Birlik üzerine bina ediliyor.

  7. Bakın önümüzdeki yıllar AB Müzakereleri çok çetin geçecek eğer radikal kararları alıp uygulamazsak o zaman çok canımız yanar, elimizdeki kaynakları kullanamaz duruma düşeriz.

  Genel seçime kadar tasarladığımız sistem tamamlanıp seçim öncesi vatandaşlarımızın tartışmasına açacağız.

  Başbakanımızı dinledikten sonra bir ziraatçı olarak utandım. Zira Başbakanımız konuyu bizden daha detaylı ve hassas olarak düşünüyor.Evet bende aynen bu fikirlere katılıyorum.


 2. #2
  sssensei çevrimdışı Üyelik tarihi: 10.02.2007 Son online zamanı: 09.12.2010

  Mesajları
  2611
  Konuları
  54
  Eklentileri
  14
  Kredisi
  763
  Harcanan
  0
  Kalan
  763
  şu aşamada bununla ilgilenceklerini sanmıorum açıkçası seçimden sora nası olur bilmem ama


 3. #3
  fatih07 çevrimdışı Üyelik tarihi: 29.04.2007 Son online zamanı: 09.01.2018

  Mesajları
  168
  Konuları
  47
  Eklentileri
  4
  Kredisi
  205
  Harcanan
  0
  Kalan
  205
  Tespitler gerçekten yerinde ama böyle bir revizyon yakın zamanda kolay ve mantıklı değil bence. Çünkü tarım sektörü henüz kendi otokontrolünü yapabilecek derecede bilinç ve kaliteye ulaşmış değil, bunun için çok ciddi altyapı değişiklikleri gerek. Avrupa bunları uyguluyor ama bizim şu anda reform diye bahsettiğimiz birçok hususta bizden bir asır önce emek vermeye başlamış..


 4. #4
  Akın52 çevrimdışı Üyelik tarihi: 22.02.2007 Son online zamanı: 24.10.2019

  Mesajları
  2360
  Konuları
  499
  Eklentileri
  144
  Kredisi
  7213
  Harcanan
  Onursal Üye
  Kalan
  Onursal Üye
  İnşallah en kısa zamanda çözüm ne ise gerçekleşir, yakında tamamen dışa bağımlı kalacaz

  Paylaşımın için teşekkürler..


Advertising

Advertising

Benzer Konular

 1. FAO ve Tarım ve Orman Bakanlığı İşbirliği
  Türkiye forum içinde, yazan Çiğdem Coşkun
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 07.03.2019, 13:51
 2. Tarım Bakanlığı kapatılıyor!
  Genel forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 10.05.2018, 09:03
 3. Tarım Bakanlığı harekete geçti!
  Tarım forum içinde, yazan OzanA
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 31.10.2016, 16:10
 4. Tarım ve Köyişeri Bakanlığı Lab formları
  Iso 17025 Akreditasyon ve GLP forum içinde, yazan gurbet
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 26.06.2011, 12:10
 5. 'Tarım ve Gıda Bakanlığı' geliyor!
  Genel forum içinde, yazan # serap #
  Yorum: 0
  Son Mesaj: 27.11.2007, 14:46

Bu Konudaki Etiketler

Yer imleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  


HAKKIMIZDA

  GIDA GÜNDEMİ 2007 YILINDA FORUMFOOD.NET İSMİ İLE YOLA ÇIKMIŞ, BUGÜN 150 000 İN ÜZERİNDE ZİYARETÇİ SAYISI İLE SEKTÖRE HİZMET ETMEKTEDİR.

TAKİP EDİN

Twitter Facebook youtube Flickr RSS Feed