Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TİGEM-Ceylanpınar sulama projesinin tamamlandığını belirterek, 70 milyon lira yatırım bedeliyle hayata geçirilen projeyle 60 bin dönüm arazinin sulamaya açılacağını söyledi. Pakdemirli, ?Hedefimiz 2023?e kadar 150 bin dönüm araziyi daha suyla buluşturmak ve 820 bin dekar arazinin sulanmasını sağlamak? dedi.

Türkiye?nin en büyük tarım işletmesi olan Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım İşletmesinde 60 bin dekar alan suyla buluşuyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yılda iki ürün alınacak ve ülke ekonomisine yatırımın açılışının bugün yapılacağını açıkladı. Pakdemirli, ?Hedefimiz 2023?e kadar 150 bin dekar araziyi daha suyla buluşturmak ve işletme arazisinde 820 bin dekar arazinin sulanmasını sağlamak? dedi. Sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliği için daha yüksek verime ulaşmada modern sulama yöntemleri kullanılacak. Bakan Pakdemirli, ?Üretim artışı için vazgeçilmez olan suyu, modern sulama sistemleriyle daha tasarruflu kullanıyoruz. Ceylanpınar Tarım İşletmesinde toprakları en ileri teknolojilerle donatılmış modern sistemlerle suluyoruz. Sadece tek tuşa basarak binlerce dönüm araziyi suya kavuşturuyoruz? diye konuştu.

Üretim düşüklüğü riski ortadan kalkacak
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen TİGEM-Ceylanpınar Sulama Projesi?nin 70 milyon lira yatırım bedeliyle hayata geçirildiğini belirten Bakan Pakdemirli, projeyle işletmede kuru tarım yapılan alanda üretim düşüklüğü riskinin ortadan kalkacağını söyledi. Modern basınçlı sulama sistemleriyle suyu daha tasarruflu kullandıklarına değinen Pakdemirli, ?Bilinenin aksine Türkiye su zengini bir ülke değil. Bu sebeple suyumuzu mümkün olduğunca tasarruflu kullanmak zorundayız. Be sebeplerle her damla suyumuz toprağa hayat olacak, bereket olacak, toprak da bize? ifadelerini kullandı. Sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliği için daha yüksek verime ulaşmada modern sulama yöntemleri kullanılacak. Bakan Pakdemirli, ?Üretim artışı için vazgeçilmez olan suyu, modern sulama sistemleriyle daha tasarruflu kullanıyoruz. Ceylanpınar Tarım İşletmesinde toprakları en ileri teknolojilerle donatılmış modern sistemlerle suluyoruz. Sadece tek tuşa basarak binlerce dönüm araziyi suya kavuşturuyoruz? diye konuştu.