Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ?Gıda Güvenliği? raporu ile tarımsal üretiminin gelecek haritasını çıkardı. Dünya tarımının dört firmanın tekelinde bulunduğunu anlatan Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ?Ülke tarımının daha da gelişmesi için yeni stratejik planlar hazırlıyor ve uygulamaya koyuyoruz? dedi.

Bakanlığın raporuna göre, dünya tarımı dört firmanın tekelinde bulunuyor. Bu firmalar, tahıl ticaretinin yüzde 75?ini yönetiyor. Dünya devleri, tarımın geleceğini hesaba katarak, başka ülkelerde arazi kiralıyorlar. Türkiye gıdada güvenli konusunda dünya ülkeleri sıralamasında yedinci sırada bulunuyor. Bakan Mehdi Eker, ?Gıda Güvenliği? konusunda hazırlanan raporla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

Üç Stratejik Alan

?Globalleşen dünyada bugün 3 önemli stratejik alan bulunuyor. Bunların başında gıda geliyor. Diğer iki alan ise su ve enerji. İnsanların sağlıklı bir yaşam sürdürmesinin en önemli koşulu ise güvenli gıda ile mümkün. Gelişmiş ülkelere baktığımızda, kendi topraklarının yanı sıra başka ülkelerde satın alma veya kiralama yöntemiyle üretim yaptıklarını görüyoruz.

İşte O 4 Şirket

Yapılan araştırmalara göre, 203 milyon hektar alan, bu kapsamda uluslararası şirketlerce ya satın alınmış ya da kiralanmış. Bu şirketler, İngiltere, Amerika, Çin, Hindistan ve İsrail?e ait. Bu şirketlerin kiraladığı veya satın aldığı topraklar ise başta Afrika ülkeleri olmak üzere Brezilya, Flipinler, Endonezya ve Laos?da bulunuyor. Dünya tarımının neredeyse tamamı 4 büyük uluslararası firmanın tekelinde bulunuyor. Bu firmalar, tahıl ticaretinin yüzde 75?ini yönetiyor. Bu firmalar ise Cargill, ADM, Bunge ve Louıs Dreyfus.

Türkiye'nin Yeri Neresi?

Tarım ve hayvancılıkta önemli atılımlar yaptık. Dünyanın 11?nci tarımsal gücüyken, 7?inci sıraya yükseldik. Avrupa?nın en büyük tarımsal ekonomisi haline geldik. Türkiye, gıda üretim ve temini yönünden güvenlik sorunu olmayan bir ülkedir. Gıda maddeleri açısından net ihracatçıdır. Kendini doyuran Türkiye, milyonlarca turisti de doyurduğu gibi artan ürünlerini de ihraç ediyor. Tarımının gelişmesi için yeni stratejik planlar hazırlıyoruz.?

Ekipler Sürekli Takipte

BAKAN Eker, halkın güvenli gıdaya ulaşması için gerekli düzenlemeleri yaptıklarını söyledi. Yasa ve yönetmeliklere aykırı üretim yapan ve satanlara izin verilmediğini belirten Eker, denetim ekiplerinin sürekli takipte olduğunu kaydetti. Eker, şunları söyledi: ?Biz merdiven altı tabir edilen üretimlere izin vermiyoruz. Hijyenik ortamlarda üretilen kaliteli ürünlerin halka sunulması için çaba gösteriyoruz. Bu kurallara uymayanlara gereken müeyyideler uygulanmaktadır. Vatandaşlarımızdan da yönetmeliklere uygun olmayan ürünleri almamalarını rica ediyorum.?

Gıda Güvenliği Nedir?

GÜNÜMÜZDE eski usül gıda işleme ve tüketiciye sunma yaklaşımlarında gerek tüketicinin bilinçlenmesi gerekse ülkelerin gıda yasalarını ?daha sağlıklı ve güvenli gıda üretme? doğrultusunda güncellemeleri nedeniyle çok önemli değişimler meydana geldi ve gıda güvenliği konusu son yılların en önemli toplumsal konusu oldu. Gıda güvenliği kavramına dar bir çerçeveden bakıldığında, gıdaların amaçlanan kullanımına uygun olarak hazırlanması ve tüketildiğinde tüketicilere zarar vermemesi anlamında kullanılan bir kavram olmakla beraber daha geniş anlamda gıda kaynaklı hastalıklara neden olan biyolojik, fiziksel ve kimyasal etkenleri önleyecek şekilde gıdaların işlenmesi, hazırlanması, depolanması ve son tüketiciye sunulmasını tanımlayan bilimsel bir sistem döngüsüdür. Güvenli gıda ise her türlü bozulma ve bulaşmaya yol açan etkenden arındırılarak tüketime uygun hale getirilmiş gıda olarak tanımlanıyor.

Suyun Yüzde 70?i Tarımda

· Devletin üst kademesiyle de paylaşılan ?Gıda Güvenliği? raporuna göre, dünyada kullanılan suyun yüzde 70?i tarımda, yüzde 22?si sanayide, yüzde 8?i de evlerde tüketiliyor.
· Geçtiğimiz yüzyılda dünya sıcaklığının 0,74 derece arttı.
· Rapora göre, küresel ısınmanın olumsuz yönlerini gidermek için kuraklığa dayanıklı türlerin geliştirilmesine gerekiyor.

Mısırın Ton Fiyatı 696 Lira

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, mısır müdahale alım fiyatlarını açıkladı. 2013 yılında ton başına fiyatın 640 lira olarak belirlendiğini ifade eden Eker, 56 lira prim ve diğer desteklerle birlikte ton başına 696 liraya yükseldiğini söyledi. Türkiye?de mısır ekim alanının yaklaşık 660 bin hektar olduğunu dile getiren Eker, ?TMO geçen sene  2012 yılında 37 alım noktasında aldığı 125 bin 692 ton mısır karşılığında üreticilere 73 milyon lira ödeme yapmıştı? dedi. Eker, ?TMO, 12 Ağustos 2013 Pazartesi günü itibariyle mısır alımı yapacak. Mısır alımlarında tam randevulu alım yapacak? diye konuştu.